"Rz": niepokojący niedobór węgla w Polce?

Jak podaje dzisiejsza "Rzeczpospolita" z informacji posiadanych przez URE wynika, że dwa przedsiębiorstwa energetyczne posiadają mniejsze od wymaganych zapasy węgla, a sytuacja w zaopatrzeniu wytwórców energii w paliwo może się pogarszać. Produkcja węgla w Polskiej Grupie Górniczej w 2017 roku przekroczy 30 mln ton, ale będzie raczej poniżej założonego planu - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Pierwotny plan PGG na 2017 r. wynosił 32 mln ton.

W poniedziałek wiceminister Tobiszowski poinformował, że Elektrowniach Ostrołęka, gdzie poziom zapasów spadł poniżej wymaganego ustawowo, zostanie do 20 listopada odbudowany.

Jak pisze "Rz" problemów z węglem nie sygnalizuje PGE, grupa podkreśla, iż realizuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Z danych przedstawionych przez ministerstwo wynika, że i na koniec października przy elektrowniach było zgromadzonych 2,8 mln ton węgla przy wymaganym poziomie zapasów 1,8 mln ton. Jednocześnie ME zaznacza, że kolejne 2 mln ton to zapasów węgla jest składowane przy kopalniach. Więcej w dzisiejszym wydaniu gazety.

Reklama

W środę wiceprezes Energi Jacek Kościelniak poinformował, że według szacunków spółki w Elektrowni Ostrołęka jest ok. 15-20 proc. węgla mniej niż wymagany minimalny zapas. Spółka liczy, że do końca miesiąca uzupełni braki, które wynikają z przyczyn transportowych.

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczył w ostatnich tygodniach, że nie ma w Polsce problemu z węglem, są jednak problemy transportowe z jego dostarczeniem. Jego zdaniem to wynik m.in. licznych inwestycji drogowych i kolejowych w kraju.

Węgiel energetyczny na TGE

Indeks cen węgla energetycznego wg danych ARP loco kopalnia dla energetyki zawodowej i przemysłowej PSCMI 1 na koniec września wyniósł 206,17 PLN/t, co stanowi wzrost o 2,69 proc. w stosunku do sierpnia br., zaś cena za 1 GJ energii wzrosła o 1,84 proc., do 9,39 PLN.

Natomiast indeks PSCMI 2, odzwierciedlający ceny dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych, spadł o 2,86 proc. w tym samym okresie i wynosi 237,66 PLN/t. W przeliczeniu na jednostkę energii indeks ten spadł o 3,19 proc., osiągając wartość 10,03 PLN/GJ.

Zmiana indeksów miesięcznych w porównaniu do września ubiegłego roku wyniosła 6,67 PLN/t dla PSCMI 1 (wzrost o 3,34 proc.) i 38,16 PLN/t, albo 19,13 proc., dla PSCMI 2. W odniesieniu do 1 GJ cena wzrosła rdr o odpowiednio 0,48 PLN (5,39 proc.) i 1,60 PLN (18,98 proc.).

Towarowa Giełda Energii S.A.

................

Co na rynku węgla?

Tymczasem, sprzedaż węgla w Polsce we wrześniu 2017 roku wyniosła 5,4 mln ton wobec 5,388 mln ton wobec przed miesiącem i wobec 8,4 mln ton przed rokiem - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla.

Wydobycie węgla we wrześniu 2017 r. wyniosło 5,6 mln ton wobec 5,33 mln ton w sierpniu 2017 roku i 6,17 mln ton we wrześniu 2016 r. Stan zapasów na hałdach w końcu września 2017 r. wyniósł 2,2 mln ton wobec 1,959 mln ton miesiąc wcześniej i wobec 3,43 mln ton przed rokiem. Dane ARP dotyczą wszystkich krajowych producentów węgla.

Produkcja węgla w PGG przekroczy 30 mln ton

Produkcja węgla w Polskiej Grupie Górniczej w 2017 roku przekroczy 30 mln ton, ale będzie raczej poniżej założonego planu - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Pierwotny plan PGG na 2017 r. wynosił 32 mln ton.

Minister był pytany o ocenę pracy i spodziewany wynik PGG podczas wizyty na pilotażowym projekcie PGNiG szczelinowania hydraulicznego pokładu węgla w Gilowicach (Śląskie).

"Dzienne wydobycie w PGG rośnie. Więc w jakim zakresie na koniec roku? Myślę, że wydobycie przekroczy 30 mln ton, natomiast w jakim zakresie - trudno mi powiedzieć. Plan był na 32 mln ton. Osiągnięcie planu PGG chyba będzie trudne, natomiast cieszy ten systematyczny wzrost wydobycia" - uznał Tchórzewski.

Pytany, czy odchylenie od planu to wina zarządu PGG ocenił, że nie widzi takiej winy. Zaznaczył, że plan powstawał na bazie danych oceniających możliwości poszczególnych kopalń, jak i w kontekście efektu integracyjnego wiążącego się z tworzeniem Grupy.

"Problem widziałbym w postępie inwestycyjnym. Przez wiele lat nowych inwestycji, otwierania nowych ścian w górnictwie, było coraz mniej. To spowodowało, że spora grupa ludzi znalazła sobie inną pracę i tak naprawdę nie było komu realizować tych inwestycji" - wyjaśniał Tchórzewski.

Zaznaczył, że niezrealizowanie w tym kontekście planu nie oznacza winy zarządu. "Sprawy organizacyjne, przetargowe - te wszystkie rzeczy były przygotowane. Ale nowe ściany pojawiają się, wydobycie rośnie i w moim przekonaniu idzie całkiem nieźle" - mówił.

Proszony o ocenę pracy zarządu PGG, Tchórzewski powiedział, że jest ona dobra. "Przebrnięcie tych wszystkich spraw organizacyjnych w firmie i wyjście na prostą w tak dużym przedsiębiorstwie; eksperci zachodni twierdzili, że trzeba się liczyć, że firma będzie się restrukturyzowała i od nowa organizowała co najmniej trzy lata. Tymczasem jesteśmy tak naprawdę po kilku miesiącach" - przypomniał.

Minister podkreślił, że z przekształceniami branży wiązały się też "ogromne tarapaty finansowe". "Musimy patrzeć, że pewne rzeczy zostały odłożone w czasie i trzeba będzie je rozwiązywać. Czas szybko biegnie, za chwilę zakończą się te zawieszenia płacowe, czyli ofiara pracowników. Także myślę, że czasy trudne nas jeszcze czekają, jak zawsze zresztą w działalności gospodarczej. Ale idzie ku dobremu" - zdiagnozował.

W połowie października br. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski mówił w Senacie, że tegoroczne wydobycie węgla w PGG będzie o ok. 1 mln ton mniejsze od zakładanego (nieoficjalnie padały wówczas wielkości między 30,5 a 31 mln ton - PAP), choć akcentował, że ostatecznie ubytek względem planu może też być mniejszy.

Wiceminister przypomniał, że aby utrzymać wielkość wydobycia węgla na odpowiednim poziomie, kopalnie odbudowują fronty wydobywcze. W latach 2017-2020 Polska Grupa Górnicza przeznacza na inwestycje ponad 7,2 mld zł

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny węgla | węgiel | PGG | górnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »