Zamach na pieniądze w OFE

Fundusze emerytalne kończą rekordowy rok

Na koniec grudnia 2017 r. aktywa OFE warte były 179,5 mld zł, o 26,1 mld zł (17 proc.) więcej niż na koniec grudnia 2016 r. Fundusze emerytalne kończą 2017 rok rekordowym wynikiem. Jak podała "Rzeczpospolita", Otwarte Fundusze Emerytalne zarobiły średnio 18,7 proc., a od początku istnienia zyskały przeciętnie ponad 320 proc.

Jak podał DM Trigon, według naszych szacunków fundusze emerytalne sprzedały w grudniu akcje za ok. 1,05 mld PLN. Podaż dotyczyła przede wszystkim akcji polskich (-870 mln PLN), co wynikało z rozliczenia wezwań na Synthos i Griffin Premium RE.

Zakładamy, że OFE pozyskały z wezwań ok. 1,1-1,3 mld PLN, więc na rynku wtórnym GPW mogły dokonać zakupów rzędu 200 - 400mln PLN. Podaż na akcjach zagranicznych wyniosła według nas -178 mln PLN.

- Niemal wszystkie OFE sprzedawały akcje polskie jako pochodna rozliczenia wezwań (najwięcej NN OFE -324 mln PLN). Kupującym był tylko Allianz (+17 mln PLN), który jako jedyne OFE nadal posiadał akcje Synthosu na koniec 2017 roku. Akcje zagraniczne sprzedawało większość funduszy za łącznie 211mln PLN, a kupującym był tylko Bankowy OFE (+33 mln PLN).

Reklama

Alokacja OFE w polskie akcje wzrosła m/m o 0,3 pp do 79,6%. 10 z 11 funduszy posiadają powyżej 75%, więc jeżeli w obliczu nowej reformy polskie akcje byłyby wykluczone w procesie przekazywania 25% aktywów do FRD, wymagałoby to sprzedaży akcji za ok. 8,3 mld PLN.

- Publikacja przez OFE szczegółowych struktur portfeli na 31.12.2017 pozwoliła na dokładniejsze oszacowanie zaangażowania w inwestycje zagraniczne według nowej metodologii KNF (według której to waluta w jakiej akcje są denominowane, a nie miejsce notowań ma decydować, czy jest to inwestycja zagraniczna). Na koniec 2017 roku tak liczony udział inwestycji zagranicznych wynosił 10,3%.

- Napływy z ZUS wyniosły w grudniu 219mln PLN (2841mln PLN w całym 2017 roku), natomiast grudniowe transfery z tytułu suwaka wyniosły 789mln PLN (6148mln PLN w całym 2017 roku).

- Średnia ważona jednostka funduszy emerytalnych wzrosła w grudniu o 2,0%.

Najlepszy wynik zarządzania osiągnął PZU OFE (+2,5%), a najgorszy Generali OFE (+1,7%). W całym 2017 roku najlepszy był PZU OFE (+20,9%), a najgorszy Aegon OFE (+16,4%).

Maciej Marcinowski

Wyniki OFE najlepsze w historii

Jak podała "Rzeczpospolita", OFE maja za sobą rekordowy rok. - Potwierdzają to stopy zwrotu osiągnięte w minionym roku gdzie OFE zarobiły średnio 18,7 proc., podczas gdy fundusze akcji polskich przeciętnie o 5 pkt proc. mniej (13,8 proc.).

Od lutego 2014 r. (kiedy wyprowadzono z OFE obligacje) średnia wartość jednostki OFE wzrosła o ponad 20 proc., a funduszy akcji polskich tylko o 7,6 proc.

Zdaniem ekspertów gazety, siła OFE tkwi między innymi w niskich kosztach zarządzania, ale także w samej konstrukcji portfeli. W porównaniu do funduszy akcji polskich OFE mają więcej krajowych blue chipów, nie bez znaczenia jest także to, że fundusze emerytalne często inwestują w obligacje korporacyjne.

Od początku istnienia, czyli od sierpnia 1999 r., OFE zyskały przeciętnie 328,16 proc. W tym samym czasie fundusze akcji polskich uniwersalne zarobiły 220,12 proc., fundusze polskie stabilnego wzrostu 185,44 proc., a polskie zrównoważone 164,46 proc.

- Pomimo kryzysu z 2008 r. i słabej koniunktury w latach 2014-2016 umiejętne lokowanie środków w długim okresie na rynku kapitałowym dały przyszłym emerytom wysokie stopy zwrotu z naszych składek.

PPK zamiast OFE Rozwiązania dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych i Otwartych Funduszy Emerytalnych trafią na ścieżkę legislacyjną w najbliższych miesiącach - zapowiedział w zeszłym roku premier Mateusz Morawiecki. Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych ma być elementem III Filaru Emerytalnego obok innych programów dodatkowego oszczędzania na emeryturę takich jak IKE, IKZE czy Pracownicze Programy Emerytalne. Premier pytany czy po objęciu przez niego funkcji szefa rządu prace nad kolejnymi zmianami w OFE i nad nowym systemem oszczędzania w III Filarze nabiorą przyspieszenia podkreślił, że system emerytalny, który jest jednym z fundamentalnych systemów funkcjonowania państwa nie jest prosty i potrzebna jest spokojna dyskusja nad nim. Dodał, że jest to wstępny warunek akceptacji społecznej. Premier zaznaczył, że brak tej dyskusji kilka lat temu ze strony poprzedniego rządu doprowadził do wielkich kontrowersji wokół reformy emerytalnej. Program budowy kapitału i temat dotyczący przyszłości OFE rząd chce w najbliższych miesiącach wprowadzić na ścieżkę legislacyjną - mówił premier. Kilka tygodni temu Mateusz Morawiecki zapowiadał, że wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych może nastąpić od 2019 roku. Wcześniej prezentując swój Program Budowy Kapitału, który jest jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wyjaśniał, że OFE mają być przekształcone w Fundusze Inwestycyjne. 75 procent aktywów Otwartych Funduszy Emerytalnych miałoby trafić na Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Pozostałe 25 procent do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Zarządzanie nad FRD miałby przejąć Polski Fundusz Rozwoju. IAR

Przypomnijmy, że rząd PO zdecydował o tym, że połowa pieniędzy zgromadzonych w OFE trafiła do ZUS.

Decyzję tę usankcjonował Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że są to środki publiczne, a nie prywatne, ponieważ pochodzą z przymusowej składki emerytalnej, która ma charakter daniny publicznej. W przypadku PPK sytuacja jest zupełnie inna, bo mają to być fundusze prywatne i dobrowolne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PPE | fundusze emerytalne | rekordowe | PPK | IKE | OFE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »