Kołomojski proponuje prezydentowi Zełenskiemu ogłoszenie niewypłacalności

Oligarcha Ihor Kołomojski, określany jako patron nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, zaproponował mu odmówienie współpracy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) oraz ogłoszenie niewypłacalności na wzór Grecji.

Kołomojski wyraził tę opinię w wywiadzie dla dziennika "Financial Times", szeroko cytowanym przez ukraińskie media. - Uważam, że powinniśmy odnosić się do naszych kredytodawców jak Grecja" - powiedział miliarder. "Jest to przykład dla Ukrainy - dodał.

Biznesmen ocenił, że jeśli prezydent Zełenski będzie słuchał Zachodu, to wcześniej czy później skończy jak jego poprzednik Petro Poroszenko. - Będzie mieć notowania na poziomie 5,10 czy 15 proc. zamiast 73 proc. - zaznaczył Kołomojski, przypominając, że w II turze wyborów prezydenckich Zełenski otrzymał ponad 73 proc. poparcia.

Reklama

Skonfliktowany z ekipą Poroszenki Kołomojski wyjechał z kraju w czerwcu 2017 roku, by zamieszkać w Szwajcarii, a następnie w Izraelu. W prezydenckiej kampanii wyborczej popierał Zełenskiego, który był showmanem i producentem programów kabaretowych w telewizji oligarchy.

Kołomojski powrócił na Ukrainę kilka dni przed zaprzysiężeniem Zełenskiego na prezydenta. Biznesmen przekonywał w wywiadach, że Zełenski nie jest jego marionetką. Dzień po inauguracji szefem administracji nowego prezydenta został Andrij Bohdan, znany wcześniej jako adwokat Kołomojskiego.

Miliarder nie ukrywał też w rozmowach z prasą, że liczy, iż po dojściu Zełenskiego do władzy odzyska aktywa, które miał stracić w wyniku przeprowadzonej w 2016 roku nacjonalizacji PrywatBanku. Jest to kontrolowany przez niego największy bank komercyjny na Ukrainie. Kołomojski powtarza, że chce dostać za bank 2 mld dolarów odszkodowania.

Jeszcze w czasie kampanii wyborczej Poroszenko ostrzegał, że powrót PrywatBanku w ręce Kołomojskiego grozi kryzysem finansowym oraz kryzysem we współpracy Ukrainy z MFW.

Teraz w Kijowie znajduje się misja MFW, która ma ocenić stan realizacji trwającego programu współpracy z Ukrainą. Zełenski ma spotkać się z nią w tym tygodniu.

W marcu 2015 r. rząd ukraiński zobowiązał się walczyć z głęboko zakorzenioną w tym kraju korupcją w zamian za pakiet pomocy z MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. W grudniu ubiegłego roku MFW zatwierdził nowy program pomocy dla Ukrainy opiewający na 3,9 mld dol.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »