Produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 9,1 proc. rok do roku

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 9,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,5 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w maju wzrostu produkcji rdr o 8,1 proc., zaś mdm wzrostu 4,6 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 6,5 proc., a mdm wzrosła o 1,2 proc.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w maju i kwietniu:

Reklama
maj maj kwiecień kwiecień
rdr mdm rdr mdm
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA 9,1 5,5 -0,6 -13,3
górnictwo i wydobywanie 2,3 8,6 -5,9 -8,7
przetwórstwo przemysłowe 9,5 6,3 -0,8 -13,9
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę 9,6 -7,4 4,8 -11,1
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 4,6 4,9 0,8 -5,0
PRODUKCJA BUDOWLANA 8,4 12,1 4,3 -2,1

----------

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła w 29 działach przemysłu

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła w 29 spośród 34 działów produkcji przemysłowej - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Wzrost odnotowano m.in. w produkcji metali - o 16,8 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 14,1 proc., wyrobów z metali - o 13,4 proc., urządzeń elektrycznych - o 13,1 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 12,9 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 11,8 proc., mebli - o 10,5 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 10,3 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 9,8 proc. oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 9,6 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem 2016 roku, wystąpił w 5 działach, m.in. w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń - o 7,5 proc.

Z kolei w stosunku do maja 2016 roku we wszystkich działach budownictwa zanotowano wzrost produkcji. W jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 10,7 proc., w specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 10,0 proc., a w wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 3,3 proc.

----------

Dane GUS to dobry sygnał, że gospodarka rozwija się stabilnie

To dobry wzrost i dobry sygnał na przyszłość. Oznacza, że gospodarka rozwija się stabilnie - ocenili rozmówcy PAP komentujący najnowsze dane GUS. Według nich solidna dynamika produkcji przemysłowej powinna się utrzymywać w kolejnych miesiącach.

Główny Urząd Statystyczny poinformował we wtorek, że produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 9,1 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 5,5 proc.

- Silny wzrost dynamiki produkcji przemysłowej w maju, po bardzo niskim odczycie za kwiecień, związany jest w dużej mierze z pozytywnym wpływem różnicy w liczbie dni roboczych (o 1 dzień więcej niż przed rokiem), co wyraźnie wsparło dynamikę produkcji w sektorze przetwórczym - zauważył Piotr Piękoś z zespołu analiz i prognoz Banku Pekao SA.

Zgodził się z tym Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG). - W obu przypadkach jest to dobry wzrost i dobry sygnał dla gospodarki - PAP - ocenił Wyżnikiewicz.

Ekspert IPAG dodał, że wskaźniki te świadczą o braku zagrożeń. - Mamy dobre wyniki w eksporcie. Jest to zatem potwierdzenie trendu, że w dalszym ciągu eksport będzie wzrastał.

Wyżnikiewicz odniósł się też do sprzedaży detalicznej. Jak podał GUS, sprzedaż detaliczna w maju w cenach bieżących wzrosła o 8,4 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,2 proc. GUS poinformował też, że w maju odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 7,4 proc. (wobec wzrostu o 6,7 proc. przed miesiącem oraz o 4,3 proc. w maju 2016 r.). W porównaniu z kwietniem br. sprzedaż detaliczna ukształtowała się na takim samym poziomie (wobec spadku przed rokiem o 0,7 proc.).

- Wskaźnik cen detalicznych zachowuje się bardzo nieregularnie - są duże wzrosty i duże spadki. Niemniej ten wynik jest dobry na tle innych miesięcy. W tym roku z pięciu miesięcy to jest drugi wynik. Trochę lepszy był marzec pod względem dynamiki. Ze względu na okres Świąt Wielkanocnych, z którymi zawsze wiążą się większe wydatki - zauważył.

Jak podkreślił Wyżnikiewicz rosną wynagrodzenia, maleje bezrobocie, wobec czego więcej ludzi otrzymuje pensje. - Patrząc na strukturę sprzedaży detalicznej można powiedzieć, że największy wzrost nastąpił w przypadku tekstyliów, odzieży i obuwia. Co by wynikało z tego, że tam najbardziej obniżyły się ceny. Skoro ludzie więcej kupują, to producenci mogą robić obniżki. Więcej kupowano też kosmetyków, prasy, książek. Natomiast bardzo niewiele - o 2 proc. wzrosła sprzedaż żywności - powiedział. Według eksperta to jest bardzo dobry sygnał, że wzrost sprzedaży żywności nie jest taki duży, jak towarów przemysłowych.

Podsumowując te dane Wyżnikiewicz zauważył, że mamy za sobą drugi miesiąc drugiego kwartału. - To znaczy, że gospodarka rozwija się stabilnie. W porównaniu z pierwszym kwartałem możemy obserwować podobny rząd wielkości wzrostu gospodarczego. To dobre prognostyki, jeśli chodzi o podsumowanie dwóch kwartałów - ocenił.

Zdaniem Piotra Piękosia z Pekao SA "solidna dynamika produkcji przemysłowej powinna się utrzymywać w kolejnych miesiącach". Ma w tym pomóc m.in. "oczekiwane odbicie krajowych inwestycji, pociągające za sobą wzmożoną produkcję dóbr inwestycyjnych" oraz wsparciu ze strony popytu zagranicznego "w warunkach dobrej koniunktury w gospodarce niemieckiej i przyspieszenia globalnego handlu".

Komentarz Romana Przasnyskiego, głównego analityka GERDA BROKER: Przemysł wraca do formy, budowlanka trochę rozczarowała

Po kwietniowym niewielkim spadku, spowodowanym efektami sezonowymi i mniejszą liczbą dni roboczych, w maju produkcja przemysłowa wzrosła o 9,1 proc. w porównaniu do maja ubiegłego roku, kontynuując trwającą od ponad roku pozytywną tendencję. Wszystko wskazuje jednak na to, że w drugim kwartale wkład przemysłu do dynamiki wzrostu gospodarczego nie będzie aż tak duży, jak w pierwszych trzech miesiącach roku, ale i tak pozostanie znaczący. Ekonomiści spodziewali się wzrostu produkcji przemysłowej o 8,5 proc. Większym wsparciem dla PKB może za to okazać się produkcja budowlano-montażowa, która w maju wzrosła o 8,4 proc., po kwietniowej zwyżce o 4,3 proc., potwierdzając trwałe przezwyciężenie zapaści, z jaką w tym sektorze mieliśmy do czynienia w poprzednich dwóch latach.

To ewidentna oznaka odradzania się inwestycji, choć na razie głównie w sektorze publicznym. Oczekiwania analityków były w tym zakresie jednak znacznie większe i sięgały 14,5 proc. Dane Ministerstwa Rozwoju, mówiące o podpisanych umowach o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej o łącznej wartości ponad 341 mld zł każą spodziewać się stopniowego wzrostu inwestycji we wszystkich sektorach gospodarki w kolejnych kwartałach, choć większe przyspieszenie nastąpi prawdopodobnie dopiero pod koniec obecnego roku i w 2018 r. Duża dynamika produkcji budowlano-montażowej to w znacznej mierze efekt niskiej bazy odniesienia z ubiegłego roku, a efekt ten będzie widoczny jeszcze przez kilka miesięcy.

Nie ma obaw o pozytywny wpływ na gospodarkę ze strony konsumpcji, która jest wciąż głównym czynnikiem wysokiej dynamiki PKB. Sprzedaż detaliczna była w maju wyższa niż przed rokiem o 8,4 proc., a więc widać nawet pewne przyspieszenie w porównaniu do poprzedniego miesiąca, choć analitycy spodziewali się zwyżki o około 9 proc. Co ważniejsze, nie ma sygnałów, by na konsumpcję hamująco wpływała inflacja, z której wyraźnym wzrostem mamy do czynienia od kilku miesięcy. Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych, a więc po wyeliminowaniu inflacyjnego efektu cenowego, wzrosła w maju o 6,9 proc., utrzymując wysoką dynamikę, nawet nieco wyższą niż w kwietniu. Największy wzrost sprzedaży, sięgający 19,9 proc. miał miejsce w przypadku odzieży i obuwia, o 13,2 proc. zwiększyła się sprzedaż kosmetyków i leków, a o 15,1 proc. sprzedaż w sklepach wyspecjalizowanych.

-----------

Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 8,4 proc. rok do roku

Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 8,4 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,2 proc. - podał GUS.

Konsensus przygotowany przez PAP wskazywał na wzrost rdr o 9,0 proc. i pozostanie bez zmian mdm.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 7,4 proc. rdr.

Poniżej dane o dynamice sprzedaży detalicznej w maju i kwietniu:

maj maj kwiecień kwiecień
rdr mdm rdr mdm
ogółem 8,4 -0,2 8,1 -1,2
pojazdy mechaniczne 3,5 6,0 -7,6 -8,6
paliwa 14,8 3,6 20,2 -1,6
żywność, napoje, wyroby tytoniowe 5,3 -5,8 12,0 4,5
pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach 4,2 -5,3 7,8 3,7
leki, kosmetyki 12,1 -7,5 12,9 3,7
odzież, obuwie 14,1 6,3 6,4 6,0
meble, AGD, RTV 9,7 -0,3 7,1 -0,5
prasa, książki 15,6 9,1 5,2 -2,4
pozostałe 5,6 6,0 -0,3 -6,4
PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż detaliczna | produkcja przemysłowa | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »