GUS opublikował szacunek produktu krajowego brutto za II kwartał 2015 r.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w drugim kwartale wzrost Produktu Krajowego Brutto wyniósł 3,3 proc. To wynik nieco niższy od prognozowanego przez ekspertów.

W II kwartale 2015 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,9 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,6 proc.

PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Przed publikacją danych analityk domu maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj spodziewał się utrzymania tempa wzrostu powyżej 3 proc. Uważał jednak, że dynamika była nieco niższa niż w pierwszym kwartale, kiedy polska gospodarka wzrosła o 3,6 proc. rok do roku. Ekspert dodaje, że tempo wzrostu gospodarczego jest niezłe, choć mogłoby być szybsze.

Reklama

Zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek, w drugim kwartale gospodarka rozwijała się w podobnym tempie, jak w pierwszym, kiedy wzrost wyniósł 3,6 proc. Ekspertka prognozowała, że wzrost PKB będzie powoli przyspieszał, między innymi dzięki rosnącemu eksportowi. Według Moniki Kurtek w całym 2015 roku wzrost gospodarczy miał wynieść około 3,8 proc.

Doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z konfederacji Lewiatan powiedziała w Polskim Radiu 24, że spodziewała się wzrostu zbliżonego do odnotowanego w pierwszym kwartale, kiedy gospodarka rozwinęła się o 3,6 proc. rdr. Ekonomistka uważa, że konsumpcja, inwestycje i eksport w drugim kwartale rosły. To oznacza, że słabszy wynik był spowodowany tym, że przedsiębiorstwa nie obudowywały zapasów w stopniu wynikającym z tempa wzrostu gospodarczego.

Doktor Marian Szołucha z Forum dla Wolności i Rozwoju podkreśla, że polska gospodarka jest mocno uzależniona od niemieckiej. Dodał, że ma to swoje dobre strony, ale powoduje też straty wówczas, kiedy w Niemczech dzieje się gorzej.

Efekty statystyczne obniżyły wzrost PKB w II kwartale

Zdaniem ekonomistów Credit Agricole Bank Polska S.A., spowolnienie nieodsezonowanego wzrostu gospodarczego w ujęciu rocznym jest pewnym zaskoczeniem. W ich ocenie niższa dynamika wzrostu PKB jest wynikiem oddziaływania efektu statystycznego związanego z wcześniejszą datą Świąt Wielkiejnocy. W br. Wielki Tydzień wypadł na początku kwietnia (a w ub.r. na końcu tego miesiąca), a tym samym podwyższona aktywność gospodarstw domowych i niektórych przedsiębiorstw związana z okresem świątecznym miała miejsce już w marcu (czyli I kw.) zamiast w kwietniu (czyli II kw.). Efekt ten był widoczny w miesięcznych danych o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Swoją ocenę ekonomiści banku wspierają również dane o PKB po wyeliminowaniu wpływu czynników statystycznych, zgodnie z którymi dynamika wzrostu gospodarczego wzrosła do 3,6 proc. r/r w II kwartale z 3,4 proc. w I kwartale.

W kierunku zmniejszenia tempa wzrostu PKB w II kwartale oddziaływał niższy wkład konsumpcji prywatnej. Średnia dynamika realnego funduszu płac w II kwartale spadła do 5,2 proc. r/r wobec 6,8 proc. w I kwartale, a dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych wyniosła w II kwartale 5,1 proc. r/r wobec 5,5 proc. w I kwartale. Dane miesięczne wskazywały zatem na zmniejszenie tempa wzrostu wydatków gospodarstw domowych w II kwartale. Dodatkowo wzrost gospodarczy był prawdopodobnie ograniczany przez silniejszy niż prognozowaliśmy spadek dynamiki inwestycji ogółem. W przeciwnym kierunku oddziaływało natomiast zwiększenie wkładu eksportu netto. Wsparciem dla eksportu w II kwartale było ożywienie koniunktury w obszarze wspólnej waluty, w tym w Niemczech.

W ocenie ekonomistów Credit Agricole Bank Polska S.A., struktura finalnych danych o PKB potwierdzi, że II kwartał był już drugim z rzędu, kiedy wzrost gospodarczy w Polsce był efektem ożywienia zarówno popytu krajowego, jak i zagranicznego. W kolejnych kwartałach br., wraz z oczekiwaną poprawą sytuacji gospodarczej w strefie euro oraz ożywieniem w inwestycjach infrastrukturalnych i budownictwie mieszkaniowym, tempo wzrostu gospodarczego zwiększy się i osiągnie 4,0 proc. w IV kwartale 2015 r.

Dzisiejsze gorsze od oczekiwań dane o PKB w II kwartale są, zdaniem ekonomistów banku, negatywne dla kursu złotego i pozytywne dla rynku długu.

Krystian Jaworski

Ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

------

GUS podkreśla, że opublikowane dane mają charakter wstępny. Więcej informacji o wzroście gospodarczym w drugim kwartale tego roku poznamy 28 sierpnia.

IAR/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKB | GUS | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »