Hiszpania: Największy wzrost bezrobocia od czasu kryzysu

Sierpień był w Hiszpanii miesiącem o największym wzroście liczby bezrobotnych od czasu kryzysu gospodarczego z lat 2008-2010 - poinformowało we wtorek ministerstwo pracy w Madrycie. W porównaniu z lipcem br. zatrudnienie straciło ponad 54,3 tys. osób.

Z danych resortu pracy wynika, że poprzednio wyższą niż obecnie liczbę nowych bezrobotnych zanotowano w Hiszpanii w sierpniu 2010 r., gdy w porównaniu z wcześniejszym miesiącem wzrosła ona o 61 tys.

W sierpniu 2019 r. najwięcej osób straciło pracę na terenie wspólnot autonomicznych Walencji oraz Katalonii, a także Madrytu. O ile w pierwszych dwóch przybyło w porównaniu do lipca około 13 tys. nowych bezrobotnych, to w aglomeracji stołecznej - 7,2 tys.

Hiszpański resort pracy odnotował też, iż w sierpniu wobec lipca 2019 r. o blisko 213 tys. zmalała liczba pracowników objętych ubezpieczeniem społecznym. Wcześniej podobna tendencja spadkowa została zanotowana w sierpniu 2008 r., czyli w początkowym okresie kryzysu gospodarczego.

Reklama

Część ekonomistów wskazuje, że wysoki wzrost bezrobotnych w sierpniu, czyli w okresie stosunkowo ożywionej dynamiki w hiszpańskiej turystyce, nie wynika z sezonowości, ale może być przesłanką zbliżania się kolejnego kryzysu.

Eksperci, z którymi rozmawiały dzienniki "ABC" i "El Mundo", wskazują, że negatywnie na sytuację gospodarczą Hiszpanii wpływa też brak, od czerwca 2018 r., większościowego rządu w tym kraju.

"ABC" przypomina, że od lutego Hiszpania nie ma zatwierdzonego planu budżetowego, zaś po kwietniowych wyborach parlamentarnych wciąż nie udało się sformować rządu.

"Wielu ekonomistów ostrzega już, iż widoczne na horyzoncie chmury zwiastują coś gorszego na jesieni. Słabnięcie gospodarki jest faktem (...). Tymczasem w kalendarzu politycznym pozostały jedynie trzy tygodnie i jeśli do 23 września nie uda się sformować rządu, to wybory będą musiały zostać powtórzone 10 listopada" - podsumował "ABC".

- - - - -

Poznań z najniższym bezrobociem w historii

W lipcu tego roku stopa bezrobocia w Poznaniu osiągnęła poziom 1,1 proc. To rekordowy wynik - poinformował we wtorek poznański magistrat. Urząd Miasta Poznania wskazał, że wynik ten jest nie tylko najniższym w skali kraju, ale również w historii pomiarów.

Poznański magistrat poinformował, że według Powiatowego Urzędu Pracy lipiec 2019 r. był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano spadek bezrobocia w Poznaniu. Na koniec miesiąca liczba bezrobotnych w stolicy Wielkopolski wyniosła 4,1 tys. osób. To o 100 osób mniej niż miesiąc wcześniej i 400 mniej niż w lipcu 2018 r.

"Stopa bezrobocia w Poznaniu osiągnęła poziom 1,1 proc. i była najniższa w Polsce (ten stan utrzymuje się już od czerwca 2012 r). Jednocześnie był to najniższy poziom bezrobocia w mieście od 1990 r. - czyli od roku, w którym rozpoczęto rejestrowanie tego wskaźnika. Poprzednia rekordowo najniższa stopa bezrobocia była odnotowana w 1998 r." - podał Urząd Miasta Poznania.

Według danych PUP, najwięcej bezrobotnych miało wykształcenie co najwyżej gimnazjalne lub wykształcenie wyższe. Największe problemy z zatrudnieniem miały osoby młode, o krótszym stażu pracy.

"Połowa bezrobotnych miała staż pracy nie dłuższy niż 5 lat, a 33 proc. bezrobotnych nie przekroczyło 35 roku życia. Co piąty bezrobotny miał uprawnienia do pobierania zasiłku, a więcej niż co trzeci zaliczany był do kategorii długotrwale bezrobotnych. Pracy w Poznaniu poszukiwały 302 osoby z niepełnosprawnościami oraz 35 cudzoziemców" - podano.

Magistrat wskazał, że Poznań aktywnie przyciąga pracodawców. Przypomniał, że m.in. w lipcu 2019 r. miasto otrzymało prestiżową nagrodę "City FDI Promotion strategy of the year" - która oznacza, że Poznań ma "najlepszą w Polsce i drugą w środkowo-wschodniej Europie strategię pozyskiwania zagranicznych inwestycji.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »