Markit: Wskaźnik PMI dla Polski w IX na poziomie 50,5 pkt. vs 51,4 pkt. w VIII

Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu ukształtował się na poziomie 50,5 pkt. wobec 51,4 pkt. w sierpniu i wobec prognozy 51,5 pkt. - podał Markit.

"Według najnowszych danych PMI, we wrześniu koniunktura w polskim sektorze przemysłowym była bliska stagnacji. Tempo ogólnej poprawy warunków gospodarczych było najwolniejsze od prawie dwóch lat, a liczba nowych zamówień spadła po raz pierwszy od października 2016 roku. Zarówno produkcja jak i poziom zatrudnienia rosły w wolniejszym tempie, podczas gdy firmy ograniczyły aktywność zakupową, a liczba zaległości produkcyjnych spadła drugi miesiąc z rzędu" - napisano w komentarzu.

Badania pokazują, że presje cenowe pozostały silne, choć osłabły do najniższego wyniku od ponad roku. Nastroje w sektorze pogorszyły się, a wskaźnik przyszłej produkcji osiągnął najniższy poziom od 22 miesięcy.

Reklama

"Sytuacja bliska stagnacji w sektorze przemysłowym we wrześniu była głównie wynikiem spadku liczby nowych zamówień. Był to pierwszy taki spadek w sektorze od prawie dwóch lat. Co więcej, liczba nowych zamówień eksportowych zmalała czwarty raz w 2018 roku i to w najszybszym tempie od ponad czterech lat" - napisali autorzy raportu.

- - - - -

Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł we wrześniu o 0,5 punkt - BIEC

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia wzrósł we wrześniu 2018 r. o 0,5 punkt - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W analizie dodano, że w najbliższym czasie może dojść do stabilizacji stopy bezrobocia na obecnie odnotowywanym poziomie lub nawet niewielkiego jej wzrostu.

BIEC podaje, że był to już szósty z rzędu miesiąc, kiedy odnotowano wzrost wartości wskaźnika, przy czym od dwóch miesięcy wskaźnik rośnie coraz wolniej.

"W ubiegłym roku w analogicznym okresie również doszło do wzrostu wartości wskaźnika, jednak skala zmian była mniejsza, a wzrost trwał krócej. W ujęciu absolutnym wskaźnik niemalże zrównał się wartością z połowy 2008 roku, kiedy to odnotowano ostatnie lokalne minimum stopy bezrobocia" - napisano w komentarzu.

"Braki siły roboczej oraz silne niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy, a także czynniki o charakterze cyklicznym pozwalają przypuszczać, iż w gospodarce wyczerpują się możliwości dalszego spadku bezrobocia rejestrowanego, a w najbliższym czasie można spodziewać się stabilizacji stopy bezrobocia na obecnie odnotowywanym poziomie lub nawet niewielki jej wzrost" - dodano.

- - - - -

Inflacja CPI we wrześniu wyniosła rdr 1,8 proc., mdm 0,2 proc. - szacunek flash GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2018 r. wzrosły o 1,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.

Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług we wrześniu wzrosły rdr o 1,9 proc., zaś mdm wzrosły o 0,2 proc.

W sierpniu wskaźnik CPI wyniósł odpowiednio: 2,0 proc. rdr i 0,0 proc. mdm.

Poniżej wybrane składniki wskaźnika inflacji za wrzesień i sierpień:

wrzesień wrzesień sierpień sierpień
rdr mdm rdr mdm
INFLACJA OGÓŁEM 1,8 0,2 2 0
Żywność i napoje bezalkoholowe 2,3 0,6 2,1 -0,7
Nośniki energii 1,8 0,4 2,1 0,5
Paliwa do prywatnych środków transportu 11,9 0,4 15,3 -0,1

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »