Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Będą ścigać za niezapłacony abonament rtv?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Stratą w wysokości 88 mln zł TVP zamknęła rok 2011. Plan na ten rok przewiduje stratę 60 mln zł. Władze spółki zaapelowały w czwartek do ministrów finansów i skarbu państwa, by podjęli "skuteczne działania" w sprawie finansowania TVP ze środków publicznych.

Będą ścigać za niezapłacony abonament rtv?
Będą ścigać za niezapłacony abonament rtv? /© Panthermedia

Listy do ministrów: finansów - Jacka Rostowskiego oraz skarbu państwa - Mikołaja Budzanowskiego zaprezentowali na wspólnej konferencji prasowej prezes TVP Juliusz Braun oraz przewodniczący rady nadzorczej spółki Stanisław Jekiełek.

W ocenie władz TVP niezależnie od poszukiwania rozwiązań możliwych do wprowadzenia w perspektywie kilku lat niezbędne jest wykorzystanie już dziś mechanizmów skutecznego egzekwowania opłat zgodnie z obowiązującym prawem. "Konieczne jest w szczególności uaktywnienie Poczty Polskiej oraz urzędów skarbowych w procesie ściągania bieżących i zaległych opłat abonamentowych" - napisano.

Zgodnie z prawem poborem abonamentu zajmuje się Poczta Polska. W ocenie władz TVP robi to jednak w sposób niewystarczający. Jak powiedział Braun, sytuacja ta jest niezrozumiała, bo pocztowa spółka zarabia na tym 6 proc. ogólnej kwoty abonamentu. Dopytywany, czy TVP rozważa wystąpienie przeciwko Poczcie Polskiej na drogę sądową, prezes TVP powiedział, że nie jest to wykluczone. Zaznaczył jednak, że partnerem pocztowej spółki w tym zakresie jest raczej KRRiT, której ta przekazuje środki z abonamentu.

Braun i Jekiełek podkreślili, że w marcu 2010 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że w stosunku do opłaty za abonament radiowo-telewizyjny i kary z tytuły używania niezarejestrowanego odbiornika "egzekucja jest dopuszczalna i z punktu widzenia obowiązującego prawa możliwa".

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

W listach do ministrów podkreślono, że system finansowania Telewizji Polskiej ze środków abonamentowych od wielu lat nie funkcjonował prawidłowo, jednak w 2007 r. doszło do jego całkowitego załamania. W 2007 r. TVP otrzymała z abonamentu 515 mln zł, zaś w roku ubiegłym - 205 mln zł. Szacunki spółki na ten rok mówią o 250 mln zł.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

W 2011 r. środki z abonamentu stanowiły zaledwie 13 proc. przychodów TVP; 76 proc. przychodów to wpływy z reklam i sponsoringu.

Jak podkreślił podczas konferencji Braun, na tym tle Polska jest ewenementem w Europie; we wszystkich pozostałych państwach Unii Europejskiej udział finansowania publicznego w przychodach nadawców publicznych znacznie przekracza 50 proc. Dodatkowo TVP traci ok. 230 mln zł rocznie z powodu ustawowych zwolnień niektórych grup społecznych z płacenia abonamentu.

Jak poinformowała PAP rzecznik administracji podatkowej Wiesława Dróżdż, decyzje w tej sprawie zapadną w przyszłym tygodniu, po powrocie ministra finansów Jacka Rostowskiego.

- Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej, w których znajduje się TVP. Skarb Państwa oczekuje na propozycję ze strony zarządu i rady nadzorczej spółki skutecznych i realnych działań mających na celu poprawę sytuacji finansowej spółki - poinformowała PAP rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Magdalena Kobos. Zaznaczyła, że resort uczestniczy we wszystkich spotkaniach zainteresowanych stron, które odbywają się na szczeblu KRRiT.

Przypomniała też, że minister skarbu państwa wykonuje wobec TVP wyłącznie funkcje właścicielskie, wynikające z Kodeksu spółek handlowych i ustawy o rtv.

We wtorek 24 kwietnia br. o godz. 14:00 zapraszamy na czat z doradcą podatkowym

W pismach do ministrów zaznaczono także, że maleją wpływy TVP z reklam (w stosunku do 2008 r. o prawie 220 mln zł). Powodem tego są zarówno niższe wydatki reklamodawców, jak i wzrost znaczenia kanałów tematycznych na tym rynku. Dodatkowo TVP - w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych - nie może przerywać audycji reklamami. Spowodowany tym ubytek wpływów spółka szacuje na 380 mln zł w ciągu roku.

Władze TVP podkreśliły, że od 2010 r. w spółce wdrażany jest program restrukturyzacji, obejmujący m.in. redukcję zatrudnienia i kosztów wynagrodzeń, czy zbycie zbędnych nieruchomości. W ostatnich dwóch latach stan zatrudnienia w TVP zmniejszył się o ponad 650 osób, obecnie spółka zatrudnia ok. 3560 pracowników. Dla porównania, BBC i niemiecka telewizja publiczna zatrudniają każda po 20 tys.

- Jeśli TVP ma być także producentem, zatrudnienia nie da się zmniejszyć jeszcze bardziej. Zarząd nie planuje w tym roku zwolnień grupowych - podkreślił Braun.

Zgodnie z prawem opłaty abonamentowe pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. Osoby fizyczne uiszczają miesięcznie jedną opłatę (radiową lub radiowo-telewizyjną), niezależnie od liczby używanych odbiorników w gospodarstwie domowym lub w samochodzie. Podmioty gospodarcze, urzędy itp. są zobowiązane płacić abonament za każdy posiadany odbiornik.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Na ok. 13 mln istniejących w Polsce gospodarstw domowych abonament regularnie płaci obecnie niespełna milion; regularnie płacących odbiorców instytucjonalnych jest zaledwie 175 tys. Zidentyfikowane zaległości Polaków z tytułu nieopłacania abonamentu rtv sięgają 2,1 mld zł.

Opracowanie do końca sierpnia projektu nowej ustawy medialnej w marcu zadeklarował minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Jak mówił, określenia na nowo wymaga m.in. definicja misji publicznej i znalezienie sposobu finansowania mediów publicznych. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski deklarował, że ani w tym, ani w przyszłym roku nie zmienią się zasady finansowania mediów publicznych ze środków z abonamentu rtv. Zaznaczył jednak, że możliwe jest rozwiązanie doraźne, np. przeznaczanie określonych kwot wprost z budżetu państwa na realizacje programów, które zostaną zdefiniowane jako misyjne.

Źródło informacji: PAP

Więcej o:
Juliusz Braun,
abonament rtv,
TVP
 

Ankieta

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Tak

 
95%

Nie

 
3%

Trudno powiedzieć

 
2%

Nie mam zdania

 
0%Głosów: 86

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (1721)

Dodaj komentarz

~Logik -

Donald namawiał za rządów PiSu do niepłacenia abonamentu. Kiedy objął władzę w 2007, wyborcy w tym jednym go posłuchali. Jak se pościelił, tak się wyśpi!

~miluszek -

Zapraszam do siebie kontrolerów moja pałka już czeka przy drzwiach .

~wlkp pl -

Jeżelici biorcy abonamentu z TVP mają problemy z niskimi zarobkami to niech sobie TVP zakoduje swoje programy i sprzedaje za symboliczną 1 zł dekodery zobaczą ilu POLAKÓW będzie chciało oglądać te nudziarskie programy publicznej tv...nie mam w swoim tv programow tvp to za co w końcu płacę ten characz !!!!nie chcę i nie będę oglądał tych wypocin i odgrzewanych co roku pierdół .....pozwalniec część osób które siedzą w TVP tylko dlatego że przypływ gotówki na zarobki jest bardzo łatwy i ciągły.dlaczego TVP nie robi restrukturyzacji tego przerośniętego niepotrzebnego molocha !!!!

~poz. -

Nie oglądam i niemam zamiaru oglądać tej nudziarskiej TVP niemam w swoim tv zapisanych programow TVP .do cholery za co płacę w końcu za to że mam telewizor czy za utrzymanie tych nygósów z TVP .O ile mi wiadomo jest ich sporo za dużo noi ale przecież siedzą tam całe rodziny znajomi i kolesie moze by tak prztrzebić TVP z niepotrzebnych nierobów ktorzy pokazują się chyba raz w tygodniu a biorą kasę niemałą właśnie z abonamentu !!!!

~widz -

Jeśli płacimy za abonament np. Cyfra, Polsat, N to też będzie trzeba płacić TVP? Przecież to jest podwójne płacenie za to samo. Z drugiej strony za co płacić abonament jak te telewizje pokazują to co im partie rządzące karzą (wszyscy widzimy jaka propaganda jest na tych kanałach) niech te opłaty pokrywają właśnie partie.

~telewidz -

jezeli jest to telewizja publiczna to dlaczego w jej programach ciagle slysze o zawlaszczeniu przez partie polityczna programow dlaczego ciagle sa afery z wyborem wladz tv dlaczego nie najwyzszego lotu gwiazdki telewizyjne posiadaja tak 3wysokie kontrakty dlaczego za te wszystkuie brednie ja musze placic

~mika -

nie rozumiem waszych wypowiedzi.... na calym swiecie placi sie abo i nikt z tego nie robi problemu....

~Ola -

Z Twojej wypowiedzi wynika, że płacimy cale życie Za zakupiony odbiorniki. Myślałam, że kupując Telewizor Płacę gotówką i to koniec a teraz wychodzi na to, że ten odbiornik Kosztuje znacznie więcej nawet ogromnie dużo, jak to jest?

~PAMIĘĆ I TOŻSAMOŚĆ -

Właśnie wyrejestrowałem TV(oprócz radia)jako odpowiedz na skandaliczną dyskryminację TV TRWAM.

~late -

Mój dochód to 1200zł miesięcznie i ja mam składać się na pensje ludzi zarabiających 20-40 tys.miesięcznie? Niech sobie zakodują kanały i tak ich nie oglądam :/