NBP: W Polsce nie jest wcale tak drogo!

Jak podał Narodowy Bank Polski, inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 2,6 proc. we wrześniu w ujęciu rocznym wobec 2,7proc. r/r w sierpniu.

NBP podał też, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych wyniosła we wrześniu 3,5 proc. w ujęciu rocznym wobec 3,9 proc. w sierpniu. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła we wrześniu 3,5 proc. wobec 3,6 proc. w poprzednim miesiącu.

Inflacja bazowa liczona metodą 15-procentowej średniej obciętej wyniosła 4,2 proc. wobec 4,2 proc. w poprzednim miesiącu.

Wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI) we wrześniu 3,9 proc. r/r wobec 4,3 proc. r/r w sierpniu.

Od marca 2009 r. NBP publikuje cztery miary inflacji bazowej: inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych (eliminuje ceny, które nie są kształtowane przez mechanizmy rynkowe, lecz podlegają różnego rodzaju regulacjom), inflacja bazowa po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych (powstaje poprzez wyłączenie wpływu cen najbardziej zaburzonych, czyli szczególnie wrażliwych na różnego rodzaju szoki popytowe i podażowe), inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii (eliminuje ceny dóbr szczególnie wrażliwych na wewnętrzne i zewnętrzne szoki podażowe) oraz 15 proc. średnia obcięta (średnia ważona na zbiorze grup cen, których wagi skumulowane - odpowiadające uprzednio posortowanym rosnąco wskaźnikom cen - są większe niż 15 proc. i mniejsze niż 85 proc.). Prognozy analityków mieściły się w przedziale 2,5-2,8 proc. przy średniej na poziomie 2,73 proc.

Reklama

Opinie dla INTERIA.PL

Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku: - Inflacja bazowa obniżyła się do 2,6 proc.r/r dzięki stosunkowo niskim wzrostom cen odzieży, co, w przypadku niskiego wzrostu w tej kategorii również w kolejnych miesiącach, może sygnalizować ogólnie słabnący popyt w Polsce. Podwyżki cen częściowo regulowanych (opłaty za przedszkola i żłobki) osiągnęły średnio 10-15 proc. wobec wzmianek w mediach mówiących o 70 proc. co tłumaczy czemu oczekiwania rynkowe (te formułowane zanim znany był odczyt wrześniowej inflacji) okazały się zbyt wysokie. Być może podwyżki tych cen zobaczymy dopiero w inflacji bazowej w kolejnych miesiącach. Spadkowi inflacji bazowej przeszkadzać też będzie słabość złotego (we wrześniu głównie z tego powodu PPI przesunął się z niecałych 7 proc.r/r powyżej 8 proc.).

- Spadek inflacji i inflacji bazowej trafia na mało podatny grunt - niepewność otaczająca złotego i zachowanie spójności z interwencjami walutowymi wymaga wstrzymywania się przez członków Rady z ogłaszaniem, że mogą być w najbliższym czasie potrzebne obniżki stóp (stenogram z ostatniego posiedzenia wskazuje, że część członków uznała nawet , że wciąż podwyżki są bardziej prawdopodobne niż obniżki w dalszej perspektywie). Uważamy, że do obniżek dojdzie w I kw. 2012, być może nawet później, jeśli dane o aktywności gospodarczej (jak wczorajsza produkcja przemysłowa za wrzesień) wciąż będą zaskakiwać po mocniejszej stronie.

- - - - -

Konrad Soszyński, koordynator zespołu analiz makroekonomicznych i rynków finansowych, Departament Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych BGŻ: - Dane o inflacji bazowej okazały się być niższe niż oczekiwał rynek i niższe niż poprzedni odczyt i wyniosły 2,6 proc. r/r, wobec 2,7 proc. r/r. Wzrost cen po wyłączeniu cen energii i paliw w układzie m/m jest wyraźnie niższy niż to obserwowaliśmy we wrześniu ubiegłego roku i przeciętnie niższy niż miało to miejsce w tym miesiącu na przestrzeni ostatnich pięciu lat.

Naszym zdaniem, jest to wynikiem wyraźnie słabnącej presji inflacyjnej, szczególnie widoczne jest to w niższym niż w pierwszej połowie roku wzroście cen wyposażenia mieszkań, czy odzieży. Sądzimy, że w związku z wciąż wysokim poziomem głównego wskaźnika inflacji dane te nie będą miały większego wpływu na decyzje o stopach procentowych na przestrzeni najbliższego kwartału. Naszym zdaniem spowolnienie w Eurostrefie skłoni RPP do pierwszej obniżki stóp na przełomie I i II kw. przyszłego roku, po kilku miesiącach wyraźnych spadków ogólnego wskaźnika inflacji.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | inflacja | W.E. | NBP | dane | Bank Polski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »