PKB USA w dół

Indeks dolara traci drugi tydzień z rzędu ze względu na przesunięcie się oczekiwań wśród inwestorów odnośnie terminu i tempa podwyżek stóp procentowych w USA.

Indeks dolara traci drugi tydzień z rzędu ze względu na przesunięcie się oczekiwań wśród inwestorów odnośnie terminu i tempa podwyżek stóp procentowych w USA.

W ubiegłym tygodniu USD index spadł o 2,2%, co było największym spadkiem od października 2011 roku po tym, jak członkowie FOMC złagodzili swoje nastawienie odnośnie podwyżek stóp oraz odnośnie perspektyw dla wzrostu gospodarczego i inflacji. Dziś natomiast na rynek napłynęła kolejna rozczarowująca informacja zza oceany dotycząca dynamiki wzrostu PKB.

Okazało się, że finalny odczyt został zrewidowany z 2,4% do 2,2%. Niemniej jednak dzisiejsze zachowanie USD nie jest wcale jednoznaczne.

Otóż cały koszyk dolara traci -0,16%, euro zyskuje względem USD +0,22%, a funt +0,32%. Tymczasem dolar australijski jest przeceniany o -0,85%, a nowozelandzki o -0,32%. Tymczasem dolar kanadyjski osłabia się o -0,71% i zbliża się do poziomu 1,2600. Tak pokaźna deprecjacja CAD jest m.in. spowodowana gwałtownym zwrotem na rynku ropy.

Reklama

Dziś baryłka Brent zniżkuje o -2,16%, a WTI o -2,68%. Złoto natomiast tanieje o -0,41%, a za uncję należy zapłacić 1200 USD. Przypomnijmy, że złoty kruszec drożał nieprzerwanie od 17 marca i dotarł do najwyższych poziomów od drugiego dnia tego miesiąca (cała zwyżka +6,73%).

Złoty natomiast traci na całej linii. Wobec franka -0,64% (3,91), do funta -0,45% (5,59, w relacji do euro -0,42% (4,10) oraz w relacji do dolara -0,12% (3,75).

Informacją, na którą warto jeszcze dziś czekać, będzie publikacja raportu CFTC, w którym to będą zawarte informacje odnośnie zmiany w otwartej ilości kontraktów walutowych notowanych na CME. Dzisiejszy raport będzie zawierać dane od 17 do 24 marca, a więc z nich dowiemy się, jak zmieniło się pozycjonowanie po ubiegłotygodniowym FEDzie.

Daniel Kostecki

Analityk Rynków Finansowych

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dowiedz się więcej na temat: W dół
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »