Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 3,6 proc. rok do roku

Sprzedaż detaliczna we wrześniu br. wzrosła o 3,6 proc. rok do roku, a wobec poprzedniego miesiąca spadła o 3,9 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. To najniższy wzrost sprzedaży detalicznej w tym roku.

"Sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu br. była wyższa niż przed rokiem o 3,6 proc. (wobec wzrostu o 7,5 proc. we wrześniu ub. roku). W porównaniu z sierpniem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 3,9 proc." - czytamy w komunikacie GUS.

Urząd statystyczny zauważył, że wrześniowy wzrost sprzedaży o 3,6 proc. był najniższym, jaki odnotowano w 2018 r.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu br. była o 0,6 proc. niższa w porównaniu z poprzednim miesiącem br." - poinformował GUS.

Reklama

Natomiast w okresie styczeń-wrzesień br. wzrost sprzedaży detalicznej w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wyniósł 6,4 proc. (wobec wzrostu o 7,2 proc. w 2017 r.)

Urząd podał, że wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej "ogółem" wysoki wzrost we wrześniu 2018 r. w porównaniu do analogicznego okresem ub. roku (w cenach stałych) zaobserwowano przedsiębiorstwach z grupy "pozostałe" (o 8,9 proc. wobec wzrostu o 3,9 proc. przed rokiem) oraz w podmiotach sprzedających paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 8,2 proc. wobec wzrostu o 3,6 proc. przed rokiem).

"Wyższy niż przeciętny wzrost sprzedaży odnotowano w jednostkach zaklasyfikowanych do grupy »pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach« (o 4,5 proc.)" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z danymi GUS spadek sprzedaży zanotowały przedsiębiorstwa handlujące samochodowymi, motocyklami, częściami (o 4,3 proc.), jak również żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi (o 0,9 proc.).

"Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej »ogółem« wysoki wzrost wykazały podmioty z grup: »farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny« (o 9,1 proc.) oraz »tekstylia, odzież, obuwie« (o 8,9 proc.)" - poinformował GUS.

Z komunikatu wynika, że licząc w cenach bieżących sprzedaż detaliczna we wrześniu 2018 r. wzrosła o 5,6 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,4 proc.

---------

Rybacki z ING BŚ: Spadła sprzedaż aut, gorsze dane dot. RTV i AGD

Spadek sprzedaży samochodów i niepokojąco niska dynamika sprzedaży sprzętu RTV i AGD stoją za rozczarowującymi danymi o sprzedaży detalicznej we wrześniu br. - tłumaczy ekonomista z ING Banku Śląskiego Jakub Rybacki.

Rybacki uważa, że dane GUS o wrześniowej sprzedaży detalicznej rozczarowały. Zwrócił uwagę, że obniżenie się obrotów w ujęciu realnym z 6,7 proc. rdr w sierpniu br. do 3,6 proc. rdr, było wynikiem zdecydowanie poniżej mediany oczekiwań ekonomistów (6,2 proc.) czy prognozy ING BŚ (5,2 proc.).

Według Rybackiego za gorszymi od prognoz danymi stoi głównie spadek sprzedaży samochodów o 4,3 proc. rdr wobec wzrostu o 11 proc. miesiąc wcześniej. Podobne zjawisko można było zaobserwować w gospodarkach strefy euro.

- Tu dość dużą rolę odegrały nowe wymogi emisyjne, które zaczęły obowiązywać od początku września. Dla dealerów mniej kosztowne było sprzedanie taniej samochodu w lipcu, czy sierpniu, niż dopasowywanie się do nowej procedury, przeprowadzenie audytu emisyjności, aby sprzedać pojazd we wrześniu - ocenił ekonomista.

- Ten czynnik najmocniej obniżył dynamikę sprzedaży detalicznej we wrześniu - powiedział Rybacki. Jego zdaniem kolejne miesiące najprawdopodobniej przyniosą jednak powrót dynamiki sprzedaży w tym segmencie na pozytywne poziomy. Wyniki mogą być zbliżone do 5 proc. rdr, podobnie jak miało to miejsce przed wakacjami.

Zdaniem Rybackiego drugim istotnym czynnikiem odpowiadającym za spadek dynamiki sprzedaży, jednocześnie bardziej niepokojącym sygnałem, jest głęboki spadek dynamiki sprzedaży dóbr RTV i AGD (z 9,1 proc. do 2,8 proc. rdr).

- Odzwierciedla to mniejszą dynamikę płac i coraz słabsze oceny komfortu konsumenckiego, coraz większe obawy o utratę pracy - choć niekoniecznie poparte faktami. Coraz więcej negatywnych sygnałów przekłada się jednak na pewność konsumentów - zauważył ekonomista.

Dodał, że na wrześniowe dane w tej kategorii wpływ miały efekty statystyczne, a kolejne miesiące powinny przynieść wyższe wzrosty. Niemniej - jak zaznaczył - trend w tej kategorii pozostanie negatywny. - Dzisiejsze dane sugerują niższy wzrost konsumpcji prywatnej w trzecim kwartale br. Wciąż jednak uważamy, że dynamika PKB będzie zbliżona do 5 proc. rdr - podsumował Rybacki.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | sprzedaż detaliczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »