Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2019 r. wzrosło o 7,4 proc. rok do roku

Wynagrodzenie w lipcu rdr wzrosło o 7,4 proc. vs konsensus wzrostu o 7,2 proc. i po wzroście o 5,3 proc. w czerwcu - GUS. Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw dotyczy firm, które zatrudniają powyżej 9 pracowników.

Wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rosło we wszystkich sekcjach rdr - podał Główny Urząd Statystyczny.

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w lipcu wyniosła 7,4 proc.r/r wobec 5,3 proc.w czerwcu, kształtując się powyżej naszej prognozy (7,1%) równej konsensusowi rynkowemu. W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w lipcu o 4,4 proc.r/r wobec 2,6 proc.w czerwcu.

"W okresie siedmiu miesięcy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku wzrosło we wszystkich sekcjach PKD od 3,2 proc. w sekcji "Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo" do 9,4 proc. w sekcji "Administrowanie i działalność wspierająca", co dało ogółem wzrost w sektorze przedsiębiorstw o 6,8 proc." - napisał GUS.

Reklama

GUS podał we wtorek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2019 roku wyniosło 5.182,43 zł, co oznacza wzrost o 7,4 proc.

Jakub Rybacki z ING BŚ: Silny wzrost wynagrodzeń po słabym czerwcu

"Silny wzrost wynagrodzeń w lipcu br. to najprawdopodobniej efekt odreagowania w sektorze przemysłowym po bardzo słabym czerwcu" - ocenił w komentarzu do wtorkowych danych GUS Jakub Rybacki z ING Banku Śląskiego.

"Dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wzrosła w lipcu z 5,3 proc. do 7,4 proc. rdr, powyżej mediany rynkowych prognoz (7,2 proc.)" - zaznaczył Rybacki.

Jak ocenił, "silniejszy wynik" to najprawdopodobniej efekt odreagowania w sektorze przemysłowym po bardzo słabym czerwcu, gdzie negatywną rolę odegrały efekty kalendarzowe oraz przestoje w pracach z uwagi na wysoką temperaturę.

Według ekonomisty w kolejnych miesiącach dynamika płac powinna dalej oscylować w okolicach 7-8 proc. rok do roku, "chociaż w sierpniu wynik kształtować się będzie w dolnej granicy przedziału".

Jak wyjaśnił, dynamikę będzie obniżać m.in. "słabsza kontrybucja ze strony budownictwa, a w branżach usługowych w turystyce". Dodał, że wynagrodzenia w większym stopniu najprawdopodobniej dalej podnosić będą firmy przemysłowe.

Rybacki odniósł się też do dynamiki zatrudnienia, która, jak podał GUS, spadła o 0,1 pp do 2,7 proc. rdr, zgodnie z prognozami.

"Tendencja spadkowa w kolejnych miesiącach będzie kontynuowana" - ocenił ekspert. Zwrócił uwagę, że w ostatnim kwartale obserwujemy m.in. wyraźny spadek liczb ofert pracy publikowanych przez urzędy pracy, spada odsetek przedsiębiorstw przemysłowych skarżących się na problem z pozyskaniem pracownika. "Wcześniej w Polsce tendencja ta była stabilna, wbrew spadkom w regionie czy strefie euro" - podkreślił.

Według ekspertów z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, będzie to 7-procentowy wzrost rok do roku.

W czerwcu przeciętne wynagrodzenie wzrosło o ponad 5 procent w stosunku do czerwca ubiegłego roku i wynosiło 5 tysięcy 104 złote. W poprzednich miesiącach wzrost rok do roku był 7-procentowy i takiego też w lipcu spodziewa się Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Ekspert zauważa, że nowością na rynku pracy jest inflacja, która teraz jest na poziomie prawie 3 procent. To powoduje różnicę między wzrostem wynagrodzenia nominalnego a realnego. Jak mówi Kubisiak - to znacząca zmiana, bo w poprzednich latach płace rosły przy bardzo niskiej inflacji, albo wręcz deflacji.

Dynamika wynagrodzeń powróciła do średniookresowego trendu

Do wyraźnego zwiększenia rocznej dynamiki płac w lipcu w porównaniu z czerwcem przyczynił się efekt statystyczny w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (w czerwcu liczba dni roboczych była o 2 mniejsza niż w 2018 r., podczas gdy w lipcu br. była ona o 1 większa niż przed rokiem), co podniosło dynamikę płac pracowników zatrudnionych na akord.

Drugim czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu dynamiki płac w lipcu było ustąpienie efektu przesunięć zmiennych składników wynagrodzenia w górnictwie, który przyczynił się do wyraźnego spadku dynamiki wynagrodzeń ogółem w czerwcu. Ponadto, tempo wzrostu nominalnych wynagrodzeń było wspierane przez utrzymującą się presję płacową. W rezultacie w lipcu dynamika płac powróciła do poziomu zgodnego z średniookresowym trendem.

Nie oczekujmy dalszego silnego przyspieszenia wzrostu płac

Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą do końca br. czynnikiem oddziałującym w kierunku łagodnego zwiększenia tempa wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw będzie nasilenie oczekiwań inflacyjnych wywołane zwiększeniem dynamiki cen żywności (por. MAKROmapa z 8.07.2019). Uważamy jednak, że prawdopodobieństwo silnego przyspieszenia wzrostu płac w II poł. br. jest niskie.

Potencjał do wzrostu wynagrodzeń w najbliższych kwartałach będzie ograniczany przez utrzymującą się niską inflację u głównych partnerów handlowych Polski (presja na marże przedsiębiorstw), wprowadzenie Pracowniczych Programów Kapitałowych i spodziewane zniesienie ograniczenia dla rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (tzw. 30-krotność) począwszy od 2020 r. (wzrost pozapłacowych kosztów pracy), a także realizowane przez firmy inwestycje zmniejszające pracochłonność produkcji (wzrost produktywności).

Taka ocena jest spójna z wynikami badań koniunktury przedsiębiorstw (Szybki Monitoring NBP). Wskazują one, że III kw. był drugim kwartałem z rzędu, w którym zarówno odsetek firm odczuwających nasilenie presji płacowej, jak i udział firm planujących znaczne podwyżki płac w kolejnym kwartale, zmniejszyły się.

Zgodne z oczekiwaniami spowolnienie wzrostu zatrudnienia

Według danych GUS dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyła się do 2,7 proc.r/r w lipcu wobec 2,8 proc.w czerwcu, co było zgodne z naszymi i rynkowymi oczekiwaniami. W ujęciu miesięcznym zatrudnienie zwiększyło o 3,4 tys. osób w lipcu wobec wzrostu o 13,6 tys. w czerwcu. Oczekujemy, że tendencja do lekkiego wzrostu zatrudnienia w ujęciu miesiąc do miesiąca utrzyma się w kolejnych miesiącach. Ulegnie ona jednak osłabieniu ze względu na utrzymującą się barierę w postaci braku wykwalifikowanych pracowników. W efekcie, roczna dynamika zatrudnienia będzie się stopniowo obniżać (por. MAKROmapa z 15.07.2019).

Spowolnienie wzrostu konsumpcji w III kw.

Szacujemy, że realna dynamika funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach zwiększyła się w lipcu do 7,2 proc.r/r z 5,4 proc.w czerwcu i 7,1 proc.w II kw. Pomimo stabilizacji tempa wzrostu realnego funduszu płac pomiędzy II i III kw., oczekujemy spowolnienia dynamiki spożycia prywatnego do 4,5 proc.r/r w III kw. wobec 5,0 proc.w II kw. Ożywienie konsumpcji w II kw. wspierane było bowiem przez wypłatę dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów.

Dzisiejsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw są w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Krystian Jaworski

Starszy Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

..................

W ostatnim okresie presja płacowa uległa osłabieniu, a przedsiębiorcy są mniej skłonni do ulegania naciskom płacowym - ocenił w rozmowie z portalem "Parkiet" dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Piotr Szpunar.

"Co do zasady wzrost cen konsumenta może generować oczekiwania pracowników na skompensowanie tego wzrostu poprzez podniesienie nominalnych wynagrodzeń, jednakże obecny wzrost wynagrodzeń w Polsce znacznie przewyższa poziom inflacji. W związku z tym siła nabywcza gospodarstw domowych nadal cały czas rośnie" - powiedział Szpunar.

"Poziom wynagrodzeń jest najczęściej przedmiotem negocjacji pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Prowadzone przez NBP badania wskazują, że w ostatnim okresie presja płacowa uległa osłabieniu, a przedsiębiorcy są mniej skłonni do ulegania naciskom płacowym" - dodał.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/IAR/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: wynagrodzenie przeciętne | GUS | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »