Awantura na szczycie. Cios Rady w Telewizję Polską?

KRRiT, która we wtorek powołała nowego prezesa TVP, a odrzuciła kandydatów na dwóch członków zarządu, negatywnie ocenia przebieg konkursu na zarząd TVP. Wytyka Radzie Nadzorczej TVP, że utrudniała jej dostęp do dokumentów konkursowych i sugeruje jej rozważenie liczebności zarządu TVP.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oficjalnie powołała w środę Janusza Daszczyńskiego na nowego prezesa Telewizji Polskiej, a jednocześnie odrzuciła wnioski Rady Nadzorczej TVP o powołanie Mariana Zalewskiego i Wiesława Roli na członków zarządu spółki. Kandydaci ci nie uzyskali wystarczającej liczby głosów podczas głosowania członków KRRiT na wtorkowym posiedzeniu. W celu uzupełnienia składu zarządu o dwóch brakujących członków, RN TVP będzie musiała rozpisać nowy konkurs.

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji negatywnie oceniła przebieg konkursu zorganizowanego przez Radę Nadzorczą Telewizji Polskiej. Jako jedyna, Rada Nadzorcza TVP odmówiła regulatorowi wglądu w dokumentację konkursową. Z uwagi na ustawową zasadę jawności przeprowadzania konkursów do organów zarządczych w publicznej radiofonii i telewizji, dostęp do dokumentacji nie powinien być ograniczany" - poinformowała KRRiT w środowym komunikacie. Zdaniem Rady takie postępowanie nie sprzyja budowaniu zaufania opinii publicznej do mediów publicznych.

Reklama

Krajowa Rada skrytykowała przede wszystkim niedostarczenie jej protokołów z obrad RN TVP i dokumentacji konkursowej złożonej przez kandydatów dopuszczonych do drugiego i trzeciego etapu postępowania. Zdaniem KRRiT zabrakło również stanowisk RN w związku ze skargami, które wpłynęły do niej w trakcie prowadzenia procedury. Skargi te były zgłaszane m.in. przez środowiska kulturalne i naukowe. Dotyczyły niedopuszczenia do ostatniego etapu - publicznych przesłuchań - trójki kandydatów: Agnieszki Odorowicz, Jacka Wekslera i Roberta Kozaka.

Rada Nadzorcza TVP wyjaśniała wcześniej, że dostarczyła wszystkie przewidziane przepisami dokumenty, a regulator nie ma prawa wymagać od niej więcej. Ostatecznie RN zdecydowała się przesłać jedynie część dodatkowej dokumentacji.

KRRiT dodała też, że zdecydowała się powołać prezesa TVP, by uniknąć destabilizacji pracy spółki i umożliwić rozpoczęcie pracy nowego zarządu od razu po rozpatrzeniu przez ministra skarbu sprawozdania z działalności spółki w 2014 r. Według wcześniejszych zapowiedzi MSP powinno to uczynić do 28 lipca.

Rada wcześniej sugerowała radom nadzorczym mediów publicznych powoływanie jednoosobowych zamiast trzyosobowych zarządów. Również w swoim środowym komunikacie KRRiT sugeruje RN TVP rozważenie liczebności zarządu.

"Rada Nadzorcza TVP jako jedyny uprawniony do tego organ ma możliwość dokonania analizy przebiegu dotychczas prowadzonego postępowania konkursowego i ponownego rozważenia okoliczności, w tym także dotyczących liczebności zarządu, czy warunków ogłoszenia konkursu uzupełniającego i sposobu jego przeprowadzenia" - czytamy w komunikacie.

RN TVP 10 czerwca wybrała Janusza Daszczyńskiego na nowego prezesa Telewizji Polskiej oraz Mariana Zalewskiego i Wiesława Rolę na członków zarządu spółki. Wybór ten był dla KRRiT tylko rekomendacją, ponieważ to do niej należy ostatecznie powołanie zarządu.

- - - - -

KRRiT powołała Andrzeja Siezieniewskiego na prezesa Polskiego Radia

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji powołała Andrzeja Siezieniewskiego na prezesa oraz Henryka Cicheckiego na członka zarządu Polskiego Radia; odrzuciła jednak kandydaturę Jolanty Wiśniewskiej do zarządu spółki - poinformowała KRRiT.

Decyzje o powołaniu Siezieniewskiego na prezesa oraz Cicheckiego na członka zarządu Polskiego Radia zapadły podczas głosowania członków KRRiT na wtorkowym posiedzeniu. Ze względu na nieuzyskanie wystarczającej większości głosów, wniosek Rady Nadzorczej o powołanie do zarządu Jolanty Wiśniewskiej, został przez Regulatora odrzucony. Oznacza to, że RN PR będzie musiała rozpisać nowy konkurs, w celu uzupełnienia składu zarządu.

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała rekomendacje Rady Nadzorczej Polskiego Radia udzielone Andrzejowi Siezieniewskiemu, wysoko oceniając kompetencje i dotychczasowe umiejętności menadżerskie Prezesa Spółki, a także przedstawioną w trakcie procedury konkursowej wizję rozwoju Polskiego Radia" - czytamy w środowym komunikacie Krajowej Rady.

Z wysoką oceną regulatora, spotkała się również kandydatura Henryka Cicheckiego, podkreślając jego "zaangażowanie w realizację wyzwań stojących przed Polskim Radiem w mijającej kadencji uznając, iż jest to należyta gwarancja na dalsze wykonywanie wszystkich zadań publicznego nadawcy".

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała również, że pozytywnie oceniła przebieg konkursu przeprowadzonego przez RN PR, a także współpracę z regulatorem po zakończeniu procedury konkursowej i wyłonieniu kandydatów.

Rada Nadzorcza Polskiego Radia 23 czerwca wybrała na kolejną kadencję cały dotychczasowy zarząd spółki: prezesa Andrzeja Siezieniewskiego oraz członków zarządu Jolantę Wiśniewską i Henryka Cicheckiego. Wybór ten był jednak jedynie rekomendacją dla KRRiT, do której ostatecznie należy powołanie zarządu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: awantura | Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji | TVP | rada nadzorcza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »