Płace w sierpniu rok do roku wzrosły o 3,5 procent

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w sierpniu rdr wzrosło o 3,9 proc., a w ujęciu miesięcznym spadło o 1,4 proc. Pomylili się tylko w drugim przypadku.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sierpniu wyniosło 3 893 23 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,5 proc., a miesiąc do miesiąca spadło o 1,8 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło 3.890,67 zł i rdr wzrosło o 3,6 proc., a wobec poprzedniego miesiąca spadło o 1,8 proc.

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w sierpniu było zatrudnionych 5.534,6 tys. osób, czyli rdr zatrudnienie wzrosło o 0,7 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,1 proc.

Analitycy prognozowali, że zatrudnienie rdr wzrosło o 0,8 proc., zaś mdm wzrosło o 0,1 proc.

Reklama

- - - - -

Komentarz ekonomisty Banku Pekao Piotra Piękosia: - Już trzeci miesiąc z rzędu dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw utrzymała się w sierpniu na poziomie 3,5 proc. rok do roku. Odczyt ten potwierdza, że presja płacowa cały czas pozostaje umiarkowana, czemu sprzyja niska dynamika cen konsumenckich, a w konsekwencji oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych, jak również aktualne spowolnienie koniunktury w krajowej gospodarce w związku z osłabieniem popytu zagranicznego.

- Oczekujemy, że powolny trend wzrostowy zatrudnienia będzie się utrzymywał, choć z pewnością w sektorze przetwórczym nie będzie przybywać etatów w takim tempie, jak dotychczas. Będzie to spowodowane słabszymi zamówieniami zagranicznymi. W tym kontekście zwiększać powinna się zaś rola sektora handlu i usług.

- Sierpniowe dane z rynku pracy przekładają się na wzrost realnej dynamiki funduszu płac do 4,6 proc. rok do roku, głównie dzięki pogłębieniu się deflacji.

- Wtorkowy odczyt danych z rynku pracy wskazuje na dalszy wzrost zatrudnienia - choć w nieco wolniejszym tempie - i na jednoczesny brak istotnej presji płacowej. W kontekście polityki pieniężnej podtrzymujemy scenariusz obniżek stóp procentowych o 25 pkt bazowych zarówno w październiku, jak i w listopadzie.

Efekty niskiej bazy przyspieszyły wzrost wynagrodzeń

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób nie zmieniła się w sierpniu w porównaniu z lipcem i wyniosła 3,5% r/r, co było nieznacznie poniżej naszej prognozy (3,6%) i konsensusu rynkowego (3,8%). Naszym zdaniem, głównymi czynnikami oddziałującymi w kierunku wzrostu dynamiki płac były efekty niskiej bazy sprzed roku w górnictwie węgla kamiennego (w sierpniu 2013 r. wynagrodzenia w tej branży spadły o 18,7% m/m) oraz w zakładach wytwarzających koks oraz produkty rafinacji ropy naftowej (w sierpniu 2013 r. wynagrodzenia w tej branży spadły o 37,7% m/m). W kierunku zmniejszenia dynamiki wynagrodzeń pomiędzy sierpniem a lipcem oddziaływała natomiast różnica w liczbie dni roboczych (w sierpniu br. liczba dni roboczych była o 1 mniejsza niż w 2013 r., podczas gdy w lipcu br. była ona taka sama jak przed rokiem), która oddziaływała w kierunku zmniejszenia dynamiki płac pracowników zatrudnionych na akord.

W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w sierpniu o 3,8% r/r wobec 3,7% w lipcu, co było efektem spadku inflacji CPI do -0,3% r/r wobec -0,2% w lipcu. Oczekujemy, że we wrześniu roczna nominalna dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw ukształtuje się na poziomie około 4%, co będzie zgodnie z jej krótkookresowym trendem. W kierunku wzrostu dynamiki wynagrodzeń pomiędzy sierpniem a wrześniem oddziaływać będzie dodatnia różnica w liczbie dni roboczych. Wzrost płac będzie jednak ograniczany przez efekt podwyższonej bazy sprzed roku widoczny w kategoriach "górnictwo i kopalnictwo węgla kamiennego" oraz "wytwarzanie koksu i produktów rafinacji ropy naftowej". Czynnikiem ograniczającym wzrost nominalnych płac w najbliższych miesiącach będzie prognozowana przez nas deflacja, oddziałująca w kierunku zmniejszenia nacisków płacowych

Wzrost zatrudnienia będzie kontynuowany

Według danych GUS w sierpniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o tys. 3,5 tys. m/m wobec 5,0 tys. w lipcu. W efekcie roczna dynamika liczby osób pracujących obniżyła się w sierpniu do 0,7% wobec 0,8% w lipcu, kształtując się tym samym poniżej naszej prognozy (0,8%) równej konsensusowi rynkowemu.

Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach umiarkowany wzrost zatrudnienia będzie kontynuowany. Jednorazowym czynnikiem oddziałującym w kierunku zwiększenia zatrudnienia będzie uruchomienie we wrześniu dwóch centrów logistycznych przez firmę Amazon. Zgodnie ze wstępnymi informacjami, w każdym z nich firma chce docelowo stworzyć do 2 tys. stałych miejsc pracy oraz dodatkowo 3,5 tys. stanowisk dla pracowników sezonowych, wspierających pracę zakładu przede wszystkim w okresie październik - grudzień. Oczekujemy ponadto, że utrzymujący się wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych w przetwórstwie (w II kw. br. był on najwyższy od IV kw. 2008 r., a w III kw. br. tylko nieznacznie niższy) pozostanie czynnikiem wspierającym wzrost nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw i związane z tym zwiększenie zatrudnienia. Wsparciem dla takiego scenariusza są wyniki badań koniunktury (PMI) - subindeks dotyczący zatrudnienia w sierpniu, pomimo ogólnego spadku aktywności w polskim przetwórstwie, ukształtował się powyżej granicy 50 pkt., oddzielającej wzrost od spadku aktywności).

Nie będzie przyspieszenia konsumpcji

Szacujemy, że realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wyniosło w sierpniu 4,6% r/r wobec 4,5% w lipcu i 4,5% w II kw. Dane te wspierają naszą prognozę, zgodnie z którą realna dynamika konsumpcji ukształtuje się w III kw. na takim samym poziomie jak w II kw. (2,8% r/r). Czynnikiem ograniczającym wzrost dynamiki konsumpcji będzie efekt wysokiej bazy z III kw. ub. r. Dzisiejsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw są w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego i rynku długu.

Jakub Borowski

Główny Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: RDR | procent | zarobki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »