GUS: Nowe zamówienia w przemyśle w październiku wzrosły o 1,8 proc. rdr

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS dynamika sprzedaży detalicznej w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła w cenach bieżących 2,3 r/r w październiku wobec 1,6% we wrześniu, co było poniżej naszej prognozy (3,0%) i powyżej konsensusu rynkowego (2,2%).

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS dynamika sprzedaży detalicznej w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła w cenach bieżących 2,3 r/r w październiku wobec 1,6% we wrześniu, co było poniżej naszej prognozy (3,0%) i powyżej konsensusu rynkowego (2,2%).

W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 0,9 proc. w porównaniu ze wzrostem o 25,0 proc. w poprzednim miesiącu. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w X wzrosły o 2,1 proc. rdr

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w październiku w ujęciu rdr wzrosły o 2,1 proc., po spadku o 2,6 proc. w poprzednim miesiącu.

Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym spadły o 5,4 proc. Przed miesiącem zamówienia na eksport wzrosły o 32,3 proc. mdm.

Reklama

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Sprzedaż detaliczna w X wzrosła o 2,3 proc. rdr

Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 2,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 roku, a mdm wzrosła o 4,2 proc. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 3,7 proc. rdr.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w październiku rdr wzrosła o 2,2 proc., a mdm wzrosła o 4,1 proc.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w X spadła o 1,0 proc. rdr

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w październiku spadła o 1,0 proc. rdr, a mdm wzrosła o 2,8 proc. Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych w październiku spadła o 1,3 proc. rdr, a mdm wzrosła o 2,5 proc.

Konsensus PAP na dane GUS 25.XI: sprzedaż det. w X wzrosła o 2,2 proc. rdr i wzrosła o 4,1 proc. mdm Ekonomiści szacują, że sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 2,2 proc. rdr i wzrosła o 4,1 proc. mdm - wynika z konsensusu opracowanego przez PAP.

Poniżej wyniki prognoz z dn. 6-7 listopada:

-------------------------------- ------------- ------------- ------------- ------------- ------------- -------------
na październik 2014 ŚREDNIA (dane IX) mediana min max liczba odp.
-------------------------------- ------------- ------------- ------------- ------------- ------------- -------------
sprzedaż det. rdr 2,2 (1,6) 2,2 0,7 3,1 20
sprzedaż det. mdm 4,1 (-0,9) 4,2 2,7 5,1 12
-------------------------------- ------------- ------------- ------------- ------------- ------------- -------------
na 2014 r. ŚREDNIA (kons. z X) mediana min max liczba odp.
-------------------------------- ------------- ------------- ------------- ------------- ------------- -------------
sprzedaż det. w grudniu 3,2 (3,6) 3,5 1,5 5,2 9

- w nawiasach dane GUS z poprzedniego miesiąca oraz konsensus z poprzedniego miesiąca.

OPINIA

Wzrost dynamiki sprzedaży nastąpił mimo efektu statystycznego w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (w październiku br. liczba dni roboczych była taka sama jak w 2013 r., podczas gdy we wrześniu br. była ona o 1 większa jak przed rokiem). Liczona w cenach stałych sprzedaż wzrosła w październiku o 3,7% r/r wobec 3,0% we wrześniu.

Zakupy kolekcji zimowych przyspieszyły wzrost sprzedaży

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia dynamiki sprzedaży detalicznej pomiędzy wrześniem a październikiem był silny wzrost sprzedaży w kategorii "włókno, odzież obuwie" (w cenach stałych dynamika sprzedaży w tej kategorii wzrosła z 0,7% r/r do 13,6%). Stanowi on potwierdzenie dla naszej oceny sprzed miesiąca, iż wyjątkowo dobra pogoda we wrześniu zachęciła część osób do przełożenia zakupów odzieży i obuwia z kolekcji zimowej z września na październik.

Mniejszy popyt na środki transportu

Czynnikiem, który w największym stopniu ograniczył wzrost sprzedaży w październiku było wyraźne obniżenie jej dynamiki w kategorii "pojazdy samochodowe, motocykle i części" (w cenach stałych dynamika sprzedaży w tej kategorii spadła z 3,5% r/r do -0,5%). Spadek sprzedaży samochodów w październiku wskazuje na zmniejszenie popytu na środki transportu ze strony firm, co stanowi wsparcie dla naszej prognozy spowolnienia wzrostu inwestycji przedsiębiorstw w IV kw. br.

Dalszy spadek odsezonowanej stopy bezrobocia

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w październiku 11,3% wobec 11,5% we wrześniu. Szacujemy, że po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych stopa bezrobocia wyniosła w październiku 11,9%. Tym samym zmniejszyła się ona w porównaniu z wrześniem o 0,2 pp. i osiągnęła najniższy poziom od listopada 2009 r. W najbliższych miesiącach oczekujemy dalszego umiarkowanego spadku stopy bezrobocia oczyszczonej z wpływu czynników sezonowych. Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia liczby bezrobotnych będzie wzrost inwestycji przedsiębiorstw spowodowany potrzebą zwiększenia mocy produkcyjnych (w październiku stopień ich wykorzystania w przemyśle wyniósł 78,5% i był najwyższy od października 2008 r.). W efekcie, relacja zgłaszanych nowych ofert pracy do liczby osób deklarowanych przez przedsiębiorstwa do zwolnienia utrzyma się na wysokim poziomie (we wrześniu br. wyniosła ona 5,2).

Wyraźna poprawa koniunktury konsumenckiej

Podtrzymujemy ocenę, że w najbliższych miesiącach głównym czynnikiem wspierającym sprzedaż będzie spodziewana przez nas - mimo oczekiwanego spowolnienia wzrostu gospodarczego - dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy. Poprawa ta znajdzie odzwierciedlenie w szybkim wzroście realnego funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw, wspieranym dodatkowo przez utrzymującą się (najprawdopodobniej do marca br.) deflację cen towarów i usług konsumpcyjnych. Ponadto, poprawiająca się sytuacja na rynku pracy i związane z nią malejące - w percepcji pracowników - ryzyko utraty pracy wpływa korzystnie na skłonność gospodarstw domowych do konsumpcji. Znajduje to odzwierciedlenie we wzroście publikowanego przez GUS indeksu koniunktury konsumenckiej w kategorii "dokonywanie ważnych zakupów", który w listopadzie ukształtował się na poziomie najwyższym od grudnia 2010 r.

Sprzedaż detaliczna w cieniu danych o PKB

Dzisiejsze nieznacznie lepsze od konsensusu dane o październikowej sprzedaży detalicznej stanowią wsparcie dla naszego scenariusza zakładającego utrzymanie stopy referencyjnej przez RPP na niezmienionym poziomie (2,00%) do końca 2015 r. W naszej ocenie dane te są neutralne dla kursu złotego i rynku długu. Istotne dla oceny perspektyw stóp procentowych i kursu złotego będą dane o strukturze wzrostu gospodarczego w III kw., które poznamy w najbliższy piątek.

Jakub Borowski

Główny Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: RDR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »