Wynagrodzenie w październiku rok do roku wzrosło o 3,8 procent

Przeciętne wynagrodzenie brutto w październiku wyniosło 3 980,92 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 3,8 proc., a mdm wzrosło o 2,1 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w październiku rdr wzrosło o 3,3 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 1,6 proc.

Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło 3.980,82 zł i rdr wzrosło o 3,8 proc., a wobec poprzedniego miesiąca wzrosło o 2,1 proc.GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w październiku było zatrudnionych 5.544,6 tys. osób, czyli rdr zatrudnienie wzrosło o 0,8 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,1 proc. Analitycy prognozowali, że zatrudnienie rdr wzrosło o 0,8 proc., zaś mdm wzrosło o 0,1 proc.

Reklama

Zaskakujący wzrost wynagrodzeń

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w październiku do 3,8 proc. r/r wobec 3,4 proc. we wrześniu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (3,3 proc.) i naszej prognozy (3,4 proc.).

Przyspieszenie wzrostu płac nastąpiło pomimo niekorzystnego efektu statystycznego związanego z różnicą w liczbie dni roboczych (w październiku br. liczba dni roboczych była taka sama jak w 2013 r., podczas gdy we wrześniu br. była ona o 1 większa jak przed rokiem), który oddziaływał w kierunku zmniejszenia dynamiki płac pracowników zatrudnionych na akord. Do przyspieszenia wzrostu płac w ujęciu rocznym przyczyniły się najprawdopodobniej przesunięcia wypłat premii i nagród w górnictwie i kopalnictwie, które w przeszłości były odpowiedzialne za gwałtowne wzrosty przeciętnego wynagrodzenia.

W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się w październiku o 4,5 proc. r/r wobec 3,8 proc. we wrześniu, co było efektem obniżenia inflacji CPI z -0,3 proc. r/r do -0,6 proc. oraz wzrostu dynamiki nominalnych wynagrodzeń. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach roczna nominalna dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw ukształtuje się na poziomie zbliżonym do 3,5 proc.. Czynnikiem ograniczającym wzrost nominalnych płac będzie prognozowana przez nas utrzymująca się deflacja, oddziałująca w kierunku zmniejszenia presji płacowej.

Start Amazon w Polsce wspiera wzrost zatrudnienia

Według danych GUS w październiku zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 7,3 tys. m/m wobec 2,7 tys. we wrześniu. W efekcie roczna dynamika liczby osób pracujących pozostała w październiku na niezmienionym poziomie wynoszącym 0,8 proc. r/r, co było zgodne z naszą prognozą równą konsensusowi rynkowemu.

W kierunku wzrostu zatrudnienia oddziaływało przede wszystkim uruchomienie centrów logistycznych przez firmę Amazon. W otwartych zakładach na stałe pracuje ok. 2,5 tys. osób, a w okresie świąt Bożego Narodzenia tymczasowo zatrudnianych jest dodatkowo 3,5 tys. osób.

Oczekujemy, że utrzymujący się wysoki stopień wykorzystania mocy wytwórczych w przetwórstwie (w IV kw. br. był on najwyższy od IV kw. 2008 r.) pozostanie czynnikiem wspierającym wzrost nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw i związane z tym zwiększanie zatrudnienia. Wsparcie dla takiego scenariusza stanowią wyniki badań koniunktury (PMI) - w październiku już 15 miesiąc z rzędu odnotowano wzrost zatrudnienia w przetwórstwie.

Konsumpcja może lekko przyspieszyć w IV kw.

Szacujemy, że realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach wyniosło w październiku 5,3 proc. r/r wobec 4,6 proc. we wrześniu. Jest to najszybszy wzrost funduszu płac od maja br.

Dane te stanowią wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą realna dynamika konsumpcji wzrośnie z 2,8 proc. r/r III kw. do 3,0 proc. w IV kw.

Czynnikiem ograniczającym wzrost dynamiki konsumpcji będzie efekt wysokiej bazy z IV kw. ub. r. Dzisiejsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw są w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego i rynku długu.

Krystian Jaworski

ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

_ _ _ _

Dane z rynku pracy optymistyczne

Tak komentuje informacje Głównego Urzędu Statystycznego ekonomista Dariusz Woźniak z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Płace rosną. W październiku średnia pensja brutto w firmach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła 3 980 złotych 92 grosze, czyli była wyższa niż przed rokiem 3,8 procent. Oznacza to, że wzrasta wydajność pracowników i przedsiębiorcy to doceniają podkreśla ekspert. To jednak nie powstrzymuje przed wyjazdem za granicę w poszukiwaniu pracy,dodaje. W firmach rośnie też zatrudnienie. Ekspert jednak zaznacza, że nie ma na razie szczególnych powodów do radości bo zmiana jest minimalna. Jak wyjaśnia produkcja rozwija się w zbyt małym tempie aby wyraźnie zmniejszyła się liczba bezrobotnych. W przedsiębiorstwach jest zatrudnionych ponad 5 i pół miliona osób, czyli o 0,8 procent więcej niż w październiku ubiegłego roku.

IAR

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/IAR/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: RDR | GUS | wynagrodzenie przeciętne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »