Dynamika sprzedaży detalicznej w kwietniu 2019 r.

W kwietniu 2019 r. sprzedaż detaliczna w cenach stałych była o 11,9% wyższa niż przed rokiem. Wysokie tempo wzrostu związane było m.in. z przesunięciem terminu świąt (tzw. efekt kalendarza). Taką informację opublikował Główny Urząd Statystyczny.

GUS poinformował w czwartek, że sprzedaż detaliczna wzrosła w kwietniu w ujęciu realnym o 11,9 proc. rok do roku po wzroście o 1,8 proc. rdr w marcu br. Natomiast produkcja budowlano-montażowa w kwietniu 2019 r. wzrosła o 17,4 proc. rok do roku, a w porównaniu z marcem br. była wyższa o 7,1 proc.

W porównaniu z marcem 2019 r. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 3,5%. Sprzedaż detaliczna towarów według rodzajów działalności przedsiębiorstwa wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" większy niż przeciętny wzrost w kwietniu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 20,7% wobec spadku o 1,9% przed rokiem), podmiotach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 18,2% wobec spadku o 10,4% przed rokiem) oraz w jednostkach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 13,3% wobec wzrostu o 11,7% przed rokiem).

Reklama

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" największy wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grupy "meble, rtv, agd" (o 19,5%). W okresie styczeń-kwiecień2 2019 r. wzrost sprzedaży detalicznej r/r wyniósł 6,5% (wobec wzrostu o 6,9% w 2018 r.)

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2019 r. była o 2,6% wyższa w porównaniu z marcem br.

.................

BUDOWNICTWIO:

W kwietniu br. wartość produkcji budowlano-montażowej w cenach stałych wzrosła, zarówno w ujęciu miesięcznym jak i narastającym, w porównaniu do analogicznych okresów ubiegłego roku.

Według wstępnych danych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była wyższa w kwietniu br. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 17,4% oraz z marcem br. o 7,1% (przed rokiem wzrosty - odpowiednio o 19,7% i 1,0%). W okresie styczeń-kwiecień 2019 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 11,0% w odniesieniu do tego samego okresu ub. roku, kiedy notowano wzrost o 24,8%.

W stosunku do kwietnia ub. roku wzrost wartości produkcji budowlano-montażowej odnotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (32,7%).

Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w kwietniu 2019 r. była wyższa o 14,1% w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (rok temu wzrost o 21,2%), natomiast wartość robót o charakterze remontowym zwiększyła się o 24,1% (przed rokiem o 16,9%). W okresie styczeń-kwiecień br. wzrost wartości robót inwestycyjnych w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wyniósł 8,8%, zaś remontowych 15,3% (wobec analogicznych wzrostów o 28,4% i 18,1% w 2018 r.).

.......................

OPINIE:

Wzrost sprzedaży detalicznej w kwietniu br. był najsilniejszy od ośmiu lat, efekt wielkanocny okazał się więc w tym roku wyjątkowo silny - wskazał ekonomista z banku Pekao Piotr Piękoś komentując czwartkowe dane GUS.

Piękoś zauważył, że kwietniowy wynik sprzedaży detalicznej był mocno powyżej konsensusu prognoz rynkowych. "Było to jej najsilniejsze tempo wzrostu od 8 lat" - podkreślił.

Zaznaczył przy tym, że mocny wzrost dynamiki wobec marca jest w głównej mierze wynikiem pozytywnego wpływu zakupów wielkanocnych na dynamikę sprzedaży żywności.

Wzrosła ona do dwucyfrowych poziomów z mocno ujemnych poziomów odnotowanych przed miesiącem. "Efekt wielkanocny okazał się więc w tym roku wyjątkowo silny" - ocenił ekonomista.

Zwrócił uwagę, że jednocześnie kontynuowany jest solidny wzrost w zakresie sprzedaży dóbr trwałych, m.in. w kategorii "meble, RTV, AGD". Według Piękosia świadczy to o utrzymywaniu się bardzo dobrych nastrojów konsumenckich. "Dobre nastroje konsumentów odzwierciedlone są również w rekordowych poziomach wskaźników ufności konsumenckiej" - dodał.

"Zapowiadany przez rząd pro-konsumpcyjny impuls fiskalny powinien podtrzymać wysokie tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w latach 2019-2020 pomimo oczekiwań słabnącego wsparcia ze strony rynku pracy wskutek spodziewanego wyhamowania wzrostu zatrudnienia" - uważa ekonomista.

Odnosząc się do wyników produkcji budowlano-montażowej w kwietniu br., specjalista z Pekao wskazał, że najsilniejszy wzrost niezmiennie charakteryzuje kategorię "obiekty inżynierii lądowej i wodnej", co świadczy o kontynuacji "prężnego wzrostu w zakresie inwestycji infrastrukturalnych".

"Dzisiejsze dane nie mają istotnego wpływu na perspektywy krajowej polityki pieniężnej. W świetle obecnej retoryki RPP podtrzymujemy oczekiwanie kontynuacji długiego okresu stabilizacji kosztu pieniądza, a w scenariuszu bazowym zakładamy, że stopy procentowe NBP pozostaną na obecnym poziomie co najmniej do końca 2020 r." - podsumował.

...................

Główny ekonomista banku Societe Generale Jarosław Janecki spodziewał się dobrych danych dotyczących sytuacji w budownictwie. Ekspert podkreśla, że rozpoczynają się prace sezonowe w tej branży, co będzie już widać w danych z ubiegły miesiąc. Jarosław Janecki uważa, że dane GUS-u pokażą też wyraźny wzrost sprzedaży detalicznej. Będzie to spowodowane przede wszystkim większymi zakupami, jakie Polacy robili przed świętami wielkanocnymi.

IAR/PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »