Gospodarka przyspiesza, plan Morawieckiego w toku

- Główne efekty programu widoczne są na rynku pracy, a poprawę w polskiej gospodarce dostrzegają inwestorzy zagraniczni. Ruszają również inwestycje. W obszarze eksportu, plan rozwoju działa bardzo dobrze - ocenia efekty realizacji Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister finansów i rozwoju.

W lutym br. rząd przyjął Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli plan zakładający w perspektywie najbliższych lat realizację prawie dwustu projektów i przedsięwzięć. Ponad rok od prezentacji głównych celów i założeń swojej polityki gospodarczej, przyszedł czas na pierwsze podsumowanie.

- Można być zadowolonym z tempa i efektów wdrażania Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - podkreśla Morawiecki. - Inflacja zaczęła powoli rosnąć, co jest dobrym wskaźnikiem, bo konsumenci nie powstrzymują się od zakupów. Ruszają również inwestycje, co nas cieszy - dodaje.

Reklama

Polska gospodarka na czwórkę

- Plan Morawieckiego przyjęty kilka miesięcy temu ukierunkowany jest na to, by wzmocnić długoterminowe fundamenty rozwojowe. Jest on przeznaczony do realizacji na wiele lat. Z drugiej strony na celu ma również wsparcie krótkoterminowego wzrostu gospodarczego, w taki sposób, aby bieżąca koniunktura była jak najlepsza - przypomina w rozmowie z Interią Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Dane gospodarcze - na co zwraca uwagę Borys - są dobre. Wymienia też kilka dźwigni wzrostu PKB, tj.: eksport, który rośnie 13 proc. r/r, przyśpieszające inwestycje, dobra konsumpcja, która nie tylko wynika z programu 500+, ale również bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy, szybkiego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia.

- Silny wzrost gospodarczy utrzyma się także w 2018 r. i wyniesie co najmniej 3,5-4 proc. Będzie zmieniała się jednak jego struktura w tym sensie, że w główną rolę zaczną odgrywać przyśpieszające inwestycje. Myślę tu zarówno o inwestycjach publicznych jak i przedsiębiorstw - dodaje.

- Wszyscy dzisiaj patrzą na inwestycje. Jeśli zobaczymy w danych szczegółowych do wzrostu PKB za I kw., że inwestycje, szczególnie firm państwowych ruszyły, co potencjalnie powinno być częściowo związane z wykorzystaniem środków unijnych, to będziemy mogli mówić o pojawieniu się jednego z brakujących silników dla wzrostu gospodarczego - zwraca uwagę podczas rozmowy z Interią Jarosław Janecki, główny ekonomista Société Générale. Dodaje jednak, że jeszcze za wcześnie, by w pełni oceniać efekt realizacji SOR i jej wpływ na gospodarkę.

Liczy się zrównoważony rozwój

Przypomnijmy, że strategia ma na celu poprawę sytuacji w czterech podstawowych segmentach gospodarki: wiedzy i technologii (poprzez rozwój innowacji, zwiększenie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez firmy w Polsce, a także wzrost wydatków na B+R do 2020 r. do poziomu minimum 1,7 proc.), ekspansji polskich firm (wsparcie eksportu i pomoc przy wejściu na międzynarodowe rynki; dywersyfikacja kierunków eksportu), budowy systemu oszczędności, a także zapobiegania wykluczeniu społecznemu.

Realizacja wszystkich celów rozwojowych strategii wymaga zaangażowania znacznych środków publicznych (krajowych i zagranicznych) oraz prywatnych, szacowanych do 2020 r. na około 1,5 bln złotych po stronie sektora publicznego oraz ponad 0,6 bln w ramach inwestycji prywatnych. Szczególną rolę w tym procesie ma Polski Fundusz Rozwoju, skupiający pod jedną "marką" różne instytucje rozwojowe w Polsce.

Ostatnie miesiące to m.in. pakiet zmian dla przedsiębiorców, czyli tworzenie przyjaznego otoczenia dla biznesu. #100ZmianDlaFirm, z których część została już wdrożona, jak m.in. obniżony podatek dla małych firm. Do tego warto wymienić Konstytucję biznesu, Ustawę o innowacyjności, która wprowadzała ulgi na wydatki badawczo-rozwojowe.

W czerwcu ruszy natomiast pakiet wierzycielski.

- Mamy 38 mld kredytu dla MŚP w programie de minimis, nowe instrumenty finansowania eksportu, ubezpieczenia eksportowe, fundusze ekspansji zagranicznej. Przebudowany został model promocji międzynarodowej. Otworzyliśmy 12 biur handlowych na całym świecie, a docelowo będzie ich 65 - przypomina prezes PFR.

Stabilność budżetu

Morawiecki ocenił jednocześnie, że istotne jest, iż wdrażanie strategii odbywa się w otoczeniu stabilności finansów publicznych. To zwłaszcza działania nakierowanych na zwiększenie wpływów z podatków VAT i CIT (z szacunkowego wykonania budżetu po kwietniu wynika, że dochody z podatku VAT wzrosły o 33,8 proc. r/r (tj. ok. 14,4 mld zł)).

Deficyt sektora finansów publicznych - zdaniem Morawieckiego - najprawdopodobniej będzie istotnie niższy w br. niż 59,3mld zł (2,9 proc. PKB) zapisane w ustawie budżetowej. Według wicepremiera przyczyni się ku temu właśnie wyższy od oczekiwań wzrost przychodów z podatku VAT (ok. 15 proc. r/r wobec zakładanych 10,9 proc. r/r)

Czy rzeczywiście? - Tego nie wiemy. Teoretycznie tak powinno się stać - ocenia Janecki. - Wiele zależy od decyzji ministra finansów i podjętych decyzjis - dodaje.

- Nawet krytycy musza przyznać, że są widoczne rezultaty. Powstała KAS i ewidentne uszczelnienie systemu ściągania CIT i VAT, zwłaszcza w obszarze elektroniki i paliw, czyli tam, gdzie dochodziło do największych patologii. Deficyt po kwietniu jest bliski zera. Pomimo wydatków socjalnych, których łączna kwota to ponad 40 mld w skali roku, udaje się uzyskiwać bardzo dobre wyniki budżetu - przypomina Borys.

Polska lepiej oceniana

Na przestrzeni ostatnich miesięcy udało się przyciągnąć inwestycje m.in. Daimlera, Toyoty, LG Chem, czy GE i Lufthansy. Na poprawę w obszarze inwestycji zagranicznych wskazuje także raport EY "Atrakcyjność inwestycyjna Polski". Wynika z niego, że w ubiegłym roku w Polsce ogłoszono 256 nowych projektów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. To 21-proc. wzrost wobec 2015 r.

W ramach tych inwestycji w Polsce może powstać dodatkowo co najmniej 22 tys. miejsc pracy, co oznacza wzrost o 12 proc. wobec 2015 r.

- Mamy dobre wyniki jeśli chodzi o obsługę inwestycji zagranicznych. Polska była w 2016 r. 5. krajem w UE pod względem ich przyciągania. Dobrze rokują projekty na 2017 r. Cały czas udowadniamy, że jesteśmy krajem atrakcyjnym inwestycyjnym - mówi Borys.

- Z danych CBOŚ i GUS widać, że nastroje konsumentów są najlepsze od ponad 20 lat. Również ocena koniunktury przez przedsiębiorstwa jest na najlepszym poziome od 2007 r. - dodaje.

PFR przyśpieszy w 2017 roku

- Mamy 8 mld zrealizowanych inwestycji w 2016 r. Udało się unowocześnić instytucje rozwojowe. Stworzyliśmy największą platformę finansowania startupów i innowacji w regionie. To jednak nie wszystko. Niedługo pojawią się kolejne produkty finansowania eksportu, głównie dla MŚP. PAIH planuje otwarcie 20 przedstawicielstw na całym świecie jeszcze w tym roku.

Środki w ramach funduszy VC będą w całości uruchomione. Przed nami jeszcze 4 fundusze, które w III kwartale zaczną działać. Cały czas inwestycje w energetyce i infrastrukturze, rzędu kilku mld zł czekają na realizację - przybliża plany na najbliższe miesiące prezes PFR.

bb

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fundusze unijne | plan Morawieckiego | strategia rozwoju
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »