GUS: wskaźnik koniunktury w czerwcu wyższy niż rok temu

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) ukształtował się w czerwcu na poziomie wyższym niż przed miesiącem i przed rokiem - poinformował w piątkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Najwięcej optymizmu wykazują firmy z rynku finansowego.

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) ukształtował się w czerwcu na poziomie wyższym niż przed miesiącem i przed rokiem - poinformował w piątkowym komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Najwięcej optymizmu wykazują firmy z rynku finansowego.

GUS zaznaczył, że od siedmiu miesięcy wartości wskaźnika syntetycznego kształtują się powyżej średniej długookresowej. Podano, że składowe dotyczące przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz handlu detalicznego wzrosły w stosunku do maja, natomiast składowa odnosząca się do usług utrzymuje się na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem.

"W porównaniu do czerwca ub.r. wartości wszystkich składowych wzrosły. Wskaźniki ocen diagnostycznych oraz prognostycznych są wyższe od notowanych przed miesiącem i przed rokiem" - poinformował urząd statystyczny.

Reklama

Zgodnie z komunikatem, w czerwcu dyrektorzy przedsiębiorstw w większości badanych obszarów działalności korzystnie ocenili koniunkturę.

"Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe oceniają koniunkturę optymistycznie, podobnie jak w maju i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich ośmiu lat. Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa zgłaszają pozytywne oceny koniunktury, lepsze od formułowanych w maju br. i w czerwcu ostatnich ośmiu lat" - podał GUS. Zaznaczono, że oceny dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne po raz pierwszy od połowy 2011 r.

Pozytywne są także opinie dotyczące koniunktury handlu hurtowego - zbliżone do zgłaszanych w maju, choć gorsze od sygnalizowanych w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Według GUS oceny jednostek z zakresu handlu detalicznego są nieco mniej korzystne niż w maju, choć lepsze niż w czerwcu ostatnich ośmiu lat.

"Podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa oceniają koniunkturę mniej optymistycznie niż w maju, ale lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat. Jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia zgłaszają korzystne oceny koniunktury, lepsze niż przed miesiącem oraz w czerwcu ostatnich dziewięciu lat. Oceny koniunktury przekazane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji są pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w maju oraz w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat" - poinformował GUS.

Najwięcej optymizmu wykazały - zgodnie z badaniem GUS - jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia; opinie te są zbliżone do sygnalizowanych od marca br. i bardziej korzystne od formułowanych w czerwcu ostatnich pięciu lat.

Opinie dotyczące koniunktury handlu hurtowego w czerwcu są nieco lepsze od formułowanych w maju 2017 r., zaś ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest gorszy mdm - podał GUS w komunikacie.

HANDEL HURTOWY

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 7,7 wobec plus 7,2 w maju.

"Diagnozy sprzedaży są nieco bardziej pozytywne niż przed miesiącem. W związku z utrzymującymi się korzystnymi prognozami dotyczącymi sprzedaży, wzrost zamówień towarów u dostawców może być zbliżony do prognozowanego miesiąc wcześniej" - napisano.

Według badania, stan zapasów towarów jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny.

Zapowiadane jest też dalsze, niewielkie zwiększenie zatrudnienia. Przedsiębiorcy przewidują, że ceny towarów będą rosnąć.

HANDEL DETALICZNY

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w czerwcu na poziomie plus 8,4 wobec plus 10,1 w maju.

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,9 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 8,5 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17,9 proc. i 7,8 proc.). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

GUS podaje, że stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny.

"W związku z mniej optymistycznymi przewidywaniami dotyczącymi sprzedaży, wzrost zamówień towarów u dostawców może być mniejszy niż prognozowano w maju. Możliwe jest niewielkie zwiększenie zatrudnienia, zbliżone do zapowiadanego miesiąc wcześniej. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen" - dodano.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »