Rosną płace i liczba miejsc pracy

Główny Urząd Statystyczny podał informację o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w lutym. Średnia płaca w ubiegłym miesiącu była o 3,9 procent wyższa niż przed rokiem. Zatrudnienie wzrosło w ujęciu rocznym o 2,5 procent.

Zatrudnienie wzrosło w ujęciu rocznym o 2,5 procent. W firmach zatrudniających powyżej 9 osób pracowało ponad 5 milionów 711 tysięcy ludzi. Od miesięcy oba wskaźniki pokazują poprawę na rynku pracy. Ekonomiści i analitycy prognozowali, że zatrudnienie w ujęciu rocznym wzrośnie w lutym o ponad 2 procent, a wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw mogą być o blisko 4 procent wyższe, niż rok wcześniej. To nie koniec informacji o polskiej gospodarce w lutym. Jutro poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Informacje GUS-u dotyczą przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej 9 pracowników. Nie obejmują małych firm.

Reklama

Analityk biura maklerskiego TMS, Łukasz Zembik uważa, że dane z rynku pracy są optymistyczne mimo wolniejszego niż przed miesiącem wzrostu płac.

Przypomniał on, że średnia płaca wyniosła w ubiegłym miesiącu 4137 złotych i 55 groszy. Była o 3,9 procent wyższa niż przed rokiem. W styczniu roczna dynamika płac wyniosła 4 procent. W ujęciu miesięcznym wzrost wynagrodzeń wyniósł 0,9 procent.

Pozytywne informacje, według rozmówcy IAR, dotyczą także miejsc pracy. Wzrost zatrudnienia 2,5 procent rok do roku jest jego zdaniem wyższy niż spodziewali się eksperci. W kolejnych miesiącach ekspert spodziewa się stabilizacji na rynku pracy.

Na rynku pracy wciąż optymizm

Według danych GUS w lutym w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było 5 mln 711 tys. osób, czyli o 2,5 proc. więcej niż przed rokiem. To rekordowo wysoki poziom, od czasu publikacji tego typu informacji. Z tego wynika, że firmy coraz chętniej zwiększają liczbę etatów, a zjawisko to nabiera dynamiki, w styczniu przybyło ich bowiem 2,3 proc. To potwierdza utrzymywanie się widocznej już od dwóch lat pozytywnej tendencji i dobrze rokuje koniunkturze gospodarczej.

Firmy nie tylko chętniej zatrudniają nowych pracowników, ale są skłonne także więcej im płacić. Przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło w lutym 4137,44 zł, a więc było wyższe niż w lutym ubiegłego roku o 3,9 proc. W tym przypadku dynamika była minimalnie niższa niż w styczniu, gdy płace w firmach wzrosły o 4 proc.

Dzięki sięgającej 0,8 proc. deflacji, realna wartość płac w lutym zwiększyła się o 4,7 proc.

Zarówno w przypadku zatrudnienia, jak i wynagrodzenia, dane okazały się nieco lepsze niż się spodziewano.

Wszystko wskazuje więc na to, że można z większym optymizmem patrzeć na perspektywy wzrostu gospodarczego. W ostatnim czasie swoje prognozy dynamiki PKB podwyższyły zarówno Narodowy Bank Polski, jak i niektóre zespoły analityczne zagranicznych instytucji finansowych.

Szacują one, że polska gospodarka może w tym roku wzrosnąć o co najmniej o 3,8 proc., a przy sprzyjających okolicznościach w globalnej gospodarce, możliwy jest wzrost sięgający około 4 proc. Analitycy podkreślają, że to właśnie poprawiająca się sytuacja na rynku pracy, a w szczególności wzrost płac, będą istotnym czynnikiem pozytywnie wpływającym na tempo wzrostu gospodarczego, tym bardziej, że popytowy impuls ze strony gospodarstw domowych wkrótce zostanie wsparty przez program 500 plus.

Roman Przasnyski

Główny Analityk GERDA BROKER

...................................................

Górnicy podbijają nasze płace

Niższe "czternastki" ograniczyły wzrost wynagrodzeń

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób spadła w lutym do 3,9% r/r wobec 4,0% w styczniu, kształtując się zgodnie z naszą prognozą i lekko powyżej konsensusu rynkowego (3,8%). Naszym zdaniem, głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku spadku dynamiki płac pomiędzy lutym a styczniem była niepełna wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w górnictwie (tzw. "czternastka"). Kompania Węglowa podjęła decyzję o wypłacie w lutym tylko 30% tego dodatku (reszta zostanie uregulowana do czerwca). Z kolei Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaci czternastki do końca czerwca. W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w lutym o 4,8% r/r wobec 5,0% w styczniu, na co złożyły się spowolnienie wzrostu nominalnych płac i wyższa inflacja CPI (-0,8% r/r wobec -0,9% w styczniu, por. MAKROpuls z 15.02.2016). Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach roczna nominalna dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw będzie się kształtować w przedziale 3,5-4,0%, co będzie spójne z jej krótkookresowym trendem. W kierunku spowolnienia wzrostu wynagrodzeń będą oddziaływały efekty wysokiej bazy sprzed roku.

Silny wzrost zatrudnienia w lutym

Według danych GUS roczna dynamika zatrudnienia w lutym zwiększyła się do 2,5% r/r wobec 2,3% w styczniu. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lutym o 8,2 tys. m/m wobec wzrostu o 77,2 tys. w styczniu. Jest to najwyższy od 2011 r. lutowy, miesięczny przyrost zatrudnienia. Zazwyczaj w lutym mieliśmy do czynienia ze stabilizacją lub sezonowym spadkiem zatrudnienia (m.in. ze względu na zmniejszenie liczby etatów w budownictwie). W lutym br. czynnikiem ograniczającym sezonowy spadek zatrudnienia były korzystne na tle historycznym warunki meteorologiczne (średnia temperatura w lutym br. wyniosła +3,1 st. C wobec przeciętnie -1,0 st. C w lutych 2007-2015). Dzisiejszy odczyt zatrudnienia potwierdza postępującą poprawę na rynku pracy.

Realny fundusz płac stabilny na wysokim poziomie

Realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach nie zmieniło się w lutym w porównaniu do stycznia i wyniosło 7,4% r/r. Dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą realna dynamika konsumpcji wzrośnie z 3,1% r/r w IV kw. ub. r. do 3,4% w I kw. br. Wsparciem dla wzrostu spożycia prywatnego w I kw. będą wypłaty jednorazowych dodatków do emerytur i rent w marcu (ok. 1,4 mld zł).

Dane o płacach i zatrudnieniu neutralne dla długu i złotego

Dzisiejsze dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw są w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego oraz rynku długu. Krystian Jaworski Ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2015

IAR/PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | płace w Polsce | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »