Fed zmienia nastawienie do stóp procentowych?

Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. - podano w komunikacie. Ekonomiści oceniają, że Fed przygotowuje grunt pod cięcia stóp procentowych w obawie przed recesją w USA. Wszyscy czekają na treść komunikatu i wydźwięk konferencji po posiedzeniu które wskażą na wyraźną zmianę nastawienia FOMC z neutralnego na bardziej łagodne.

Ostatnia podwyżka stóp proc. miała miejsce podczas posiedzenia 19 grudnia 2018 r. Wtedy amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w 2018 r.

Inwestorzy z niecierpliwością czekają na publikację komunikatu po zakończeniu posiedzenia Fed i na konferencję prasową Jerome'a Powella, aby przekonać się, czy szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej i jego koledzy z FOMC popierają szerokie oczekiwania na obniżki stóp procentowych.

Komunikat po posiedzeniu:

"(...) FOMC nadal ocenia, że trwała ekspansja gospodarcza, silny rynek pracy oraz inflacja w pobliżu symetrycznego 2-proc. celu będzie najbardziej prawdopodobną wypadkową (decyzji ws. polityki monetarnej - PAP). Niepewność wokół perspektyw wzrosła. W obliczu tych niepewności oraz niskiej presji inflacyjnej FOMC będzie uważnie monitorować implikacje napływających informacji dla perspektyw gospodarczych oraz podejmie odpowiednie działania w celu podtrzymania wzrostu gospodarczego" - napisano w komunikacie.

Reklama

Na początku czerwca prezes Fed Jerome Powell złagodził retorykę Rezerwy i, w ocenie rynków, otworzył furtkę do ewentualnych obniżek stóp procentowych.

Powell posłużył się wówczas tym samym stwierdzeniem, że Fed podejmie "odpowiednie działania".

W komunikacie nie znalazła się wzmianka, obecna w dokumencie od stycznia, że "FOMC będzie cierpliwy" co do przyszłych decyzji dotyczących stóp procentowych. Fed przedstawił nowe kwartalne projekcje makroekonomiczne i wykres kropkowy (dot-plot), pokazujący prognozę ścieżki stóp procentowych członków Rezerwy.

W czerwcu członkowie Fed przewidują w 2019 r. stabilizację stóp procentowych podobnie jak w marcu, w 2020 r. jedną obniżkę vs. jedna podwyżka stóp poprzednio, a w 2021 r. jedną podwyżkę.

Ośmiu członków Fed opowiedziało się w dot-plot za niższymi niż obecnie stopami procentowymi w 2019 r., ośmiu oczekuje braku zmian, a jeden oczekiwał podwyżki.

Mediana prognoz dotyczących oczekiwań odnośnie stóp procentowych w długim terminie, czyli tzw. neutralnej stopy procentowej, wyniosła w czerwcu 2,50 proc. vs. 2,75 proc. w marcu.

Po posiedzeniu rynek w 100 proc. wycenia prawdopodobieństwo na obniżkę stopy fed funds o 25 pb. w lipcu, w sumie 2-3 obniżki do końca 2019 r. i 4 pełne obniżki do końca 2020 r.

Inflacja w USA, w ocenie Fed, w ujęciu rocznym utrzymuje się poniżej 2 proc. Dodano, że rynkowe oczekiwania inflacyjne spadły (poprzednio: "pozostawały niskie w ostatnich miesiącach"), a ankietowe oczekiwania długoterminowe pozostały bez większych zmian.

Zdaniem Fed, rynek pracy USA "pozostaje silny", a aktywność w gospodarce rośnie w umiarkowanym tempie (poprzednio: w solidnym).

Fed podtrzymał, że przyrost miejsc pracy pozostał w ujęciu średnim "solidny", a stopa bezrobocia pozostaje niska.

Wzrost wydatków gospodarstw domowych nieco wzrósł, natomiast dynamika inwestycji firm zdaniem Fed, była niska. (poprzednio: spowolniła).

Poniżej zestawienie obecnych i poprzednich projekcji makro FOMC.

2019 2020 2021 Długi termin
Wzrost PKB (w proc.) 2,1 2 1,8 1,9
Projekcja z III 2,1 1,9 1,8 1,9
Stopa bezrobocia (w proc.) 3,7 3,8 4,2
Projekcja z III 3,8 3,9 4,3
Deflator PCE (w proc.)* 1,9 2 2
Projekcja z III 2 2 2
Bazowy deflator PCE (w proc.)* 1,9 2
Projekcja z III 2 2

* Deflator PCE to preferowana przez Fed miara inflacji.

Uzasadnienie decyzji przedstawi prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell.

Protokół z marcowego spotkania Fed zostanie opublikowany 10 lipca. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 30-31 lipca.

.................

Analitycy Credit Agricole Bank Polska, oczekiwali, że prezes FED, J. Powell powtórzy swój pogląd wyrażany dwa tygodnie temu, zgodnie z którym bank centralny jest gotowy do działania, żeby podtrzymać ożywienie gospodarcze.

Takie wypowiedzi będą miały na celu zasygnalizowanie rynkom możliwości złagodzenia polityki pieniężnej w horyzoncie kilku miesięcy. Po posiedzeniu przedstawiona zostanie najnowsza projekcja makroekonomiczna FOMC.

Oczekujemy, że prognozowane tempo wzrostu gospodarczego i ścieżka inflacji bazowej zostaną obniżone w porównaniu do marcowej projekcji. Z kolei ścieżka stopy bezrobocia zostanie najprawdopodobniej zrewidowana w górę. Uważamy, że ścieżka stóp procentowych w czerwcowej projekcji zostanie obniżona.

Projekcja najprawdopodobniej wskaże, że zgodnie z oczekiwaniami członków FOMC docelowy przedział dla wahań stopy funduszy federalnych w latach 2019-2020 będzie stabilny na poziomie [2,25%; 2,50%].

Mediana w marcowej projekcji wskazywała natomiast, że stopy procentowe zostaną podniesione o 25 pb w 2020 r. Obecnie rynek kontraktów terminowych wycenia ponad dwie podwyżki stóp procentowych FED (łącznie 67pb) do końca br. Uważamy, że konferencja po posiedzeniu FOMC nie dostarczy nowych informacji zmieniających nasz zrewidowany scenariusz polityki pieniężnej w USA zakładający obniżki stóp procentowych o łącznej skali 100 pb w latach 2019-2020.

Uważamy, że rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami rynkowymi dotyczącymi kształtowania się stóp procentowych w horyzoncie kilku kwartałów oraz ścieżki przedstawionej w projekcji FOMC będzie oddziaływać w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych podczas konferencji po posiedzeniu.

Zrewidowaliśmy nasz scenariusz wzrostu gospodarczego i stóp procentowych w USA. Oczekujemy, że w 2020 r. dojdzie do technicznej recesji (kwartalne tempo wzrostu PKB w II kw. i III kw. ukształtuje się poniżej zera). Będzie ona skutkiem negatywnego wpływu wojny handlowej na aktywność gospodarczą w USA oraz ustąpienia pozytywnego efektu stymulacji popytu wewnętrznego związanego z obniżeniem podatków.

W konsekwencji oczekujemy, że w tym roku FED dokona 2 wyprzedzających obniżek stóp procentowych po 25 pb (we wrześniu i w grudniu). Uważamy, że taka skala łagodzenia polityki monetarnej może okazać się niewystarczająca do pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Stąd zakładamy, że w I kw. i II kw. 2020 r. w warunkach wzrostu stopy bezrobocia przy utrzymującej się niskiej inflacji FED dokona jeszcze dwóch obniżek stóp procentowych po 25 pb. Jednocześnie uważamy, że pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego w USA skłoni D. Trumpa do powtrzymania się od wprowadzenia podwyższonych ceł na import samochodów z UE. Jest to spójne z naszym scenariuszem zakładającym wzrost kursu EUR/USD do 1,14 na koniec 2019 r. i 1,21 na koniec 2020 r.

Ryzyko nad rynkami to obawy dotyczące ekalacji chińsko-amerykańskiej wojny handlowej, przez co wielu inwestorów uważa, że po zmianie kierunku gospodarki amerykańskiej Rezerwa Federalna nie będzie miała innej możliwości niż złagodzenie polityki, aby uniknąć znacznej przeceny akcji.

W tym momencie rynek uwzględnia w wycenach juz trzy cięcia stóp Fed nawet od przyszłego miesiąca.

..................

Inwestorzy oczekują niższych stóp za oceanem. Co to oznacza dla nas?

Rośnie prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych podczas kolejnych posiedzeń Rezerwy Federalnej (Fed). Za Amerykanami mogą pójść banki centralne w innych krajach, co powinno ucieszyć inwestorów.

Z kolei Radę Polityki Pieniężnej może to utwierdzić w dalszym utrzymywaniu kosztów pieniądza na dotychczasowym, najniższym w historii poziomie, co byłoby dobrą wiadomością dla polskich kredytobiorców, ale złą dla posiadaczy bankowych lokat.

- Interesującą sytuację mamy obecnie na rynku obligacji amerykańskich. Rentowność obligacji długoterminowych jest niższa niż krótkoterminowych. To znaczy, że inwestorzy oczekują obniżenia stóp procentowych w najbliższych miesiącach - wyjaśnia w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Środkową.

Zaczęło się od Australii, gdzie stopy procentowe zostały już obniżone. Również szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi zapowiada, że nie będzie zacieśniał polityki pieniężnej, a nawet wprost przeciwnie - obiecuje różne pakiety stymulacyjne.

- Wśród inwestorów mamy podział na dwa obozy. W pierwszym dominuje przekonanie, że recesja w USA zacznie się w najbliższych 12 miesiącach. W drugim jest trochę mniej pesymizmu, czyli zacznie się "tylko" mocne osłabienie wzrostu gospodarczego. Co jednak najważniejsze, inwestorzy są spokojni.

Myśląc o przyszłości wolą wybrać dobrą wiadomość, czyli obniżkę stóp procentowych niż osłabienie gospodarcze - komentuje Łukasz Wardyn.

Aktualne komunikaty z Rady Polityki Pieniężnej wskazują, że superliberalna polityka pieniężna w naszym kraju może zostać utrzymana nawet przez najbliższe trzy lata. To oznaczałoby utrzymanie niskich kosztów kredytów oraz bliskiego zeru oprocentowania lokat.

Dodatkowo, obniżenie stóp w USA w stosunku do tych w Polsce może być korzystne dla kursu PLN w relacji do USD, pod warunkiem utrzymania się pozytywnych nastrojów na globalnych rynkach.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Fed | rynki finansowe i walutowe | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »