GUS: Produkcja przemysłowa w marcu rok do roku wzrosła o 11,1 proc.

Produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 11,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 17,6 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w marcu wzrostu produkcji rok do roku o 6,9 proc., zaś miesiąc do miesiąca o 12,7 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 8,1 proc., a mdm wzrosła o 2,1 proc.

Produkcja przemysłowa w marcu rosła w 29 działach przemysłu na 34 - poinformował GUS.

Według GUS rosła m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 22,9 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 21,9 proc., wyrobów z metali - o 18,9 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 18,6 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 16,6 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 15,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 15,0 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 14,7 proc., mebli - o 14,5 proc.

Reklama

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 5 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 7,9 proc. oraz w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 5,0 proc.

Natomiast wzrost zrealizowanych robót budowlanych odnotowano we wszystkich działach budownictwa, zarówno w porównaniu z marcem ub. roku, jak i lutym.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w lutym i marcu:

marzec marzec luty luty
rdr mdm rdr mdm
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA 11,1 17,6 1,2 -0,9
górnictwo i wydobywanie 0,4 16,7 -8,5 -1,8
przetwórstwo przemysłowe 12,7 20,0 1,5 0,0
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę -0,6 -4,5 1,1 -9,6
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 4,5 8,8 3,0 -1,2
PRODUKCJA BUDOWLANA 17,2 49,4 -5,4 6,0

----------

Komentarz dla Interii: Produkcja przyspiesza, budownictwo ożyło, konsumenci też nie próżnują

Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu, w porównaniu do marca ubiegłego roku o 11,1 proc. To wynik znacznie lepszy niż wynikało z zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i wyraźnie wyższy od oczekiwanej przez ekonomistów zwyżki o 7 proc. Po osłabieniu z lutego, dynamika aktywności w przemyśle wraca więc do wysokiego poziomu. Podobna dynamika poprzednio notowana była w grudniu 2010 r. Ostatnie wahania to w sporej mierze efekt różnic liczby dni roboczych w poszczególnych miesiącach, która spowodowała zadyszkę w lutym, a pomogła wynikom marcowym. Od drugiej połowy ubiegłego roku tendencja dynamiki produkcji jest wyraźnie wzrostowa i wszystko wskazuje na to, że utrzyma się w kolejnych miesiącach, z dużym prawdopodobieństwem mocniejszego przyspieszenia.

Zdecydowanej poprawy doczekaliśmy się także w przypadku produkcji budowlano-montażowej. Jej oznaki zaczęły być widoczne jesienią ubiegłego roku w postaci malejącej dynamiki tendencji spadkowej, a w styczniu obecnego roku produkcja wzrosła po raz pierwszy od trzynastu miesięcy. Po słabszych wynikach z lutego, marzec przyniósł kolejny wzrost, tym razem aż o 17,2 proc. To najmocniejsza zwyżka od trzech lat, świadcząca o tym, że długo oczekiwane przyspieszenie w inwestycjach infrastrukturalnych i projektach współfinansowanych ze środków unijnych staje się faktem. W pierwszych dwóch miesiącach roku utrzymywała się wysoka dynamika produkcji dóbr inwestycyjnych w przemyśle, więc trwałe i mocne przyspieszenie w tej dziedzinie to tylko kwestia czasu.

W przypadku artykułów konsumpcyjnych ożywienie widać było w styczniu i lutym jedynie w przypadku dóbr nietrwałych, zaś produkcja trwałych w lutym zanotowała niewielki spadek. Patrząc jednak na utrzymującą się od kilkunastu miesięcy wysoką dynamikę sprzedaży detalicznej, można oczekiwać przyspieszenia w tych segmentach produkcji przemysłowej. W marcu sprzedaż detaliczna była wyższa niż przed rokiem o 9,7 proc., a licząc w cenach stałych, czyli po oczyszczeniu z wpływu inflacji, wzrost wyniósł 7,1 proc. W obu przypadkach oznacza to wzrost dynamiki w porównaniu do notowanej w lutym, choć nie tak silny jak w pierwszym miesiącu roku, gdy sięgała ona odpowiednio 11,4 i 9,5 proc.

Najmocniejszy, sięgający prawie 27 proc. wzrost odnotowano w marcu w sprzedaży odzieży i obuwia. O 17,5-1,7 proc. więcej niż przed rokiem konsumenci wydali w supermarketach oraz na meble, RTV i AGD.

Roman Przasnyski, główny analityk GERDA BROKER

-----------

Komentarz Marty Petki-Zagajewskiej, kierownika Zespołu Analiz Makroekonomicznych w PKO Banku Polskim:

Po dobrych informacjach z rynku pracy, jeszcze lepsze od oczekiwań okazały się dzisiejsze dane ze sfery realnej. Produkcja przemysłowa wzrosła o 11,1 proc. r/r, czyli była wyższa niż najwyższa na rynku prognoza (PKO Banku Polskiego) zakładająca dynamikę na poziomie 9,2 proc. Po 20 miesiącach z impetem powrócił trend wzrostowy w budownictwie (w marcu wzrost o 17,2 proc.), szybko wzrastała także realna sprzedaż detaliczna (wzrost o 7,9 proc.). Choć skokowy wzrost dynamik w marcu odzwierciedla efekty odmiennego niż przed rokiem układu kalendarza, to nawet po ich wyeliminowaniu oceniamy, że trendy wzrostowe w przemyśle i w handlu utrzymały się. W strukturze produkcji wyraźne wzrosty odnotowały branże eksportowe oraz produkcja materiałów budowlanych, co może sugerować utrzymanie wzrostów w budownictwie także w dalszych miesiącach.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: produkcja przemysłowa | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »