Inflacja CPI w sierpniu wyniosła rdr 2,0 proc., mdm 0,0 proc. - szacunek flash GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2018 r. wzrosły o 2,0 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash. PKB w II kw. 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr. Inwestycje w II kw. '18 rdr wzrosły o 4,5 proc. vs. konsensus 9 proc. i po wzroście o 8,1 proc. w I kw.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w sierpniu wzrosły rdr o 1,9 proc., zaś mdm spadły o 0,1 proc.

W lipcu wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 2,0 proc. rdr i -0,2 proc. mdm.

Poniżej wybrane składniki wskaźnika inflacji za sierpień i lipiec:

Reklama
sierpień sierpień lipiec lipiec
rdr mdm rdr mdm
INFLACJA OGÓŁEM 2,0 0,0 2,0 -0,2
Żywność i napoje bezalkoholowe 2,1 -0,7 2,2 -0,7
Nośniki energii 2,2 0,5 1,8 0,1
Paliwa do prywatnych środków transportu 15,3 -0,1 18,0 0,7

- - - - -

Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2018 r. wzrósł o 5,1 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,2 proc. rdr w I kwartale - wynika z komunikatu GUS. Wcześniej GUS podał w szacunkach flash, że w II kwartale rdr PKB wzrósł o 5,1 proc.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w II kwartale wzrosły o 4,5 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 4,9 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 4,8 proc. rdr.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes na początku sierpnia spodziewali się, że inwestycje wzrosły o 9,0 proc., konsumpcja prywatna wzrosła o 4,6 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 5,1 proc. rdr.

Poniżej składowe PKB za II kwartał 2018 r. i I kwartał 2018 r.:

II kw. 2018 r. I kw. 2018 r.
Spożycie ogółem 4,8 4,5
spożycie gosp. domowych 4,9 4,8
spożycie publiczne 4,4 3,6
Akumulacja brutto 4,9 21
nakłady brutto na środki trwałe 4,5 8,1
Eksport 6,9 1,1
Import 6,5 3,5
Popyt krajowy 4,8 6,8
Produkt Krajowy Brutto 5,1 5,2
Wartość dodana brutto 5,0 5,2
przemysł 6,2 5,3
budownictwo 20,9 24,4

- - - - -

Piękoś z Pekao o danych GUS: Negatywnym zaskoczeniem spadek dynamiki inwestycji

- W drugim kwartale br. sporym negatywnym zaskoczeniem okazały się inwestycje, których dynamika, wbrew dość powszechnym oczekiwaniom, obniżyła się, zamiast wzrosnąć; bardzo dobrze w drugim kwartale br. wypadł natomiast eksport - wskazał ekonomista z Pekao Piotr Piękoś.

GUS podał w piątek, że inwestycje w drugim kwartale 2018 r. rok do roku wzrosły o 4,5 proc. (przy konsensusie 9 proc.), po wzroście o 8,1 proc. w pierwszym kwartale. Urząd poinformował ponadto, że w drugim kwartale PKB wzrósł o 5,1 proc. rok do roku w stosunku do 5,2 proc. w pierwszym kwartale.

Piotr Piękoś, ekonomista w banku Pekao, komentując dane GUS, zwrócił uwagę, że w drugim kwartale br. roczne tempo wzrostu aktywności gospodarczej pozostało na bardzo wysokim poziomie, zbliżonym do szczytu z pierwszego kwartału br. Podkreślił jednak, że w ujęciu kwartalnym, po korekcie o czynniki sezonowe, gospodarka rozwijała się już wyraźnie wolniej niż w poprzednim kwartale.

- Głównym motorem wzrostu krajowej gospodarki pozostaje konsumpcja prywatna, wspierana wciąż mocno rosnącym funduszem płac. Bardzo dobrze w drugim kwartale br. wypadł też eksport, który zanotował istotne przyspieszenie wobec pierwszego kwartału - zaznaczył Piękoś.

Dodał jednak, że najbliższe kwartały przyniosą stopniowe wyhamowanie rocznego tempa wzrostu PKB.

Przedstawiciel banku Pekao podkreślił, że sporym negatywnym zaskoczeniem okazały się inwestycje, których dynamika, wbrew dość powszechnym oczekiwaniom, obniżyła się, zamiast wzrosnąć. "W obliczu widocznego przyspieszenia inwestycji w przypadku dużych firm (vide: dane o wynikach finansowych przedsiębiorstw za pierwsze półrocze) oraz bardzo wysokiej dynamiki inwestycji samorządów w drugim kwartale br., odczyt ten sugeruje utrzymującą się zapaść inwestycji w przypadku mniejszych przedsiębiorstw" - ocenił ekonomista.

- - - - -

Komentarz XTB: Po danych - inwestycji wciąż brak

GUS utrzymał szacunek wzrostu gospodarczego w drugim kwartale na poziomie +5,1 proc. r/r, czyli tylko minimalnie wolniej niż w kwartale pierwszym (+5,2 proc.). Jednak struktura wzrostu nie jest - ponownie - najlepsza. Inflacja utrzymała się na poziomie 2 proc., w kolejnych miesiącach będzie jednak spadać.

Wzrost gospodarczy w Polsce w drugim kwartale był bardzo solidny - po raz ostatni dwa kwartały wzrostu powyżej 5 proc. notowaliśmy w 2011 roku. Podstawą wzrostu jest bardzo stabilnie rosnąca konsumpcja i duża nadwyżka w wymianie zagranicznej. Jednak struktura wzrostu nie jest taka, jak można byłoby sobie życzyć. Stabilnym elementem wzrostu jest konsumpcja prywatna - jej dynamika przyspieszyła do +4,9 proc. r/r. Niestety przyspiesza też konsumpcja publiczna, co może sugerować luzowanie dyscypliny fiskalnej (+4,4 proc. r/r). Rozczarowaniem okazał się wzrost inwestycji - zaledwie +4,5 proc. r/r, czyli sporo mniej niż w kwartale pierwszym (+8,1 proc.), wynik bardzo rozczarowujący mając na uwadze miesięczne dane. Zgodnie z oczekiwaniami na wyższe poziomy powróciła dynamika wolumenów handlowych, a wobec mizernego ożywienia w inwestycjach eksport rósł szybciej niż import (6,9 wobec 6,5 proc.), co miało istotny wkład we wzrost. Do tego nadal istotnie rosną zapasy, choć ich znaczenie było nieco mniejsze niż w pierwszym kwartale. Taka struktura oznacza, że potencjał do utrzymania obecnego tempa wzrostu na dłuższą metę jest niewielki i należy bardzo poważnie potraktować utyskiwanie przedsiębiorców na trudny dla nich rynek pracy, jako główną barierę ekspansji.

Dane o inflacji okazały się nieco wyższe od oczekiwań, gdyż utrzymała się ona na poziomie 2 proc., do czego przyczynił się zapewne istotny wzrost cen ropy w drugiej połowie sierpnia przy jednocześnie mocnym dolarze. Inflacja w kolejnych miesiącach będzie jednak spadać.

Złoty dziś nieznacznie zyskuje wobec dolara i euro. Przede wszystkim trzeba jednak podkreślić stabilność notowań naszej waluty na tle zawirowań w Turcji i Ameryce Południowej.

Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB

- - - - -

Niższa dynamika inwestycji w II kw. wynikiem zasad księgowania wydatków militarnych - Jeznach, GUS

Osłabienie tempa wzrostu inwestycji w II kw. wynika z zasad księgowania wydatków militarnych, wymogu przejścia z ujęcia kasowego na ujęcie memoriałowe - powiedziała Maria Jeznach, dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych GUS.

- Osłabienie tempa pozytywnego wzrostu nakładów brutto na środki trwałe jest wynikiem przejścia z +kasy na memoriał+ i dotyczy to głównie wydatków na uzbrojenie. (...) Podejście memoriałowe mówi o tym, że w nakładach inwestycyjnych uwzględniamy w rachunkach moment dostawy, nie to co jest w kasie - powiedziała Jeznach.

- Takie są zasady księgowania wydatków militarnych.(...) +Kasę+, którą otrzymujemy z MON na temat wydatków, to ujęcie kasowe, musimy przełożyć na ujęcie memoriałowe w rachunkach - dodała.

Jeznach zaznaczyła, że w I kw. przejście na ujęcie memoriałowe podniosło dynamikę nakładów na środki trwałe, a w II kw. obniżyło. Dodała, że jeśli dostawy zrealizują się, może to podnieść dynamikę w kolejnych kwartałach.

Wzrost inwestycji w II kwartale wyniósł 4,5 proc. rdr wobec 8,1 proc. w I kwartale. Konsensus PAP Biznes zakładał, że inwestycje wzrosły w II kwartale o 9 proc. rdr.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

- - - - - -

Piękoś z Pekao o danych GUS: Negatywnym zaskoczeniem spadek dynamiki inwestycji

W drugim kwartale br. sporym negatywnym zaskoczeniem okazały się inwestycje, których dynamika, wbrew dość powszechnym oczekiwaniom, obniżyła się, zamiast wzrosnąć; bardzo dobrze w drugim kwartale br. wypadł natomiast eksport - wskazał ekonomista z Pekao Piotr Piękoś.

Piotr Piękoś, ekonomista w banku Pekao, komentując dane GUS, zwrócił uwagę, że w drugim kwartale br. roczne tempo wzrostu aktywności gospodarczej pozostało na bardzo wysokim poziomie, zbliżonym do szczytu z pierwszego kwartału br. Podkreślił jednak, że w ujęciu kwartalnym, po korekcie o czynniki sezonowe, gospodarka rozwijała się już wyraźnie wolniej niż w poprzednim kwartale.

- Głównym motorem wzrostu krajowej gospodarki pozostaje konsumpcja prywatna, wspierana wciąż mocno rosnącym funduszem płac. Bardzo dobrze w drugim kwartale br. wypadł też eksport, który zanotował istotne przyspieszenie wobec pierwszego kwartału - zaznaczył Piękoś.

Dodał jednak, że najbliższe kwartały przyniosą stopniowe wyhamowanie rocznego tempa wzrostu PKB.

Przedstawiciel banku Pekao podkreślił, że sporym negatywnym zaskoczeniem okazały się inwestycje, których dynamika, wbrew dość powszechnym oczekiwaniom, obniżyła się, zamiast wzrosnąć. - W obliczu widocznego przyspieszenia inwestycji w przypadku dużych firm (vide: dane o wynikach finansowych przedsiębiorstw za pierwsze półrocze) oraz bardzo wysokiej dynamiki inwestycji samorządów w drugim kwartale br., odczyt ten sugeruje utrzymującą się zapaść inwestycji w przypadku mniejszych przedsiębiorstw - ocenił ekonomista.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »