Stopa bezrobocia w lutym 2018 r. wyniosła 6,8 procent

Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym 2018 r. spadła 6,8 proc. z 6,9 proc. w styczniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w lutym 1126,7 tys. wobec 1133,7 tys. osób przed miesiącem.

GUS poinformował, że przeciętne miesięczne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w skali roku w tempie zbliżonym do obserwowanego w styczniu tego roku. Stopa bezrobocia rejestrowanego obniżyła się w stosunku do notowanej przed miesiącem i przed rokiem.

Według wyników badania popytu na pracę w 2017 r. utworzono więcej nowych miejsc pracy niż w 2016 r., jednocześnie zmniejszyła się skala likwidacji miejsc pracy.

Reklama

Urząd poinformował, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. ukształtowało się na poziomie 6197,0 tys. osób i zwiększyło się o 3,7 proc. w stosunku do notowanego przed rokiem (w styczniu br. obserwowano wzrost w skali roku o 3,8 proc., a w lutym ub. roku - o 4,6 proc.).

Szybciej niż przeciętnie wzrosło zatrudnienie w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (7,7 proc.), transporcie i gospodarce magazynowej (6,6 proc.), zakwaterowaniu i gastronomii (4,5 proc.), budownictwie (4,3 proc.), informacji i komunikacji (4,1 proc.) oraz administrowaniu i działalności wspierającej (3,8 proc.).

Większe niż przed rokiem (w granicach 3,4 proc. - 1,6 proc.) było również zatrudnienie w handlu; naprawie pojazdów samochodowych, przetwórstwie przemysłowym oraz dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji.

W drugim miesiącu roku niższe niż przed rokiem było zatrudnienie w obsłudze rynku nieruchomości (o 0,9 proc.). Spadek zatrudnienia, wolniejszy niż przed rokiem, obserwowano również w górnictwie i wydobywaniu (o 0,7 proc. wobec 6,4 proc. w lutym ub. roku) oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 0,7 proc. wobec 1,6 proc.).

Jak poinformował GUS w końcu lutego br. liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 1126,7 tys. i zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem - o 0,6 proc. (tj. o 7,0 tys.) oraz w stosunku do analogicznego miesiąca ub. roku - o 18,6 proc. (tj. o 256,6 tys.).

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się od 3,9 proc. w wielkopolskim do 12,2 proc. w warmińsko-mazurskim.

W lutym br. do urzędów pracy wpłynęło 130,0 tys. ofert zatrudnienia, tj. o 10,7 proc. mniej niż przed miesiącem i o 5,5 proc. mniej niż przed rokiem. W skali roku zmniejszyła się liczba ofert zarówno z sektora prywatnego, jak i sektora publicznego.

(PAP)

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2017

----------

Komentarz Work Service: Bezrobocie powraca do trendu spadkowego

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny, ogólnopolska stopa bezrobocia w lutym 2018 roku wyniosła 6,8 proc. Jest to wynik o 1,6 pp. niższy niż przed rokiem, a także o 0,1 pp. wyższy niż w styczniu 2018 roku. Zdaniem eksperta Work Service, stopa bezrobocia powróciła do trendów spadkowych, które będą kontynuowane przez najbliższe miesiące. Należy jednak pamiętać, że sytuacja nie jest jednolita w całym kraju, na co wskazuje występowanie 7 powiatów, w których odsetek osób pozostających bez pracy przekracza 20 proc.

W lutym stopa rejestrowanego bezrobocia wyniosła 6,8 proc., co stanowiło niższy wynik o 1,6 pp. w stosunku do lutego 2017 roku i 0,1 pp. niższe wskazanie niż w styczniu bieżącego roku.

- Po dwóch miesiącach przerwy stopa bezrobocia wraca do trendu spadkowego, który powinien potrwać aż do IV kwartału tego roku. Nie należy się spodziewać, by dynamika poprawy sytuacji na rynku pracy była podobna do tej obserwowanej w ostatnich latach, ale w drugiej połowie roku możemy zobaczyć wskazania już poniżej 6 proc. Co istotne obecne spadki bezrobocia następują jeszcze przed nadejściem wiosny i przywróceniem prac sezonowych, które dodatkowo stymulują wzrosty zatrudnienia w budownictwie, rolnictwie czy sadownictwie. Obecnie największy popyt na pracowników występuje w handlu i produkcji. W tych sektorach ponad 50 proc. firm zapowiada rekrutacje w nadchodzących miesiącach - komentuje Andrzej Kubisiak, dyrektor ds. analiz Work Service SA.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w lutym odnotowano w urzędach pracy ponad 128 tys. wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. Największa ich pula byłą dostępna na Mazowszu, Śląsku i Dolnym Śląsku, a więc w regionach, gdzie bezrobocie znajduje się w przedziale między 5 a 6 proc. To pokazuje, że pomimo zmniejszenia się w ciągu roku puli osób bez pracy o ponad 256 tysięcy, to sytuacja na rynku wciąż jest niejednolita. Nadal w dwóch województwach mamy dwucyfrowe wskazania stopy bezrobocia, w 7 powiatach w kraju pula bezrobotnych przekracza 20 proc., a w całej Polsce w urzędowych rejestrach ponad 53 proc. stawią osoby długotrwale oddalone od rynku pracy - dodaje Kubisiak.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stopa bezrobocia | bezrobocie w Polsce | GUS | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »