GUS: Stopa bezrobocia w II wyniosła 13,9 proc.

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,9 proc. wobec 14,0 proc. w styczniu - podał GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lutego wyniosła 2 mln 255,9 tys. osób. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 7 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,6 proc. - Dane GUS potwierdzają poprawę poziomu konsumpcji gospodarstw domowych na początku bieżącego roku.

Na koniec roku bezrobocie wyniesie ok. 13 proc.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o wtorkowych danych GUS, zgodnie z którymi bezrobocie w lutym wyniosło 13,9 proc. wobec 14 proc. w styczniu br., sprzedaż detaliczna wzrosła o 7 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,6 proc.:

"Wzrost sprzedaży detalicznej w lutym o 7 proc. rok do roku jest najwyższy od maja 2012 r. Spora w tym zasługa niskiej bazy odniesienia z lutego ubiegłego roku, kiedy to sprzedaż spadła o 0,8 proc. rok do roku. W opublikowanych we wtorek danych widać także spory wpływ na wynik sprzedaży ogółem kategorii +pojazdy mechaniczne+.

Reklama

O ile w styczniu możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu przez osoby prowadzące działalność gospodarczą nie miała jeszcze istotnego przełożenia na sprzedaż samochodów, o tyle w lutym wpływ ten jest już bardzo wyraźny. Podobnie będzie zapewne w marcu, w ostatnim miesiącu możliwości zakupu samochodu +z kratką+ po obniżonym koszcie.

Luty był kolejnym miesiącem pozytywnych informacji z rynku pracy. Stopa bezrobocia nie wzrosła, jak to było zazwyczaj w latach poprzednich o tej porze roku, ale wręcz spadła w stosunku do stycznia. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się o blisko 5 tys. osób, a od marca bezrobotnych powinno ubywać jeszcze szybciej w związku z rozpoczęciem prac sezonowych. Na koniec roku stopa bezrobocia ma szansę znaleźć się w przedziale 12,5 proc. - 13 proc.

Lepsze od oczekiwań dane dotyczące sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia nie będą miały wpływu na najbliższą decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Spodziewam się, że RPP nie zmieni stóp procentowych do końca br., a pierwsza podwyżka może nastąpić z początkiem 2015 r.".

Wyraźna poprawa kondycji rynku pracy

Analityk Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski o wtorkowych danych GUS, zgodnie z którymi bezrobocie w lutym wyniosło 13,9 proc. wobec 14 proc. w styczniu br., sprzedaż detaliczna wzrosła o 7 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,6 proc.:

"Dane GUS potwierdzają poprawę poziomu konsumpcji gospodarstw domowych na początku bieżącego roku.

Na uwagę zasługuje wysoka dynamika sprzedaży samochodów. W pierwszej kolejności łączymy ją ze sprzyjającymi zakupom aut zmianami podatkowymi. Niemniej jednak odnotowywana dynamika jest na tyle wysoka (24,9 proc. rok do roku), że stanowi potwierdzenie tego, że gospodarstwa domowe coraz chętniej decydują się na ponoszenie wydatków o wysokiej wartości. Dobre nastroje konsumpcyjne uwidocznione są również w wysokiej rocznej dynamice sprzedaży produktów tekstylnych (prawie 20 proc. rok do roku). W tym kontekście można odnotować, że niski poziom dynamiki cen powoduje, że nawet przy ograniczonym przyroście wynagrodzeń następuje odczuwalny wzrost realnych dochodów rozporządzalnych.

Dane GUS dotyczące bezrobocia są pozytywną niespodzianką. Należy podkreślić, że w lutym ze względu na negatywny wpływ czynników o charakterze sezonowym miesięczne spadki stopy bezrobocia zdarzają się niezwykle rzadko (poprzednio w 2008 roku) i są symptomem wyraźnej poprawy kondycji rynku pracy".

Zaskakująco dobre dane gospodarcze

Gówny ekonomista Nordea Bank Polska Piotr Bujak podkreśla, że zwykle osób bez pracy w lutym przybywa. Sytuacja odwrotna to niezwykła rzadkość - dodaje. Piotr Bujak przypomina, że ostatnio bezrobocie spadało w lutym w okresach boomu gospodarczego w latach 2007 - 2008 i w 1998 roku. Wówczas gospodarka rosła w tempie 6 do 7 procent.

GUS podał też, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym o 7 procent rok do roku. To także duże zaskoczenie - ocenia ekspert. Jego zdaniem Polacy czują się coraz pewniej, a sytuacja na rynku pracy się poprawia.

W efekcie rośnie grupa osób skłonnych do wydawania pieniędzy.

Najwyższy wzrost w sprzedaży odnotowano w branży motoryzacyjnej - o ponad 25 procent. Wyższa niż przed rokiem, o 4,7 procent, była także sprzedaż żywności napojów i wyrobów tytoniowych. Natomiast o 4 i pół procent niższa była sprzedaż paliw stałych, ciekłych i gazowych.

Sprzedaż detaliczna w lutym 2014 r. wzrosła o 7,0 proc. rdr

Sprzedaż detaliczna w lutym 2014 r. wzrosła o 7,0 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna spadła o 0,6 proc. - podał we wtorek GUS.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w lutym okaże się wyższa o 6,2 proc. rdr, a niższa o 1,4 proc. w stosunku do stycznia 2014 r.

W ujęciu rocznym o 24,9 proc. wzrosła sprzedaż pojazdów mechanicznych, o 19,7 proc. - odzieży i obuwia, o 7,9 proc. - leków i kosmetyków, o 6,9 proc. - żywności, napojów i wyrobów tytoniowych, o 3,7 proc. - prasy i książek, a o 3,3 proc. - mebli oraz sprzętu AGD i RTV, a sprzedaż pozostałych artykułów wzrosła o 10,2 proc.. Pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach wzrosła o 7,2 proc. Spadła natomiast sprzedaż paliw o - 5,1 proc.

W stosunku do stycznia 2014 r. w lutym sprzedaż pojazdów mechanicznych wzrosła o 11,8 proc. W pozostałych działach zanotowano spadki sprzedaży - paliw o 6,9 proc., żywności, napojów i wyrobów tytoniowych o 0,3 proc., leków i kosmetyków o 1,0 proc., odzieży i obuwia o 5,4 proc., mebli, sprzętu AGD i RTV o 6,0 proc., prasy i książek - o 0,3 proc. Natomiast sprzedaż pozostałych artykułów wzrosła o 7,2 proc.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w II wzrosła o 6,8 proc. rdr

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w lutym wzrosła o 6,8 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,1 proc. - podał GUS. Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych w lutym wzrosła o 4,0 proc. rdr, a mdm spadła o 1,2 proc.

Nowe zamówienia w przemyśle w II wzrosły o 12,5 proc. rdr

Nowe zamówienia w przemyśle w lutym wzrosły rok do roku o 12,5 proc., po wzroście o 6,5 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS. W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 4,7 proc. w porównaniu ze wzrostem o 28,2 proc. w poprzednim miesiącu.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w II wzrosły o 20,1 proc. rdr

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w lutym wzrosły rok do roku o 20,1 proc., po wzroście o 5,8 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS. Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,9 proc. Przed miesiącem, zamówienia na eksport wzrosły o 27,4 proc. mdm.

Obroty w handlu detalicznym w II wzrosły o 2,4 proc. rdr

Obroty w handlu detalicznym niewyrównane sezonowo w lutym 2014 roku wzrosły o 2,4 proc. rok do roku wobec wzrostu o 2,4 proc. w styczniu - podał we wtorek GUS. Po wyrównaniu sezonowym obroty wzrosły o 3,1 proc. rok do roku po wzroście o 4,5 proc. miesiąc wcześniej.

W końcu II w budowie było 687,5 tys. mieszkań

W końcu lutego 2014 roku w budowie było 687,5 tys. mieszkań, o 1,5 proc. mniej niż w końcu lutego 2013 roku - podał we wtorek GUS.

Przewozy ładunków w II wzrosły o 4,8 proc. rdr

Przewozy ładunków w lutym 2014 roku wzrosły rok do roku o 4,8 proc. do 34,9 mln ton - podał we wtorek GUS.

W okresie styczeń-luty przewozy wzrosły o 4,7 proc. do 70,716 mln ton.

Transport kolejowy w lutym rdr wzrósł o 1,3 proc. i wyniósł 16,7 mln ton.

Transport samochodowy rdr wzrósł o 9,0 proc. do 13,6 mln ton.

Transport rurociągowy rdr wzrósł o 2,1 proc. do 3,89 mln ton.

GUS skorygował dane o produkcji przemysłowej w styczniu do 4,2 proc. rdr z 4,1 proc. wcześniej - wynika z biuletynu statystycznego.

PAP/IAR/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: bezrobocie | makroekonomia | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »