Ceny podstawowych produktów rolnych w marcu wzrosły o 4,4 proc.

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego w marcu wzrosły o 4,4 proc. rdr - podał GUS. W stosunku do lutego 2019 roku ceny wzrosły już o 2,1 proc. Zdaniem ekspertów znacznie powyżej oczekiwań wzrosła inflacja bazowa.

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego, wzrosły w marcu 2019 r. zarówno w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 2,1%), jak i w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 4,4%).

W marcu 2019 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny skupu produktów zwierzęcych, ziemniaków i kukurydzy, natomiast spadły ceny pozostałych zbóż i mleka. W skali roku ceny skupu większości produktów rolnych były wyższe, z wyjątkiem cen żywca wieprzowego.

W skali roku odnotowano wzrost cen ziemniaków zarówno w skupie (o 42,3%) jak i na targowiskach (o 68,0%).

Reklama

Ceny podstawowych produktów rolnych

W marcu 2019 r. średnio za pszenicę płacono w skupie 82,89 zł/dt, tj. o 1,1% mniej niż przed miesiącem, natomiast więcej o 24,0% niż przed rokiem. Ceny targowiskowe pszenicy (94,68 zł/dt) wzrosły zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 0,5%), jak i w stosunku do roku ubiegłego (o 16,9%).

Ceny żyta w skupie wyniosły 69,75 zł/dt i były niższe o 4,3% w skali miesiąca, natomiast wyższe o 21,8% w skali roku. W transakcjach targowiskowych ceny żyta wyniosły 74,86 zł/dt i wzrosły o 0,8% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 14,3% w stosunku do marca 2018 r.

Co z mięsem?

W skali miesiąca odnotowano wzrost cen żywca wieprzowego w skupie (o 7,5%) przy spadku cen na targowiskach (o 6,4%).

W marcu 2019 r. ceny skupu żywca wołowego (6,53 zł/kg) wzrosły o 2,1% w skali miesiąca i o 2,9% w skali roku. Na targowiskach ceny tego żywca wyniosły 7,17 zł/kg i były wyższe o 5,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem. W stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku zanotowano spadek cen o 0,7%.

Ceny żywca wieprzowego w skupie kształtowały się na poziomie 4,47 zł/kg i były wyższe o 7,5% w porównaniu z poprzednim miesiącem, natomiast w odniesieniu do roku ubiegłego odnotowano spadek o 3,3%. Na targowiskach za 1 kg tego żywca płacono 4,79 zł, tj. mniej o 6,4% niż przed miesiącem i o 3,0% niż przed rokiem.

W marcu 2019 r. poprawiła się zarówno relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen żyta (6,0 wobec 5,6 przed miesiącem) jak i relacja cen skupu żywca wieprzowego do targowiskowych cen jęczmienia (5,0 wobec 4,7 w lutym 2019 r.).

Na targowiskach płacono za prosię na chów 179,87 zł/szt., tj. o 6,5% więcej niż przed miesiącem, natomiast o 3,0% mniej niż przed rokiem.

Ceny skupu drobiu rzeźnego kształtowały się na poziomie 3,88 zł/kg i były wyższe zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca (o 3,5%), jak i w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego (o 7,5%).

Co z mlekiem?

Za 1 hl mleka płacono w skupie 137,82 zł. Cena mleka w stosunku do ubiegłego miesiąca spa-dła o 0,2%, natomiast w odniesieniu do marca 2018 r. wzrosła o 2,7%. Zróżnicowanie poziomu cen podstawowych produktów rolnych występuje w poszczególnych województwach.

Drastycznie wysokie ceny ziemniaków

W marcu 2019 r. w skupie za ziemniaki płacono średnio 86,68 zł/dt, tj. więcej o 10,9% niż przed miesiącem i o 42,3% niż przed rokiem. W transakcjach targowiskowych średnia cena za 1 dt ziemniaków (147,54 zł) wzrosła zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem (o 6,2%), jak i z analogicznym okresu roku ubiegłego (o 68,0%).

Szybko drożejące żywność i paliwa to główne przyczyny napędzające inflację - wskazała Konfederacja Lewiatan, odnosząc się do wtorkowych danych które podał GUS. Dodała, że w związku z m.in. suszą ceny żywności będą dalej rosnąć, co wpłynie na wzrost inflacji.

Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2019 r. wzrosły o 2,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 1,1 proc.

Sonia Buchholtz, ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan wyjaśniła, że za wzrost inflacji odpowiada przede wszystkim szybko drożejąca żywność (3,3 proc. względem kwietnia 2018 r., 1 proc. wobec marca br.) oraz wzrost paliw (8,5 proc. r/r). - Inflacja rzędu 2,2 proc. to wciąż poniżej celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej, ale trend wzrostowy 0,5 pkt. proc. miesięcznie od lutego to wyraźna zmiana na tle trajektorii obserwowanej w ostatnich dwóch latach - zaznaczyła.

Ekspertka wskazała, że w przyszłości można się spodziewać dalszego wzrostu cen żywności, co odbije się również na poziomie inflacji.

Po pierwsze, chodzi o utrzymującą się suszę, która przełoży się na dalszy wzrost cen żywności. Kwietniowy odczyt jeszcze jej nie uwzględnia. - Drugim argumentem jest dramatycznie spadające pogłowie świń wywołane wybuchem ASF w Chinach. Z dużym prawdopodobieństwem znajdzie ono odzwierciedlenie nie tylko we wzroście cen wieprzowiny, ale również innych gatunków mięs, które dość naturalnie stanowią dobra substytucyjne wobec niej - dodała.

Według Buchholtz, trzecim powodem podwyżek jest utrwalenie embarga USA na irańską ropę - niższa podaż ropy powinna wzmocnić wzrost cen paliw, jaki notujemy od początku roku. -Transfery publiczne i administrowane ceny mogą krótkookresowo przynieść ulgę, jednak przed nami okres wyższej inflacji wywołanej zewnętrznymi czynnikami - podkreśliła.

Zaskakująco wysoki wzrost dynamiki w kwietniu, najprawdopodobniej jest to efekt silniejszego wzrostu cen warzyw, np. nowalijek. Szybsze przełożenie na ceny konsumenckie od naszych założeń miał również wzrost cen wieprzowiny na giełdach rolnych - zaznaczył ekonomista ING Banku Śląskiego.

- Podobnie jak w poprzednim miesiącu, część zmian wyjaśniać może wzrost cen odzieży - jest on efektem zmian metodologicznych wprowadzonych w ubiegłym roku przez GUS. Drugą potencjalną przyczyną jest wzrost opłat za wywóz śmieci w niektórych samorządach. Zmiany te mają charakter podażowy, jednak najprawdopodobniej trwale podniosą dynamikę CPI w bieżącym roku - wyjaśnił.

Rybacki prognozuje, że w okresie czerwiec-lipiec CPI w 2019 osiągnie cel inflacyjny NBP (2,5 proc. rok do roku). - Niemniej jednak w drugiej połowie roku oczekujemy spadków związanych z niższą kontrybucją cen energii oraz żywności.

Szacujemy, że w październiku oraz listopadzie CPI ponownie obniży się do ok. 2 proc. rdr. W tym okresie dynamika inflacji bazowej będzie jednak stale rosnąć - na koniec roku najprawdopodobniej osiągnie poziom 2,5 proc. rok do roku - ocenił.

PAP

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podwyżki cen | polska żywność | ceny | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »