Fed i Chiny psują nastroje inwestorów

To będzie najgorszy miesiąc od 2011 roku na europejskich giełdach. Nastroje inwestorów psuje Rezerwa Federalna i pogarszająca się sytuacja makroekonomiczna w Chinach.

Gracze rynkowi na europejskich giełdach wyprzedają akcje. Giełdy regionu mogą zanotować najgorszy miesiąc od 2011 r. - podają maklerzy.

Graczy rynkowych zaniepokoiły komentarze przedstawicieli banków centralnych, że możliwy jest wzrost inflacji.

Stanley Fischer, wiceprezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej, ocenił podczas spotkania w Jackson Hole, że jest nadzieja wzrostu inflacji w USA. To może sugerować, że podczas najbliższego posiedzenia Fed 16-17 września nie można wykluczyć podwyżki stóp procentowych.

- Nie ma jasnego sygnału z Jackson Hole (w sprawie stóp procentowych), a to jest to, na co czeka rynek - ocenia Guillermo Hernandez Sampere, zarządzający MPPM EK w Eppstein.

Reklama

- Na dodatek wydaje się, że chiński rollercoaster jeszcze się nie skończył - dodaje.

W Chinach wskaźnik giełdy w Szanghaju SCI powiększył jeszcze najmocniejszą 2-miesięczną zniżkę od 2008 r. Indeks spadł o 0,8 proc. Chiński rząd pomimo podejmowanych różnych działań i starań nie potrafi przekonać inwestorów, że sytuację na rynkach uda się poprawić.

- Inwestorzy boją się jakiejkolwiek paniki, która może powstać w czasie tak dużej zmienności na rynkach, i pozostają na uboczu - ocenia Sampere.

- Pozytywnie działa trochę to, że nasi brytyjscy koledzy są dzisiaj nieobecni - stwierdza.

W poniedziałek w Wielkiej Brytanii rynki mają wolny dzień.

Tymczasem przed południem podano szacunki inflacji w strefie euro w sierpniu. Ceny konsumpcyjne w regionie wzrosły o 0,2 proc. rdr - podał Eurostat we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 proc.

Za to poranne dane makro z Niemiec okazały się lepsze niż oceniano - sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła o 1,4 proc. mdm, po spadku miesiąc wcześniej o 1,0 proc. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu mdm o 1,1 proc.

W ujęciu rdr sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,3 proc. W lipcu oczekiwano wzrostu rdr o 1,7 proc.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »