Rząd zagwarantuje stabilność sektora finansowego - David Davis

Brytyjski minister ds. Brexitu David Davis powiedział w czwartek w parlamencie, że rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, by zagwarantować stabilność brytyjskiego sektora finansowego oraz europejskich rynków finansowych.

- Musimy traktować to, co robimy, by zapewnić zarówno stabilność City (sektora finansowego) jak i europejskich rynków finansowych jako rzecz absolutnie zasadniczą (...), a zatem zrobimy wszystko co konieczne - zapewnił deputowanych Davis.

Sprecyzował, że rząd będzie starać się zagwarantować stabilność sektora usług finansowych jak i rynków w okresie negocjowania warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE; pytany o ewentualny okres przejściowy, jaki mógłby nastąpić po Brexicie odparł, że "wszystkie opcje są brane pod uwagę". Dodał jednak, że "nie jest sprawą rządu ustalanie jaki jest dobry lub zły kurs wymiany (funta)".

Reklama

W poniedziałek kurs brytyjskiego funta wobec euro spadł do najniższego poziomu od ponad sześciu lat. Od czerwcowego referendum, które zdecydowało o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, notowania funta spadły o blisko 16 proc. wobec euro i 20 proc. wobec dolara.

Davis powiedział również, że nie "leży w narodowym interesie" Wielkiej Brytanii ograniczanie napływu talentów do kraju. Możecie być pewni, że nie będziemy ograniczać dostępu bardzo inteligentnych, bardzo zdolnych ludzi" do brytyjskiego rynku pracy - zapewnił parlamentarzystów.

Reuters przypomina, że rząd premier Theresy May uznał wynik referendum w sprawie Brexitu za komunikat o tym, że Brytyjczycy nie życzą sobie swobodnego przepływu osób w ramach UE.

Sam Davis powiedział niedawno w parlamencie, że "odzyskanie kontroli nad imigracją do Zjednoczonego Królestwa" jest jednym z "nadrzędnych celów" negocjacji w sprawie Brexitu. W czwartek dodał jeszcze, że liczy na porozumienie z UE w sprawie wolnej wymiany handlowej, które umożliwi Wielkiej Brytanii "jak najbardziej wolny, pozbawiony barier" dostęp do europejskiego wspólnego rynku.

Na początku października premier May zapowiedziała, że jej rząd uruchomi do końca marca 2017 roku procedurę wystąpienia W. Brytanii z UE.

- - - - -

15.10. br. Informowaliśmy: "The Economist": Twardy Brexit zaszkodzi brytyjskim finansom

Finanse Brytyjczyków mogą poważnie ucierpieć w wyniku tak zwanego twardego Brexitu, za którym opowiada się rząd w Londynie. Tak pisze w dzisiejszym numerze tygodnik "The Economist".

Od czasu głosowania w czerwcowym referendum w sprawie Brexitu brytyjski funt stracił na wartości 15 procent i jest jedną z najsłabiej radzących sobie walut analizowanych przez agencję Bloomberg.

Jeśli Londyn będzie dążył do twardego Brexitu oznaczającego wyjście z europejskiej unii celnej i wspólnego rynku, to będzie to duża zmiana - pisze "The Economist".

Inflacja może wzrosnąć w przyszłym roku do trzech procent - znacznie powyżej celu Banku Anglii. Realna tygodniowa płaca Brytyjczyków jest dziś o cztery procent niższa niż dekadę temu i może jeszcze spaść.

Droższe zrobiły się zagraniczne wakacje, podrożeć mogą podstawowe artykuły w sklepach. Wszystko wskazuje na to, że twardy Brexit będzie poważnym finansowym ciosem dla mieszkańców Wysp.

Pozostanie w dotychczasowych strukturach rynku i ceł wymaga odwagi, ale ma wyraźne zalety. Dla rządu Theresy May jeszcze nie jest za późno, by zmienić kurs - konkluduje "The Economist".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: brexit
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »