Na tę decyzję Amerykanów czekał cały świat

Zgodnie z przewidywaniami, Fed pozostawił stopy procentowe bez zmian. Rynek oczekuje jednak podwyżki jesienią br.

Amerykańscy bankierzy centralni pozostawili bez zmian prognozę wysokości stóp procentowych w tym roku. Obniżona została natomiast prognoza na przyszły rok.

Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0 do 0,25 proc. Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie. Fed w swoim "wykresie kropkowym" (dot-plots), który obrazuje oczekiwane tempo zmian stóp procentowych, obniżył nieco w środę oczekiwania co do dynamiki podwyżek.

Posiedzenie Fed wyszło wyjątkowo bezbarwnie

Reklama

Komunikat w części opisującej sytuację makroekonomiczną jedynie stwierdza fakty - nie zawiera stwierdzeń, które pozwoliłyby wnioskować na temat woli podnoszenia stóp. Fed rozgłasza swoje uzależnienie od danych, dlatego to w tej części komunikatu warto szukać podpowiedzi co do dalszych działań. Jednomyślnie odrzucono pomysł podnoszenia stóp już na tym posiedzeniu.

Nowe projekcje Fed też niewiele wniosły. Obniżenie wzrostu na 2015 z 2,5% do 1,9% to konsekwencja uwzględnienia bardzo słabego 1kw. Ścieżka inflacji praktycznie bez zmian. Pisalismy wcześniej, że punktem uwagi będzie wykres kropkowy obrazujący preferencje poszczególnych członków Fed co do przyszłych zmian stóp procentowych (z których nie wszyscy decydują o stopach).

Zobaczyliśmy na nim delikatną rewizję poglądów w dół, ale nie na tyle, żeby poruszyć medianą za 2015 rok. Natomiast w 2016 i 2017 mediana wskazała na jedną podwyżkę mniej. Preferowany docelowy poziom stóp pozostał na 3,75% co wciąż zdecydowanie odstaje od werbalnych zapewnień Fed, że zacieśnienie będzie powolne i odstające w dół od tego co uznalibyśmy za "normalne" w amerykańskiej polityce monetarnej.

Wobec braku sygnału o zapędach do podniesienia stóp w 3kw rynek przyjął to posiedzenie jako powód do osłabienia US$, obniżenia dochodowości Treasuries i podbicia indeksów giełdowych.

ING BANK

- - - - -

Przed decyzją Fedu informowano: Rynek zareaguje pomimo skromnych wytycznych FOMC

* Nie przewiduje się istotnych informacji ze strony Fedu * Atmosfera nerwowości związana z euro przyczynia się do dalszego wzrostu kursu funta * Ryzyko kontroli kapitałowych zdecydowanie wzrośnie w przypadku braku postępów w sprawie Grecji.

Konsensus w sprawie dzisiejszego posiedzenia FOMC jest taki, że Fed nie przekaże informacji powodujących istotne korekty obecnie przewidywanej trajektorii polityki amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Rynek jest wyjątkowo spokojny: szanse na podwyżkę stóp we wrześniu są niewielkie, natomiast z większym prawdopodobieństwem decyzja ta zostanie podjęta na posiedzeniu w październiku lub w grudniu.

Prognozy te nie przesuną się niżej lub dalej na krzywej w efekcie dzisiejszych wypowiedzi na posiedzeniu FOMC lub na konferencji prasowej Janet Yellen. Wynika to z faktu, iż Fed najprawdopodobniej oświadczy, że poprawa danych w II kwartale wygląda zachęcająco, jednak jeszcze zbyt mało wskaźników przemawia za podwyżką, która jednak jest pewna w przypadku, gdyby dane w dalszym ciągu były coraz lepsze - tj. wszystko zależy od najnowszych danych, a nie od ewentualnej zmiany planów Fedu w tym momencie.

Pewną reakcję mogą wywołać jednak prognozy ekonomiczne i polityczne, o ile zostaną skorygowane nieco bardziej w dół (złagodzone), niż się powszechnie przewiduje (a przewiduje się lekką korektę w dół prognoz politycznych oraz korektę w dół PKB ze względu na słaby odczyt PKB w I kwartale).

W ujęciu ogólnym potencjalna reakcja zależy jednak od tego, jak bardzo rynek wierzy w długie pozycje w USD i czy jest skłonny do zwiększania liczby takich pozycji w obliczu niepewności związanej z kolejnymi seriami publikowanych danych.

Główne pary walutowe z USD wydają się pod tym względem bardzo niepewne, ponieważ reakcja może być bardziej związana z nastrojami, niż z jakimikolwiek istotnymi wydarzeniami. Biorąc pod uwagę powszechne niewielkie oczekiwania wobec Fed, ryzyko spadku kursu USD może być minimalne, nawet jeżeli pierwszą reakcją będzie sprzedaż dolara.

John Hardy, Saxo Bank

- - - - -

To miał być ten dzień...

Już dziś poznamy decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych, które od kilku lat pozostają na rekordowo niskim poziomie.

Dzisiejsze posiedzenie należy do tych najważniejszych, ponieważ oprócz samej decyzji i komunikatu poznamy jeszcze nowe projekcje makroekonomiczne Fed, oraz będziemy mieli okazję wysłuchać wystąpienia Janet Yellen.

Czerwcowe posiedzenie mogło być zatem bardzo dobrą okazją do pierwszej podwyżki stóp procentowych i jeszcze na przełomie 2014 i 2015 roku wiele wskazywało na to, że właśnie dziś Fed zacznie zmieniać swoją politykę monetarną.

Ostatnie miesiące pokazały jednak, że amerykańska gospodarka straciła nieco impetu i dane nie są już tak dobre. Po pierwszym kwartale wiele wskazywało na to, że to po prostu czynniki jednorazowe mogły odpowiadać za spowolnienie, ale problem w tym, że drugi kwartał tego roku nie jest wcale lepszy. Na podwyżkę nie ma zatem co liczyć i dziś nikt nie obstawia takiego scenariusza, gdyby podwyżka miała jednak miejsce to reakcja rynku powinna być bardzo gwałtowna. Mimo wszystko dzisiejsze posiedzenie będzie bardzo istotne, ponieważ poznamy projekcje Fed, a przede wszystkim dowiemy się czy podwyżka stóp procentowych w tym roku nadal jest tak pewna jak wcześniej twierdził Fed. Gdyby Janet Yellen mówiła o tym, że mocny dolar szkodzi gospodarce, a na podwyżkę stóp procentowych można poczekać, to korekta notowań dolara powinna się przedłużyć.

W Europie tematem numer jeden pozostaje Grecja i mimo wczorajszego odbicia na głównych parkietach należy wstrzymać się z optymizmem. Komentarze w sprawie potencjalnego bankructwa pojawiają się podczas każdej sesji i często są sprzeczne, dlatego cały czas warto obserwować wystąpienia kluczowych polityków europejskich. O poranku za dolara płacimy niecałe 3,69 zł; za euro 4,15 zł; a za franka szwajcarskiego 3,98 zł.

Mateusz Adamkiewicz, analityk rynków finansowych, HFT Brokers

PAP
Dowiedz się więcej na temat: świat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »