Recesja puka do drzwi. Stopy nie wzrosną?

Wstępne dane o europejskich indeksach PMI okazały się mieszane, w zależności od kraju i rynku, którego dotyczą. Niestety fatalny odczyt odnotowano dla gospodarki naszego sąsiada. Po raz pierwszy od listopada 2014 roku wskaźnik przekroczył barierę 50 pkt, zwiastując recesję w przemyśle. Tymczasem z polskiej RPP płyną dość różne komunikaty dotyczące perspektywy przyszłego poziomu stóp procentowych, ale wiele wskazuje na to, że Rada nie myśli o tym by zwiększać koszt pieniądza, ale prędzej go obniżać.

Generalnie sytuacja w niemieckim sektorze prywatnym się delikatnie poprawiła, uwzględniając sektor usługowy. Jednocześnie subindeksy nowych zamówień i liczby miejsc pracy się pogorszyły. Po raz pierwsze od 4 lat niemieccy przedsiębiorcy nie pozyskali nowych partnerów do współpracy, a wzrost zatrudnienia był ostatecznie najniższy od ponad 2 lat.

Sentyment dotyczący przyszłej sytuacji gospodarczej w styczniu delikatnie uległ poprawie, chociaż było to za sprawą głównie sektora usługowego. Mimo wyraźnego spowolnienia obserwowanego już od kilkunastu miesięcy w Europie w dalszym ciągu presja inflacyjna pozostaje relatywnie wysoka, a jej dynamika jest najwyższa od października. Oczywiście to dopiero dane wstępne, które mogą za kilka dni zostać zweryfikowane chociaż wiele wskazuje jednak na to, że pierwszy miesiąc 2019 roku upłynie pod znakiem kontynuacji trendu spowolnienia gospodarczego.

Reklama

To w tej chwili bardzo istotne z perspektywy naszej rodzimej gospodarki, gdzie grudniowe dane potwierdziły, że również u nas spowolnienie zaczyna być coraz bardziej zauważalne, choć przy tak silnej gospodarce jaką w tej chwili mamy może nie być aż tak odczuwalne.

Tym niemniej pamiętajmy jeszcze, że jeżeli w negatywny sposób zostanie rozwiązana kwestia brexitu (w opcji tzw. twardego brexitu czyli wyjścia Wielkiej Brytanii bez umowy), wówczas perspektywy gospodarcze mogą dla Europy się jeszcze pogorszyć.

Jeszcze kilka tygodni temu w corocznych oczekiwaniach analityków na nadchodzący rok temat inflacji w Polsce był głośny, a jednocześnie bardzo spójny. Zdecydowana większość obserwatorów życia gospodarczego była pewna (i prawdopodobnie wciąż jest), że inflacja w 2019 roku będzie wysoka, ze względu na efekt jaki wywoła wzrost cen energii elektrycznej. I my również byliśmy do tego przekonani. Jednak ostatnie wydarzenia zaczynają taką hipotezę, w naszej ocenie, poddawać w wątpliwość.

Pierwszym czynnikiem, który może zapobiec podwyższonej inflacji jest cena ropy naftowej, która w końcówce zeszłego roku dynamicznie potaniała. Biorąc pod uwagę perspektywę coraz większego wydobycia ropy z łupków (rynek zdaje się o tym zapomniał) oraz spore szanse na przewrót w Wenezueli, to może się okazać, że od strony podażowej będziemy mieli zauważalny wzrost wydobycia.

A to cenom raczej może nie pomóc. Gdyby wartość baryłki oscylowała między 50, a 55 dolarów wówczas przez cały rok będziemy mieli zauważalnie ujemny efekt bazy. Kwestia druga to perspektywa wartości złotego.

Już od jakiegoś czasu komunikujemy, że ten rok może okazać się dla amerykańskiej waluty bardzo słaby ze względu na perspektywy makroekonomiczne i politykę pieniężną. W takim scenariuszu są duże szanse na to, że polska waluta może być jedną z mocniejszych w tym roku. To również będzie działało przeciwko wzrostowi inflacji. Argumentem trzecim, choć w tej chwili chyba najmniej istotnym jest perspektywa spowolnienia w Polsce.

A pisząc mniej istotnym mamy na myśli dynamikę wzrostu w okolicach 3,5-4,0%, więc nie jakąś drastycznie niższą niż w 2018. Dlatego też uważamy, że jakiekolwiek sugestie dotyczące tego, że są szanse na podwyżki stóp procentowych w Polsce są bezzasadne. Zwłaszcza, wobec tak gołębiej Rady Polityki Pieniężnej, które chętniej podjęła by dyskusję o poluzowaniu polityki monetarnej, aniżeli o zacieśnianiu.

Szymon Juszczyk, Dyrektor Departamentu Zarządzania Portfelami, RDM Wealth Management

RDM Wealth Management to licencjonowany przez Komisję Nadzoru Finansowego dom maklerski wyspecjalizowany w zarządzaniu portfelami, w których skład wchodzą fundusze inwestycyjne.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »