GUS: Wynagrodzenie we wrześniu wzrosło o 5,2 proc.

Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 3 581,94 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 5,2 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie we wrześniu wzrosło o 5,3 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,2 proc.

Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło we wrześniu 3 581,56 zł i wzrosło rdr o 5,3 proc., a wobec sierpnia spadło o 0,2 proc.

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach we wrześniu było zatrudnionych 5514,7 tys. osób, czyli o 2,8 proc. więcej niż przed rokiem i o 0,1 proc. mniej wobec sierpnia.

Analitycy prognozowali, że zatrudnienie we wrześniu rok do roku wzrosło o 2,9 proc.

- - - - -

Komentarz Pracodawców RP

Niższy od przewidywanego wzrost zatrudnienia i przeciętnej płacy może sygnalizować początek problemów w realnej gospodarce.

Najnowsze dane GUS mogą już oznaczać nadejście spodziewanego spowolnienia gospodarczego, wynikającego ze splotu kilku negatywnych czynników: silniejszego od oczekiwań wyhamowania wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych i strefie euro, osłabienia wzrostu PKB w gospodarkach wschodzących, w tym w Chinach, oraz nasilenia zaburzeń na międzynarodowych rynkach finansowych.

Reklama

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

- Spowolnienie gospodarcze sprawia, że przedsiębiorcom trudniej zdecydować się na podwyżki wynagrodzeń, a rosnąca niepewność co do rozwoju sytuacji gospodarczej przekłada się na dużą ostrożność w zwiększaniu zatrudnienia - mówi ekspert Pracodawców RP ds. gospodarczych, Olga Dzilińska.

- Przedsiębiorcy obawiają się zwiększać zatrudnienie, bowiem w okresie wyhamowania wzrostu gospodarczego koszty stałe stanowią znaczne obciążenie działalności i mogą przyczynić się do problemów z płynnością. W tym kontekście ważne jest powstrzymanie się przez rząd od zwiększania obciążeń działalności gospodarczej, bowiem może to pogłębić spowolnienie w naszym kraju - podkreśla Olga Dzilińska.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | proca | GUS | W.E. | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »