Co z Polakami po brexicie?

W Wielkiej Brytanii przebywa niemal milion Polaków. Czy zamierzają wrócić do kraju?

- Na razie 11 procent Polaków deklaruje, że chce wrócić, ale po 2020 roku 78 procent Polaków deklaruje, że chce wrócić - powiedział w "Dzień Dobry TVN" dziennikarz Łukasz Kijek. - Martwię się o tych, którzy zostaną - zaznaczyła nauczycielka i tłumaczka Kamila Czul. Co może zmienić się po brexicie?

Źródło: x-news

Reklama

- - - - -

1 września informowaliśmy: Brexit spowoduje odpływ pracowników z Wielkiej Brytanii

Choć do realnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wciąż daleko, nie brakuje analiz dotyczących wpływu brexitu na rynek pracy. Najnowsze badanie KPMG pokazuje niepokojący trend - prawie milion obywateli UE może opuścić Wyspy.

Międzynarodowe badanie KPMG zostało przeprowadzone na grupie 2000 obywateli z Unii Europejskiej pracujących w Wielkiej Brytanii oraz 1000 obywateli z 10 krajów stanowiących najczęstsze źródło unijnej siły roboczej.

Wyniki mogą niepokoić Brytyjczyków: 45 proc. obywateli Unii Europejskiej zatrudnionych w Wielkiej Brytanii zamierza w niej pozostać, 35 proc. rozważa wyjazd, a 8 proc. już podjęło decyzję o opuszczeniu kraju.

Z badania KPMG wyłania się trend niekorzystny dla brytyjskiej gospodarki. Pracownicy z krajów Unii Europejskiej, którzy najprawdopodobniej wyjadą z Wielkiej Brytanii, to w większości osoby młode i dobrze wykształcone. Połowa respondentów z doktoratem i 39 proc. z wykształceniem podyplomowym deklaruje ewentualny zamiar wyjazdu ze Zjednoczonego Królestwa.

Nawet 52 proc. osób zarabiających od 50 000 do 100 000 GBP rocznie stwierdziło, iż planuje wyjazd lub rozważa taką możliwość. Zauważalna jest tendencja, zgodnie z którą im lepiej jest wykształcony pracownik i im większe są jego dochody, tym prawdopodobieństwo wyjazdu rośnie - informuje KPMG.

- Mimo iż niemal połowa obywateli Unii Europejskiej zatrudnionych w Wielkiej Brytanii planuje w niej pozostać, to ważą się decyzje pozostałych. W związku z tym, w ciągu najbliższych lat można oczekiwać bardziej intensywnej konkurencji o pracownika wśród pracodawców brytyjskich. Możliwe jest, że firmy z Wysp będą uzupełniały zasoby pracownicze rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji, robotyki i komputeryzacji. Brexit może oznaczać szansę na powrót wysoko wykwalifikowanych pracowników do Polski, albo ich przeniesienie się do innych krajów UE razem z firmami, które być może będą zmieniały lokalizację. Można wykorzystać ten moment, aby ci Polacy byli "ambasadorami" przenoszenia firm do Polski - mówi Mirosław Proppé, partner, szef zespołu doradczego dla administracji publicznej i infrastruktury w KPMG w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej.

Badanie KPMG wskazuje również branże, które mogą najbardziej ucierpieć w wyniku odpływu wysoko wykwalifikowanych pracowników. Zdaniem respondentów badania, najbardziej zjawisko to mogą odczuć branże: IT, usług dla biznesu, prawnicza, nieruchomości i budownictwa czy produkcji przemysłowej.

(js, Interia)

Dowiedz się więcej na temat: brexit | Polacy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »