Sejm zwalnia automatem z płacenia abonamentu rtv

Abonament rtv. Sejm zwolnił automatem osoby po 75. roku życia z płacenia abonamentu. Do tej pory, takie osoby musiały składać oświadczenia w odpowiednim urzędzie pocztowym.

Projekt nowelizacji został przygotowany przez senatorów.

Nowe prawo o opłatach abonamentowych znosi dotychczasowy obowiązek składania oświadczeń uprawniających do zwolnienia z opłat abonamentowych przez osoby, które ukończyły 75. rok życia. Według autorów przedłożenia obowiązek ten jest uciążliwy i trudny do wypełnienia m.in. ze względu na stan zdrowia 75-latków. Z tego powodu - uzasadniają autorzy projektu - "osoby te często nie dopełniały wymaganych formalności, ponosząc ich konsekwencje".

W myśl nowych przepisów wyznaczony operator pocztowy - obecnie Poczta Polska, która zajmuje się ściąganiem abonamentu - będzie mógł sam ustalić wiek abonentów i automatycznie zwolnić ich z opłat. Nowelizacja przyznała mu bowiem dostęp do rejestru PESEL.

Reklama

W trakcie debaty nad projektem Katarzyna Stachowicz (PO) zaznaczyła, że weryfikowanie uprawnień osób starszych do zwolnienia z abonamentu przez Pocztę Polską, na podstawie dostępu do rejestru PESEL, jest rozwiązaniem najtańszym i najprostszym do zrealizowania. - Takie rozwiązanie to udogodnienie dla wielu starszych osób. Klub PO będzie głosował za przyjęcie ustawy - mówiła Stachowicz w trakcie wtorkowej debaty.

Barbara Bubula z PiS zaznaczyła z kolei, że senacki projekt jest jedyną mającą szansę wejścia w życie w tej kadencji inicjatywą PO, "w bolesnym i niezałatwionym od ośmiu lat problemie rażącej niesprawiedliwości finansowania przez obywateli mediów publicznych".

Według niej projekt zakończy proceder ściągania "drakońskich kar" od osób starszych, które zapomniały lub nie zdążyły poświadczyć swojego uprawnienia do zwolnienia z abonamentu rtv.

- Nie kto inny jak Donald Tusk w roku 2007 nazwał abonament haraczem i zniechęcał obywateli do jego płacenia, aby potem nasyłać komorników na tych nielicznych obywateli, którzy mieli zarejestrowane odbiorniki, a którzy po tym wezwaniu szefa partii rządzącej, zaprzestali opłat. Mimo obietnic, przez osiem lat rządów partie koalicyjne nie były w stanie wprowadzić nowego systemu finansowania mediów - argumentowała Bubula.

Zdaniem posłanki PiS "projekt ten to za mało i za późno", ponieważ niezbędne jest uchwalenie ustawy abolicyjnej dla osób, których wnioski o anulowanie lub rozłożenie zaległości abonamentowych na raty nie mogą się doczekać na rozpatrzenie przez KRRiT.

- Jest to tylko drobna zmiana bardzo dużego problemu. Mimo to nie sposób nie poprzeć tej zmiany, która ułatwia życie bardzo ważnej i licznej grupy społecznej - podsumowała Bubula, zapowiadając poparcie PiS dla projektu.

Z Bubulą zgodził się Tadeusz Iwiński z SLD, również podkreślając fragmentaryczność proponowanych przepisów. - Ten projekt to mniejsze zło. Rząd narobił ambarasu, ale lepiej, że naprawia go teraz niż wcale - zakończył Iwiński.

Zgodnie z obowiązującym prawem uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych są m.in.: osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

_ _ _ _ _ _

W sierpniu senatorowie nie zaproponowali zmian do nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych, w myśl której osoby kończące 75 rok życia będą automatycznie zwalniane z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Nowela znosi dotychczasowy obowiązek składania oświadczeń uprawniających do zwolnienia z opłat abonamentowych przez osoby, które ukończyły 75. rok życia. Poczta Polska, która zajmuje się ściąganiem abonamentu będzie sama ustalała wiek abonentów przez dostęp do rejestru PESEL.

Zgodnie z obowiązującym prawem uprawnione do zwolnienia z opłat abonamentowych są m.in.: osoby, które ukończyły 75. rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Muszą one jednak składać odpowiednie oświadczenia uprawniające do zwolnienia z opłat.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: abonament | Poczta Polska | abonament rtv
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »