Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Nowa opłata zastąpi abonament rtv już 1 stycznia 2014 r.?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Opłata audiowizualna byłaby najlepszym sposobem finansowania mediów publicznych. Tak uważa minister kultury Bogdan Zdrojewski, który powiedział jednak, że nie wiadomo, kiedy nowe rozwiązania mogłyby wejść w życie.

Bogdan Zdrojewski, minister kultury /fot. Karol Serewis
Bogdan Zdrojewski, minister kultury /fot. Karol Serewis /East News

Minister zastrzegł w Jedynce, że opłata musiałaby być niższa niż abonament, mniej dotkliwa dla obywateli i wyłączająca grupy społeczne niemogące korzystać z radia lub telewizji, jak na przykład niewidomych. Zniesiony zostałby obowiązek rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

  • Na koniec 2012 r. zaległości Polaków z tytułu abonamentu rtv wyniosły blisko 2 mld 265 mln zł. Dłużej niż miesiąc z opłatami zalegało ponad 2,9 mln osób; ich średnia zaległość to 773,78 zł - wynika z danych KRRiT. więcej »

Zdaniem ministra, w razie wprowadzenia opłaty audiowizualnej musiałyby zostać utrzymane lub rozszerzone obecne ograniczenia w nadawaniu reklam, obowiązujące media publiczne.

Zdrojewski powiedział, że najlepszą datą wprowadzenia zmian byłby 1 stycznia 2014 roku, ale data ta nie zależy od niego.

Minister kultury powiedział, że opłata audiowizualna jest jednym z czterech wariantów rozwiązania problemów mediów publicznych. Inne warianty to finansowanie z budżetu i z funduszu tworzonego przez wpłaty mediów komercyjnych oraz reforma mediów publicznych, które przez pewien czas byłyby pozbawione wspomagania finansowego.

Bogdan Zdrojewski oświadczył, że jest przeciwny prowadzeniu prac nad ustawą medialną w sytuacji, gdy nie przeprowadzono konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi. Przyznał, że sytuacja finansowa telewizji publicznej nie jest dobra, choć wyraził nadzieję, że poprawi się w tym roku. Pogratulował Polskiemu Radiu, które zakończyło ubiegły rok z zyskiem.

Minister powiedział, że ciągle trwają konsultacje w sprawie upowszechniania dóbr kultury w internecie. Wprowadzane są też nowe rozwiązania dotyczące domeny publicznej. We współpracy z Polskim Radiem i Telewizją Polską rozpoczęła się digitalizacja narodowych zasobów nagrań muzycznych.

Mówiąc o prawie autorskim, Zdrojewski podkreślił, że zmiany w tej dziedzinie są nieuchronne, ale trzeba je przeprowadzać ostrożnie, z poszanowaniem interesów artystów. Dodał, że zmian takich nie można wprowadzać bez konsultacji z Unią Europejską i innymi państwami.

Wśród najważniejszych inwestycji związanych z kulturą minister wymienił salę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Inwestycje te będą finalizowane w tym roku.

Źródło informacji: IAR

Więcej o:
Bogdan,
Nie,
opłata audiowizualna,
2014,
Minister kultury Bogdan Zdrojewski,
Bogdan Zdrojewski,
abonament rtv,
Telewizja Polska i Polskie Radio
 

Ankieta

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Czy w Polsce potrzebne jest szkolnictwo zawodowe?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Tak

 
95%

Nie

 
3%

Trudno powiedzieć

 
2%

Nie mam zdania

 
0%Głosów: 86

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (1030)

Dodaj komentarz

~cc -

chcą niski abonament bo wtedy wszyscy na odczepnego zapłacą a oni po 20000-30000 zl pensji sobie dadzą

~Patryjota -

Ja się wymeldowałem z miejsca zamieszkania i mam abonamet w Du-----ie pozdrawiam Panie Dworak

~hmmm -

Czyli trzeba sie bedzie wymeldowac :)

~Zbulwersowana -

Jak słyszę jacy oni są biedni to mnie szlak trafia na zarobki jakie otrzymują nieudacznicy telewizji ,celebryci Lissy i inne gady , a nas karmią pierdołami na które nie można patrzeć ani sluchać . zacznijcie pracować na siebie jak wiekszośc ludzi a nie slizgać się za czyjiyś grzbietach złodzieje do roboty darmozjady. Jak wejdzie ta opłata napewno nie zagłosuję na Popaprańcow.

~Marco44 -

Niestety to kolejna rura drenująca nasze kieszenie za takie suchary programowe, że żal ściska... od początku czerwca do co najmniej połowy września czkawką odbija się nam rok cały. Telewizja zapewnia nas, że to widzowie błagają o powtarzanie seriali, Kewina i innego dziadostwa. Styczeń cały powtórki nocy sylwestrowej i byle do czerwca... Nie dziwcie się, że słaby abonament bo jaka telewizja taki abonament

~Luk -

Panie Dworak, jako obywatel demokratycznego panstwa NIE ZYCZE SOBIE, ABY KTOKOLWIEK BEZ MOJEJ ZGODY NADAWAL SYGNAL TV DO MOJEGO DOMU!!! Mam internet i biblioteke, to mi wystarczy. Jak bede chcial TV, to zamowie sobie kablowke z wybranym pakietem kanalow. Jakim prawem wciskacie ludziom jakas usluge i jeszcze kazecie za nia placic??? To tak, jakby markety kazaly mi zaplacic za ulotki i gazetki, ktorymi codziennie zapychaja mi skrzynke na listy, robiac z niej smietnik. Nie zaplace ani grosza na wasza smieszna debilna telewizje.

~internauta -

Jak człowiek ktory pobiera zasilek prezedemerytalny w wysokosci 760zlk na miesiac lub rencista z nie wielko rento ma placic abonament na stare lata scorowany iu o niskich uposarzeniu to zwykly wyzysk dajcie mu prezed jego koncem miec przynajhmiej to kozusc zeby mogl ogladac te telewizje bez oplat niech placo ci co zarabiaja trysiace a nuie kilka groszy i w dodatku ludzie schorowani

~gość -

Abonament RTV to haracz, z ktorego opłacane są wysokie zarobki "celebrytek" i " celebrytów" wątpliwej wielkości. Gdyby nie ich wygórowane żądania zapłaty za występ to może nie istniałby abonament.

~ana -

Abonament powinien być zniesiony,chociaż by dlatego że RTV i TV większości czasu antenowego raczy nas wariackimi reklamami,za które kasują ogromne pieniądze a my jesteśmy ,,zmuszeni,, to oglądać

~dav -

Ludzie płacą wysokie abonamenty kablówce albo cyfrówce, która płaci grubą kapuche TVP i PR za licencje na nadawanie! Więc zbieranie drugiego haraczu zwanego abonamentem RTV to czyste złodziejstwo!