W grudniu 2014 r. produkcja przemysłowa urosła o 8,4 procent

W grudniu 2014 r. produkcja przemysłowa w Polsce zwiększyła się o 8,4 proc. rdr - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Z danych wynika, że wzrost odnotowała też budowlanka - o 5 proc. w skali roku.

Z wstępnych danych GUS wynika, że w ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa obniżyła się o 2,3 proc.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 5,3 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2013 r. i o 2,3 proc. wyższym w porównaniu z listopadem 2014 r." - poinformował GUS w komunikacie.

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się, że w grudniu wzrostu produkcji rdr o 4,6 proc., zaś mdm spadku o 5,9 proc.

GUS wskazał, że w stosunku do grudnia 2013 r. wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 30,0 proc, maszyn i urządzeń - o 27,9 proc., urządzeń elektrycznych - o 20,1 proc., mebli - o 19,0 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 15,9 proc., wyrobów z metali - o 12,6 proc. oraz metali - o 12,1 proc.

Reklama

"Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z grudniem 2013 r., wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 15,9 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 12,9 proc., odzieży - o 2,4 proc. oraz chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 1,9 proc." - podano w komunikacie.

Z szacunków Urzędu wynika ponadto, że produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) była w grudniu ub.r. wyższa o 5,0 proc. wobec analogicznego miesiąca 2013 r., kiedy odnotowano wzrost o 5,8 proc. W ujęciu miesięcznym produkcja budowlano mieszkaniowa zwiększyła się w minionym miesiącu o 29,7 proc.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 5,4 proc. wyższym niż w grudniu 2013 r., a w porównaniu z listopadem 2014 r. wzrosła o 1,0 proc." - czytamy.

GUS odnotował, że w stosunku do grudnia 2013 r. wzrost produkcji odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi - o 13,4 proc. oraz specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 7,1 proc.

Z kolei spadek produkcji nastąpił w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 3,8 proc.

"W porównaniu z listopadem 2014 r. we wszystkich działach budownictwa zanotowano wzrost produkcji: w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne - o 37,0 proc., w specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 34,3 proc., a w zajmujących się głównie wznoszeniem budynków - o 18,4 proc.

Z danych wynika ponadto, że w okresie styczeń-grudzień 2014 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 3,3 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r., kiedy notowano wzrost o 2,2 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 3,6 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 12,0 proc.

- - - - -

W grudniu 2014 r. ceny produkcji spadły o 2,5 proc. rdr

Ceny produkcji przemysłowej w grudniu minionego roku spadły o 2,5 proc. licząc rok do roku - wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Zgodnie z danymi w ujęciu miesięcznym ceny produkcji obniżyły się o 1,0 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP spodziewali się, że ceny producentów w ujęciu rocznym zmniejszyły się w grudniu o 2,1 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,6 proc.

"Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w 2014 r. spadły w stosunku do roku poprzedniego o 1,5 proc., w tym w największym stopniu - o 4,7 proc. w górnictwie i wydobywaniu. Ceny w sekcji przetwórstwo przemysłowe obniżono o 1,6 proc. Podniesiono natomiast ceny w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 1,1 proc. oraz dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja - o 1,2 proc." - wskazał GUS w komunikacie.

Dodano w nim, że w grudniu ub.r. największy spadek cen produkcji sprzedanej przemysłu odnotowano w przetwórstwie przemysłowym - o 3,1 proc., w tym najbardziej obniżono ceny w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 23,1 proc.).

"Niższe niż w grudniu ub. roku były również ceny produkcji artykułów spożywczych (o 4,2 proc.), urządzeń elektrycznych, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (po 1,9 proc.), wyrobów z metali (o 1,6 proc.), odzieży (o 1,1 proc.), wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych (o 0,9 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, napojów (po 0,7 proc.), maszyn i urządzeń, mebli (po 0,6 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 0,4 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych, papieru i wyrobów z papieru oraz wyrobów tekstylnych (po 0,2 proc.)" - wymienia GUS.

Wyższe niż w grudniu ub. roku były natomiast m.in. ceny poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 1,0 proc.), produkcji metali (o 1,2 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 1,6 proc.), skór i wyrobów skórzanych (o 1,9 proc.), wyrobów farmaceutycznych (o 2,4 proc.), a także pozostałego sprzętu transportowego (o 3,5 proc.).

Z danych wynika, że ceny w górnictwie i wydobywaniu obniżono o 1,0 proc., w tym w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) (o 1,3 proc.) oraz w górnictwie rud metali (o 0,3 proc.).

"Podniesiono natomiast ceny w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę o 1,2 proc., a w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja - o 1,5 proc." - dodano w komunikacie.

Eksperci GUS szacują, że ceny produkcji budowlano-montażowej w 2014 r. w stosunku do poprzedniego roku obniżono o 1,2 proc. "Zanotowano spadek cen budowy budynków (o 1,6 proc.), budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 1,3 proc.) oraz robót budowlanych specjalistycznych (o 0,3 proc.)" - wskazano.

Zgodnie z opublikowanymi danymi, w grudniu 2014 r. spadek cen w ujęciu rocznym odnotowano też w produkcji budowlano-montażowej - o 0,8 proc. "Obniżono ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 1,0 proc.), budowy budynków (o 0,9 proc.) oraz robót budowlanych specjalistycznych (o 0,2 proc.)" - czytamy w komunikacie.

- - - - -

Komentarz BOŚ Banku: W grudniu gwałtowne, okresowe przyspieszenie dynamiki produkcji przemysłowej i budowlanej

W grudniu produkcja przemysłowa wzrosła o 8,4 proc. r/r, wobec wzrostu o 0,3 proc. r/r w listopadzie. Dynamika produkcji ukształtowała się powyżej naszej prognozy oraz mediany prognoz rynkowych (4,8 proc. r/r wg ankiety "Parkietu"). Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w grudniu o 5,0 proc. r/r, wobec spadku o 1,6 proc. r/r w listopadzie. Wynik produkcji w budownictwie ukształtował się nieco poniżej naszej prognozy oraz powyżej mediany prognoz rynkowych (3,4 proc. r/r). Indeks cen produkcji PPI w grudniu pogłębił spadek do -2,5 proc. r/r.

Grudniowe dane mogłyby wskazywać na wręcz imponującą skalę przyspieszenia aktywności w przemyśle oraz budownictwie, jednak w decydującym stopniu wynikają z efektów jednorazowych: - efektów bazy, - efektów kalendarzowych oraz - kolejny rok z rzędu efektu sprzyjających warunków atmosferycznych. Generalnie oceniamy, że aktywność krajowej gospodarki lekko przyspiesza, niemniej z pewnością nie w tempie na jakie mogłyby wskazywać dzisiejsze dane.

Powodem tak silnego wzrostu rocznej dynamiki produkcji był efekt bardzo niskiej statystycznej bazy odniesienia, jakkolwiek może wydawać się to zaskakujące biorąc pod uwagę ponad 6-procentowy wzrost produkcji w grudniu 2013 r. Choć pod koniec 2013 r. roczna dynamika produkcji wyglądała faktycznie imponująco, to warto przypomnieć, że w tym okresie oczekiwano powszechnie ponad 10-procentowego wzrostu produkcji (m.in. ze względu na bardzo niską bazę odniesienia z 2012 r.). Ponad 6-procentowy wzrost produkcji w ujęciu zmian rocznych w grudniu 2013 r. został bowiem osiągnięty przy ponad 2-procentowym spadku produkcji w ujęciu zmian miesięcznych (oczyszczonych z wahań sezonowych).

Jednocześnie także dane w ujęciu zmian miesięcznych, oczyszczonych z wahań sezonowych zaskoczyły wyraźnie in plus. Prognozowaliśmy, że produkcja sprzedana przemysłu wzrośnie w skali ok 1,0 proc. m/m (po korekcie o efekt sezonowy), a ostatecznie odnotowano wzrost ponad dwukrotnie szybszy. Nie sądzimy natomiast, aby te grudniowe dane zapowiadały trwałe szybsze tempo ożywienia aktywności w przemyśle. Na grudniowe dane (także te oczyszczone z sezonowości) mogły bowiem wpływać efekty kalendarzowe - układ dni świątecznych sprawiał, że w bieżącym roku bez dodatkowych dni wolnych pracownicy dysponowali długim okresem świątecznym wolnym od pracy. Ponadto - w przypadku budownictwa - wyższej dynamice sprzyjały zapewne także efekty pogodowe. Choć w grudniu 2013 r. warunki pogodowe także były bardzo sprzyjające, to wydaje się, że z powodu poprawy sytuacji branży w trakcie 2014 r. ten efekt w 2014 r. mógł silniej wpływać na aktywność budownictwa.

Biorąc pod uwagę powyższe założenia, oczekujemy wyraźnego spadku dynamiki produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej odpowiednio w kierunku 0 proc. - 1,0 proc. r/r. Taki spadek produkcji będzie notowany nawet przy założeniu wzrostu produkcji w obu sektorach w skali miesięcznej o ok. 1,0 proc. m/m (po korekcie o sezonowość) co jest prognozą dość optymistyczną. W dłuższej perspektywie oczekujemy stopniowej poprawy aktywności krajowej gospodarki zakładając stabilizującą się sytuację w gospodarce globalnej (strefa euro oraz Chiny) oraz krajowej konsumpcji silnie wspieranej wyższym wzrostem realnych dochodów do dyspozycji.

BOŚ Bank

_ _ _ _ _ _

Na tak szokujące rozchwianie rocznych dynamik produkcji przemysłowej wpływ miały także znaczne wahania produkcji sprzed roku, będące między innymi efektem zmian układu świąt i związanego z tym dostosowania urlopów i harmonogramów produkcji w przedsiębiorstwach.

W grudniu 2013 roku produkcja wypadła szczególnie słabo - według danych odsezonowanych obniżyła się aż o 2,4 proc. m/m. W tym roku w grudniu odsezonowana produkcja wzrosła z kolei aż o 2,4 proc. m/m - to największy miesięczny jej wzrost od grudnia 2011 r. Na tle dominującej od końca 2013 r. tendencji stagnacji odsezonowanej produkcji sprzedanej przemysłu, w grudniu nastąpiła wręcz jej eksplozja.

Ten miesięczny skok może odzwierciedlać po części problemy z dokładnym usunięciem wahań sezonowych w warunkach charakterystycznego dla końca roku, zmiennego układu świąt, dni roboczych i urlopów. Tym niemniej tendencja wzrostowa poziomu produkcji sprzedanej przemysłu stała się już wyraźnie widoczna i powinna się w styczniu utrzymać.

Choć "efekt wysokiej bazy" i mniejsza niż przed rokiem liczba dni roboczych ponownie silnie obniży roczną dynamikę produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu, w tej sytuacji nie będzie to miało większego znaczenia dla oceny sytuacji w przemyśle.

Od września ub. roku utrzymuje się tendencja wzrostu odsezonowanej produkcji budowlano-montażowej. W grudniu produkcja w budownictwie wzrosła o 1,0 proc. m/m. Jej roczna dynamika (dane odsezonowane) wyniosła w grudniu 5,4 proc. r/r wobec -1,1 proc. r/r w listopadzie.

Przełamanie stagnacji produkcji przemysłowej i zarysowująca się tendencja wzrostu produkcji budowlanej mogą wskazywać, że polska gospodarka wchodzi w 2015 rok rozpędzając się, chociaż efekty bazowe (silny wzrost inwestycji w I kw. 2014 r. w związku ze sprzyjającą pogodą i sprzedażą samochodów z "kratką") będą zapewne działać w kierunku osłabienia rocznej dynamiki PKB w I kw. br. Po publikacji dzisiejszych danych wydaje się, że roczna dynamika PKB w IV kw. może przekroczyć 3 proc. r/r, a w całym 2014 r. wzrost PKB mógł wynieść nawet 3,4 proc..

Paweł Durjasz, główny ekonomista PZU

_ _ _ _ _

Przemysł w grudniu pokazał swoją siłę, bowiem wzrósł o 8,4 proc. w firmach zatrudniających od 10 pracowników. Wynik o tyle dobry, że baza dla niego była bardzo wysoka. W grudniu 2013 roku wzrost produkcji przemysłowej wyniósł bowiem 6,6 proc., w tym przetwórstwa przemysłowego o 8,3 proc.

Ważne jest także to, że zwiększyła się liczba działów przemysłu wykazujących przyrost produkcji, a te o najwyższej dynamice wzrostu to działy eksportowe, m.in. maszyny i urządzenia, meble, urządzenia elektryczne oraz samochody. Potwierdza to siłę polskiego przemysłu, który radzi sobie nawet w sytuacji, gdy rynki rosyjski i ukraiński bardzo się skurczyły, zaś rynki europejskie rosną niezwykle powoli. Warto dodać, że w całym 2014 roku produkcja przemysłowa wzrosła o 3,3 proc., co jest znacznie lepszym wynikiem niż w 2013 roku (2,2 proc.).

Dzięki pogodzie także budownictwo odnotowało w grudniu wzrost o 5 proc., a w całym 2014 produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się o 3,6 proc. Jak na okres zimowy to wyjątkowo dobry wynik. Tym bardziej, że budownictwo rośnie przede wszystkim w obszarze robót specjalistycznych, co wyprzedzająco wskazuje na to, że 2015 rok będzie dla budownictwa lepszy niż poprzedni.

Dane za grudzień są dobrym prognostykiem na 2015 rok. Będzie rosła produkcja sprzedana przemysłu - tak na rynek krajowy, jak i na rynki zewnętrzne. Jeśli trend się utrzyma (przemysł tworzy 25 proc. wartości dodanej brutto), to w 2015 roku możemy oczekiwać wzrostu gospodarczego na poziomie wyższym niż w 2014 roku.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: RDR | produkcje | GUS | PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »