GUS potwierdza poprawę w całej gospodarce

W kwietniu dyrektorzy przedsiębiorstw w badanych obszarach działalności zgłaszają korzystne oceny koniunktury, w większości lepsze od formułowanych przed miesiącem. Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe oceniają koniunkturę pozytywnie, lepiej niż w marcu i w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat.

Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa zgłaszają, po raz pierwszy od lipca 2011 roku, pozytywne oceny koniunktury, lepsze niż w kwietniu ostatnich ośmiu lat. Opinie dotyczące koniunktury handlu hurtowego są bardziej korzystne niż przed miesiącem i zbliżone do formułowanych w kwietniu 2016 r. W przypadku jednostek z zakresu handlu detalicznego oceny koniunktury są pozytywne i najlepsze od stycznia 2000 r.

Podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa w kwietniu oceniają koniunkturę optymistycznie, na poziomie najwyższym od lutego 2008 r. Jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia zgłaszają bardziej korzystne oceny koniunktury, lepsze niż przed miesiącem oraz w kwietniu ostatnich dziewięciu lat.

Reklama

Oceny koniunktury zgłaszane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji są pozytywne, ale gorsze od zgłaszanych przed miesiącem i zbliżone do opinii formułowanych w analogicznym miesiącu przed rokiem.

Najbardziej optymistyczne oceny wśród badanych rodzajów działalności zgłaszają jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia; opinie te są lepsze od sygnalizowanych w kwietniu ostatnich pięciu lat.

Przetwórstwo przemysłowe

W kwietniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 9,6 (plus 6,4 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19,1% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 9,6% (przed miesiącem odpowiednio 17,6% i 11,2%).

Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost bieżącej produkcji i portfela zamówień. Optymistyczne prognozy w tym zakresie są zbliżone do formułowanych przed miesiącem.

Bieżąca sytuacja finansowa nie zmienia się, natomiast jej przewidywania wskazują na możliwość poprawy w najbliższych trzech miesiącach. Sygnalizowany jest wzrost poziomu należności. Nieco szybciej niż w marcu rosną opóźnienia płatności za sprzedane produkty. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za zbliżony do wystarczającego w stosunku do zapotrzebowania. Przewidywany jest wzrost zatrudnienia podobny do planowanego przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw zapowiadają, że ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć, nieco szybciej niż prognozowano w marcu.

Opinie formułowane w kwietniu dotyczące koniunktury we wszystkich badanych klasach wielkości są bardziej korzystne od zgłaszanych przed miesiącem. W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 22,7 w kwietniu, plus 17,2 w marcu), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 22,1 w kwietniu, plus 21,0 w marcu), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 20,0 w kwietniu, plus 17,7 w marcu) oraz zajmujący się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji (plus 20,3 w kwietniu, plus 18,7 w marcu). Negatywne oceny koniunktury sygnalizują jedynie producenci odzieży (minus 1,2 w kwietniu, minus 7,4 w marcu).

Budownictwo

W kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie plus 2,7 (przed miesiącem minus 1,4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19,6% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie - 16,9% (przed miesiącem odpowiednio 17,5% i 18,9%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny dotyczące produkcji budowlano-montażowej, portfela zamówień i sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych w marcu.

Odpowiednie prognozy są optymistyczne, lepsze od przewidywań formułowanych w analogicznym miesiącu ostatnich pięciu lat. Nadal sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Kwiecień jest drugim z rzędu miesiącem, w którym prognozowany jest niewielki wzrost zatrudnienia.

Zapowiadany jest nieznaczny wzrost cen robót budowlano-montażowych, zbliżony do oczekiwanego w marcu. Spośród badanych podmiotów 30,4% (przed rokiem 25,0%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieznacznego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

Handel

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w kwietniu na poziomie plus 12,3 (plus 9,2 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19,4% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 7,2% (przed miesiącem odpowiednio 17,4% i 8,3%).

Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Diagnozy sprzedaży są korzystne, lepsze niż w ostatnich dwóch miesiącach.

Oceny sytuacji finansowej są nieznacznie optymistyczne, po raz pierwszy od stycznia br. Odpowiednie prognozy w tym zakresie są korzystne, najlepsze od marca 2000 r. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. W związku z bardziej korzystnymi prognozami dotyczącymi sprzedaży, poziom zamówień towarów u dostawców może zostać zwiększony. Możliwy jest wzrost zatrudnienia, bardziej znaczący od zapowiadanego w marcu. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen.

Usługi

W kwietniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie plus 12,0 (przed miesiącem plus 10,9). Poprawę koniunktury odnotowuje 19,8% badanych firm, a jej pogorszenie - 7,8% (w marcu odpowiednio 18,7% i 7,8%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Bieżący popyt i sprzedaż oceniane są pozytywnie po raz pierwszy od października ubiegłego roku, również opinie odnoszące się do aktualnej sytuacji finansowej są korzystne. Odpowiednie prognozy są nieco mniej optymistyczne od formułowanych w marcu. Odnotowywany jest, wolniejszy niż przed miesiącem, wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi. Kierujący jednostkami planują wzrost zatrudnienia. Ceny usług w najbliższych miesiącach mogą rosnąć.

Rynek budownictwa mieszkaniowego jest bliski historycznych rekordów. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu ostatniego roku deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 92 tysięcy mieszkań, co jest najwyższym wskaźnikiem od wielu lat.

W okresie kwiecień 2016 - marzec 2017 do użytku oddano prawie 81 tysięcy lokali, co jest zbliżone do rekordowych wskaźników. Analityk rynku nieruchomości Bartosz Turek wyjaśnia, skąd bierze się hossa. Podaż jest bardzo duża, ponieważ mamy do czynienia z coraz większym popytem. Jest on spowodowany przede wszystkim niskimi stopami procentowymi. Po pierwsze oznaczają one relatywnie tanie kredyty mieszkaniowe, po drugie mieszkanie jest przy niskich stopach lepszą lokatą kapitału, od produktów bankowych. Dlatego osoby lub firmy dysponujące gotówką wolą kupić nieruchomość i czerpać z niej zyski.

Zdaniem Bartosza Turka, na dobrą koniunkturę na rynku nieruchomości możemy liczyć jeszcze w przyszłym roku. Jednak w roku 2018 inwestycje mogą wyhamować. Wszystko zależy od decyzji w sprawie podwyżki stóp procentowych. Niektórzy analitycy spodziewają się takiego ruchu ze strony Rady Polityki Pieniężnej.

Zdaniem analityka, na rynek nieruchomości będzie miał wpływ rządowy program Mieszkanie Plus. Może on spowodować obniżenie stawek czynszu, a co za tym idzie kupno mieszkań pod kątem inwestycyjnym może być mniej opłacalne.

IAR/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budownictwo | handel | GUS | koniunktura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »