Wielka Brytania jest i będzie dla Polski ważnym partnerem

Wielka Brytania jest i będzie dla Polski ważnym partnerem - zapewniła we wtorek na konferencji prasowej premier Beata Szydło. Podkreśliła, że polski rząd będzie współpracować z Wielką Brytanią, tak jak jest to obecnie, choć zasady współpracy będą być może nieco inne.

Wielka Brytania jest i będzie dla Polski ważnym partnerem - zapewniła we wtorek na konferencji prasowej premier Beata Szydło. Podkreśliła, że polski rząd będzie współpracować z Wielką Brytanią, tak jak jest to obecnie, choć zasady współpracy będą być może nieco inne.

W poniedziałek wieczorem obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca.

Wcześniej Izba Gmin odrzuciła zgłoszone przez Izbę Lordów poprawki, które gwarantowały prawa obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii i dawały posłom prawo weta wobec warunków tzw. Brexitu.

Premier Szydło pytana we wtorek, w kontekście decyzji parlamentu brytyjskiego, czy "Polska traci sojusznika w Wielkiej Brytanii" odpowiedziała, że Wielka Brytania "jest dla Polski ważnym partnerem gospodarczym, jest ważnym partnerem również w zakresie bezpieczeństwa i obrony".

Reklama

"Pani premier Theresa May na ostatnim szczycie w Brukseli powiedziała: +Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie opuszcza Europy+ - myślę, że to jest najlepsze podsumowanie tego typu dywagacji" - podkreśliła szefowa rządu.

Szydło podkreśliła, że polski rząd będzie współpracować z Wielką Brytania, tak jak współpracuje w tej chwili.

"Być może te zasady (współpracy - PAP) będą nieco inne, dlatego że ta współpraca przede wszystkim będzie współpracą bilateralną, ale taka decyzja, która została podjęta przez obywateli Wielkiej Brytanii przede wszystkim stawia pytanie o to, w jaki sposób ułożyć sobie te relacje pomiędzy UE a Wielką Brytanią po tym, kiedy Wielka Brytania już opuści Unię Europejską" - mówiła premier.

"Dla Polski Wielka Brytania jest i będzie ważnym partnerem" - podkreśliła.

Od czasu referendum ws. opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię rząd przyciągnął do Polski 35-40 tys. miejsc pracy, a skłonność do emigracji jest najniższa w historii - powiedział we wtorek na konferencji wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

"W czerwcu zeszłego roku był Brexit i też było wiele powątpiewań, czy my będziemy w stanie skłonić pewnych inwestorów do zainwestowania. Dzisiaj mogę powiedzieć, że po moich sześciu czy siedmiu wyjazdach do Londynu i kilku moich kolegów z rządu, że osiągnęliśmy ogromny sukces. Przyciągnęliśmy 35-40 tys. miejsc pracy do wielu miast" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że są to zaawansowane miejsca pracy, to nie są już proste funkcje do wykonywania przez polskich pracowników. Powiedział, że obecnie są to takie zadania jak: zarządzanie projektami, zarządzanie danymi, zarządzanie ryzykiem czy zarządzanie globalnym łańcuchem dostaw.

"W czasach naszych poprzedników symbolicznie ludzie się niestety pakowali w walizki i 2-3 mln ludzi wyjechało do Londynu. My pracę z Londynu przyciągamy nad Wisłę, tak żeby ludzie mogli tutaj zostać i nasze programy przyczyniają się do tego, że skłonność do emigracji jest najniższa w historii" - powiedział wicepremier.

Morawiecki dodał też, że rząd ogromny nacisk kładzie również na to, by rosła innowacyjność polskiej gospodarki. "Staramy się przesuwać Polskę w kierunku produktów o wyższej wartości dodanej, usług o wyższym zaawansowaniu technologicznym, bo to one przyprowadzają więcej inwestorów i więcej pieniędzy zostaje w kraju" - powiedział Morawiecki. Wicepremier zaznaczył, że w eksporcie Polska rośnie zdecydowanie mocniej niż świat, a nasze firmy zdobywają udział, stają się coraz bardziej konkurencyjne.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »