GUS: W grudniu gorsza koniunktura zarówno w handlu hurtowym, jak i detalicznym

W grudniu oceny koniunktury w handlu hurtowym i detalicznym są gorsze niż w listopadzie. Diagnozy sprzedaży są pozytywne, ale w przypadku handlu hurtowego osiągnęły najniższy poziom od marca br. - podał GUS. Prognozy sprzedaży są negatywne. Wszystko mimo Świąt Bożego Narodzenia.

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w grudniu na poziomie plus 0,1 (plus 2,6 w listopadzie).

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 13,6 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 13,5 proc. (przed miesiącem odpowiednio 14,5 proc. i 11,8 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie." - napisano w komunikacie.

Diagnozy sprzedaży są pozytywne, ale osiągnęły najniższy poziom od marca br.

"Odpowiednie prognozy są niekorzystne, najgorsze od stycznia 2014 r. Utrzymują się nieznacznie pesymistyczne oceny sytuacji finansowej. Przewidywania w tym zakresie są negatywne, najgorsze od grudnia 2013 r. Stan zapasów towarów jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny" - napisano.

Reklama

"W związku z oczekiwanym spadkiem przyszłej sprzedaży, zamówienia towarów u dostawców mogą być nadal ograniczane. Zapowiadany jest nieznaczny spadek zatrudnienia, nieco większy od planowanego w listopadzie. Przedsiębiorcy prognozują, że w najbliższych trzech miesiącach ceny towarów mogą rosnąć" - dodano.

HANDEL DETALICZNY

Według GUS, ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w grudniu na poziomie 0,0 (plus 4,0 w listopadzie).

Jak podano zarówno poprawę, jak i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 14,3 proc. badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio 16,5 proc. i 12,5 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Utrzymują się optymistyczne diagnozy sprzedaży. Prognozy w tym zakresie są niekorzystne po raz pierwszy od stycznia br. Bieżąca sytuacja finansowa oceniana jest negatywnie, podobnie jak w ostatnich czterech miesiącach. Odpowiednie przewidywania są pesymistyczne po raz pierwszy od lipca br. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny" - napisano.

"W związku z negatywnymi prognozami sprzedaży, planowane jest ograniczenie zamówień towarów u dostawców. Możliwe są niewielkie redukcje zatrudnienia, ostatni raz planowane w lutym br. Podobnie jak w listopadzie, przewidywany jest wzrost cen" - dodano.

- - - - -

Dyrektorzy przedsiębiorstw działających w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach oceniają w grudniu koniunkturę gorzej niż przed miesiącem - wynika z komunikatu GUS.

Firmy reprezentujące przetwórstwo przemysłowe oceniają koniunkturę niekorzystnie, podobnie jak w grudniu 2014 i 2015 roku. Podmioty prowadzące działalność w budownictwa oceniają koniunkturę bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem i nieco gorzej niż przed rokiem. Także opinie dotyczące koniunktury handlu hurtowego w bieżącym miesiącu są gorsze od zgłaszanych od początku 2014 r.

"Oceny w handlu detalicznym są gorsze od sygnalizowanych od marca br., ale lepsze niż w grudniu ostatnich ośmiu lat. Podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa od lutego 2015 r. oceniają koniunkturę optymistycznie, w grudniu - podobnie jak przed miesiącem i lepiej niż w grudniu ostatnich ośmiu lat" - czytamy w komunikacie.

GUS wskazuje, że opinie formułowane przez przedsiębiorców działających w branży obejmującej zakwaterowanie i gastronomię są bardziej negatywne niż przed miesiącem i przed rokiem. Oceny koniunktury dyrektorów jednostek prowadzących działalność w informacji i komunikacji są korzystne, zbliżone do opinii zgłaszanych przed miesiącem i przed rokiem. Najbardziej optymistyczne oceny wśród badanych rodzajów działalności zgłaszają jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia; opinie te są lepsze od formułowanych w tym samym miesiącu ostatnich czterech lat, ale gorsze od odnotowanych w listopadzie br.

"Przedsiębiorcy z większości przedsiębiorstw badanych sekcji w ostatnich miesiącach coraz częściej zgłaszają wzrost znaczenia bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników, przy jednoczesnym spadku problemów wynikających z niedostatecznego popytu" - wynika z komunikatu GUS.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »