Produkt krajowy brutto w III kwartale zwyżkował o 3,5 procent rok do roku

W trzecim kwartale 2015 r. polska gospodarka wzrosła o 3,5 proc. rdr - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny

Z konsensusu opracowanego przez PAP wynikało, że w III kwartale polska gospodarka wzrosła o 3,4 proc. rdr. Rynek szacował, że inwestycje w III kwartale wzrosły o 6,9 proc., zaś popyt krajowy o 3,5 proc.

W porównaniu z poprzednim kwartałem PKB wzrósł realnie o 0,9 proc.

- - - - -

W listopadzie spadek deflacji do -0,5 proc. r/r (wstępny szacunek GUS)

Według wstępnego szacunku GUS (tzw. flash), roczny wskaźnik inflacji CPI w listopadzie wzrósł do -0,5 proc. r/r wobec -0,7 proc. r/r w październiku. Wynik ten był nieco niższy od naszej prognozy oraz mediany rynkowych oczekiwań (wg PAP) na poziomie -0,4 proc. r/r. W skali miesiąca ceny dóbr i usług były stabilne w listopadzie.

Reklama

Wstępny szacunek GUS ogranicza się jedynie do publikacji zmiany wskaźnika CPI w ujęciu rocznym i miesięcznym, bez podania dynamiki cen poszczególnych kategorii dóbr i usług konsumpcyjnych. Według naszych szacunków w listopadzie w kierunku wzrostu wskaźnika CPI (ograniczenia deflacji) oddziaływało przede wszystkim ograniczenie deflacji cen paliw w wyniku lekkiego miesięcznego wzrostu cen paliw (1,0 proc. m/m) oraz bardzo niskiej statystycznej bazy odniesienia sprzed roku (w listopadzie 2014 r. za sprawą skokowego spadku notowań ropy naftowej ceny paliw na krajowym rynku spadły o 3,2 proc. m/m). Dodatkowo w kierunku obniżenia deflacji powinien był oddziaływać wzrost rocznej dynamiki cen żywności, zarówno dzięki miesięcznemu wzrostowi cen żywności (przede wszystkim warzyw i owoców, ale także lekki wzrost cen żywności przetworzonej), jak i bardzo niskiej statystycznej bazie odniesienia sprzed roku (bardzo niskie ceny żywności w wyniku embarga na eksport polskiej żywności do Rosji, jak i sytuacji na światowych rynkach surowców żywnościowych). Jednocześnie prognozujemy, że wskaźnik inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i paliw ustabilizował się w listopadzie na poziomie z października, tj. 0,3 proc. r/r i był neutralny dla zmian wskaźnika CPI.

W związku z tym, że nasza prognoza listopadowej inflacji jedynie o 0,1 pkt. proc. różni się od wstępnego szacunku GUS oraz wobec faktu, że w dotychczasowej krótkiej historii publikacji wstępnych szacunków CPI, GUS korygował już wskaźnik inflacji w ostatecznej publikacji wobec wstępnego szacunku (wskaźnik CPI za październik skorygowany do -0,7 proc. r/r wobec wstępnego szacunku -0,8 proc. r/r), nie zmieniamy naszej prognozy listopadowego wskaźnika CPI na poziomie -0,4 proc. r/r. Podtrzymujemy też prognozę wskaźnika inflacji bazowej (po wyłączeniu cen żywności i paliw) na poziomie 0,3 proc. r/r.

Bliski naszym szacunkom wstępny listopadowy odczyt CPI potwierdza dotychczasową ocenę, że koniec bieżącego roku, a następnie pierwsze miesiące przyszłego roku przyniosą wyraźny wzrost indeksu CPI. Pogłębiający się na przełomie roku efekt bardzo niskich statystycznych baz odniesienia sprzed roku w przypadku żywności i paliw będą skutkowały wzrostem wskaźnika CPI w okolice 0 proc. r/r na koniec br., a następnie dalszy wzrost w kierunku 1% w I poł. 2016 r. (DM BOŚ)

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKB | polska gospodarka | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »