Rafalska - od sierpnia wszyscy staną w kolejkach

Już od 1 sierpnia będzie można składać wnioski o "500 plus" i inne świadczenia dla rodzin - przypomina w rozmowie z PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Przyjęta w zeszły piątek ustawa ujednoliciła terminy przyjmowania wniosków o różne rodzaje świadczeń dla rodzin.

Sejm, po burzliwej debacie z udziałem opozycji, premier Beaty Szydło i minister rodziny, przyjął bez poprawek ustawę o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin - wprowadzającą m.in. zmiany w programie "Rodzina 500 plus". Posłowie opozycji krytykowali zarówno program, jak i proponowane do niego zmiany.

- Myślę, że ta zapalczywość w krytykowaniu, niekończące się podawanie w wątpliwość efektów naszego programu - po stosunkowo krótkim okresie jego funkcjonowania, bo to jest rok - to jest droga donikąd. Jeśli opozycja dalej będzie tak agresywnie atakować ten program, to narośnie społeczne przekonanie o tym, że gdyby tylko mogła, to by go zlikwidowała - zapowiedziała Rafalska w rozmowie z PAP.

Reklama

Jej zdaniem, stawia się mu nieuzasadnione, niepoparte rzeczywistymi danymi zarzuty. - Ja nie mówię, że nie ma rzeczy, które by można poprawić, one pewnie są w odniesieniu do każdego z funkcjonujących systemów. My do naszego programu wprowadzamy poprawki po roku, a wiele z pozostałych systemów funkcjonuje w niezmienionym kształcie od kilku, kilkunastu lat, nie były jeszcze poddawane tak gruntownej ocenie, jaką my zrobiliśmy - zwróciła uwagę.

Przyjęta w zeszły piątek ustawa jest wynikiem przeglądu systemów wsparcia rodzin przeprowadzonego przez resort rodziny. Wymóg jego przeprowadzenia wprowadziła ustawa o "500 plus". Rafalska przypomniała, że zgodnie z ustawą ocenę funkcjonowania programu "500 plus" rząd będzie przeprowadzał co roku, a przy tej okazji będą analizowane również inne systemy świadczeń, bo często są one ze sobą powiązane.

Minister podkreśliła, że nowa ustawa wprowadza zmiany w ustawach: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, o Karcie Dużej Rodziny.

- Ma przede wszystkim umożliwić redukcję niepożądanych zjawisk, które się pojawiły podczas pierwszego roku realizacji programu +500 plus+, które nie mają charakteru masowego, ale jednak występowały, a więc np. dopasowywanie do dochodu do kryterium uprawniającego do świadczenia na pierwsze dziecko, niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka, żeby przy ustalaniu dochodu nie brać pod uwagę zarobków partnera - mówiła.

Jak podkreśliła, bardzo ważne są zmiany dotyczące obsługi wniosków składanych w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Dotychczas zajmowały się tym urzędy marszałkowskie, po zmianach zadania te przejmą wojewodowie. - To jest bardzo ważne i liczymy, że skróci to czas oczekiwania na wydawanie decyzji, co dziś trwa wiele miesięcy, liczę na szybszą, lepszą obsługę tych wniosków - zapowiedziała Rafalska.

Zwróciła uwagę, że kończy się okres zasiłkowy pierwszych przyznanych świadczeń i od 1 sierpnia będzie można już składać wnioski na nowy okres zasiłkowy, który rozpocznie się 1 października. Podkreśliła, że nowy termin dotyczy nie tylko świadczenia wychowawczego, lecz także świadczeń rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego.

Zaznaczyła, że w tym roku internetowe i papierowe wnioski będą mogły być składane od 1 sierpnia, a od przyszłego roku przez intrenet będzie można składać wnioski o miesiąc wcześniej - od 1 lipca.

- To jest bardzo ważna dla wszystkich informacja, również dla samorządów, ponieważ trzeba będzie obsłużyć przyjęcie ok. 4 mln wniosków, nie tylko o +500 plus+, ale i o pozostałe świadczenia. Gminy będą musiały dobrze się przygotować do wzmożonej obsługi i sprawnie wydawać decyzje, żeby nie było przerw w wypłacie świadczeń - podkreśliła minister.

Zaznaczyła, że w nowej ustawie ważne są też zmiany w tzw. ustawie żłobkowej. - Naszym głównym celem było zwiększenie liczby miejsc, ale też obniżenie cen pobytu dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych. Dlatego wprowadzamy ułatwienia, chcemy to zrobić, zachowując wysoki standard bezpieczeństwa, dlatego zaproponowaliśmy m.in obowiązek stosowania norm żywieniowych, wymagania cyklicznych szkoleń z pierwszej pomocy dla pracowników i wolontariuszy, możliwość powołania rady rodziców, która będzie miała wgląd do pomieszczeń żłobka, dokumentacji i posiłków. To wszystko poprawia szeroko rozumiane bezpieczeństwo dzieci - powiedziała.

Żłobki i kluby dziecięce będą też zwolnione z opłat od nieruchomości, tak jak np. przedszkola.

Minister wraziła nadzieję, że to wszystko sprawi, że ciągle wysokie koszty pobytu dzieci w tych placówkach się zmniejszą i poprawi się ich dostępność. Podkreśliła, że żłobków wciąż jest za mało - w 70 proc. polskich gmin nie ma żadnej instytucji opieki nad małymi dziećmi.

Rafalska zwróciła też uwagę na ważną, rozszerzającą liczbę uprawnionych zmianę w Karcie Dużej Rodziny - od 2019 r. uprawnionymi do niej będą rodzice, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

.................

Nie ma dwóch zdań, że ojcem programu Rodzina 500 plus jest Jarosław Kaczyński - mówiła w poniedziałek w wielkopolskim Lesznie minister rodziny Elżbieta Rafalska. Minister podkreślała, że program jest jednym z instrumentów poprzez które rząd chce wspierać rodzinę.

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wzięła udział w poniedziałek, w gali wręczenia "Leszczyńskiego becikowego", przyznawanego przez Radę Miejską Leszna. Jest to jednorazowy dodatek, w wysokości 1 tys. zł z tytułu urodzenia dziecka.

Pytana przy tej okazji o genezę ogólnopolskiego programu Rodzina 500 plus, szefowa resortu rodziny stwierdziła:

- Nie ma dwóch zdań, że ojcem 500 plus jest Jarosław Kaczyński i zapewniam państwa, że DNA nie trzeba sprawdzać. Dodała też, że bez wątpienia matką tego rządowego programu jest premier Beata Szydło.

Minister Rafalska opowiadała, że idea tego świadczenia "rodziła się na etapie, kiedy" w PiS pracowano nad programem wyborczym. Jak przypomniała, szefową zespołu, który się tą kwestią zajmował była obecna premier Szydło. "Ale to były dalece bardziej nieśmiałe pomysły, niż ten 500 plus" - podkreśliła Rafalska.

- Wedy prezes Jarosław Kaczyński, oglądając te nasze pomysły, powiedział: to jest za mało, to musi być mocniejsze działanie. I wtedy powiedział o takim świadczeniu, jakie dzisiaj mamy i o wysokości tego świadczenia, które rodziło olbrzymie skutki finansowe - dodała.

Podczas gali wręczenia "Leszczyńskiego becikowego" Rafalska złożyła życzenia młodym rodzicom i powiedziała, że chciałaby aby pamiętali, że w "trudzie wychowania" chce ich "wspierać państwo polskie, nasz rząd, rząd pani premier Beaty Szydło". Jak dodała, jednym z rodzajów takiego wsparcia jest właśnie program Rodzina 500 plus.

- Ten trud wychowania dzieci jest wysiłkiem, który mamy na całe życie. Więc dobrze jest pamiętać o tym, że państwo nie chce was drodzy rodzice wyręczać w waszych zadaniach, nie chce ingerować w rodzinę. Państwo chce wam powiedzieć, że chcemy prowadzić taką politykę, która będzie was w sposób dyskretny wspierać w tych sytuacjach, w których dzieją się różne trudne chwile - zaznaczyła.

Na konferencji prasowej, poprzedzającej galę, minister Rafalska podkreśliła, że "Wielkopolska zawsze była silna rodziną i pracą, i tak się dalej dzieje".

- Bardzo się cieszę, że pomimo tych działań ze strony rządu, są działania samorządu, bo to samorząd jest bardzo ważnym partnerem w realizacji programów, czy w realizacji polityki społecznej- podkreśliła Rafalska.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł na dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »