EBC osłabia euro

EBC nie zmienił stóp procentowych (refinansowa: 0,00%, stopa kredytu w EBC: 0,25%, depozytowa: -0,40%) potwierdzając swoją październikową decyzję o obniżeniu skali skupu aktywów (program APP) do 30 mld EUR miesięcznie od 1 stycznia, wydłużeniu czasu jego trwania przynajmniej do końca września 2018 r. oraz reinwestycjach środków z zapadających papierów wartościowych. Rada Prezesów nie dyskutowała kwestii struktury zakupów w ramach programu APP w przyszłym roku.

Po wczorajszych wypowiedziach Mario Draghiego inwestorzy stracili nadzieję na rewizję retoryki EBC. Konferencja nie przyniosła odpowiedzi na bardziej szczegółowe pytania i powtórzone zostały wszystkie znane już inwestorom stwierdzenia. To nie pomogło europejskiej walucie. W piątek o godzinie 11-tej euro do złotego było wyceniane na poziomie dnia poprzedniego czyli 4,22 złotego. Za dolara płacono 3,58 złotego, za franka 3,62, a za funta brytyjskiego 4,81 złotego.

Posiedzenie EBC nie przyniosło zasadniczych zmian

W tym tygodniu odbyło się posiedzenie EBC. Ze względu na to, że nie oczekiwano zmian w założeniach polityki pieniężnej, uwaga rynku skupiła się przede wszystkim na bieżących prognozach makroekonomicznych.

Reklama

W tej kwestii istotny jest przede wszystkim oczekiwany rozwój inflacji, której poziom jest powodem odkładania zacieśniania polityki pieniężnej przez EBC. Inflacja w strefie euro prawdopodobnie zostanie w dalszym ciągu na niskim poziomie. W dobiegającym już końca roku spodziewany jest wynik na poziomie 1,5%, a na przyszły prognozowany jest spadek do 1,4%. W chwili obecnej EBC myśli raczej o złagodzeniu polityki pieniężnej niż o jej zaostrzeniu. Głównym narzędziem w tym zakresie powinny być przede wszystkim zmiany w programie QE. Dlatego zmiany w najbliższych miesiącach są mało prawdopodobne. Inne zmienne makroekonomiczne powinny się nadal pozytywnie rozwijać. Przykładowo PKB, według prognozy EBC, ma wzrosnąć w tym roku o 2,4%, a w przyszłym o 2,3%.

Niska inflacja wiąże się również z odroczeniem zaostrzenia polityki pieniężnej w Polsce. Problemowa jest przede wszystkim inflacja bazowa, która wg opublikowanych w tym tygodniu danych, w listopadzie wzrosła rocznie jedynie o 0,9%. W połączeniu ze złagodzoną polityką pieniężną w strefie euro, komplikuje to NBP podwyższenie stóp procentowych. Prawdopodobnie doprowadzi też do silnego umocnienia złotego w stosunku do euro, co by mogło pogorszyć konkurencyjność polskiej gospodarki.

Złoty w tym tygodniu osłabił się i jego kurs w stosunku do euro w piątek rano był na poziomie 4,22 EUR/PLN. Eurodolar wyceniano na 1,18 EUR/USD.

Malwiny Krakus, analityczki AKCENTY,

W najnowszych prognozach EBC (ponownie) wyraźnie zrewidował w górę

wzrost PKB (por. wykres poniżej). Jednocześnie EBC podniósł projekcję inflacji

na 2018 r. głównie ze względu na czynniki egzogeniczne (ceny paliw i żywności).

Odnosząc się do prognozy inflacji na 2020 r. (inflacja HICP: 1,7% r/r, inflacja bazowa HICP: 1,8% r/r) M.Draghi podkreślił, że znajduje się ona blisko i poniżej poziomu 2% r/r. Kluczowe pytanie brzmi jednak, jak będzie wyglądała ścieżka konwergencji inflacji do celu EBC, w szczególności, czy

inflacja na poziomie zgodnym z celem banku centralnego będzie mogła być utrzymana bez wsparcia ze strony luźnej polityki pieniężnej banku.

- W komunikacie zauważono, że presja inflacyjna w strefie euro pozostaje ograniczona (także z uwagi na czynniki jednorazowe), a EBC póki co oczekuje na sygnały jej trwałego wzrostu. Bank spodziewa się spowolnienia inflacji na przełomie roku z uwagi na efekty statystyczne.

M.Draghi początkowo wskazał na silne tempo trwającej ekspansji (obejmującej wszystkie sektory gospodarki), w dalszych wypowiedziach opisywał ją jednak wciąż jedynie jako ożywienie.

Podkreślił, że bilans ryzyk dla prognoz EBC pozostaje zrównoważony: z jednej strony negatywne ryzyko wiąże się z otoczeniem zewnętrznym (w tym ze zmianami na r. walutowym), z drugiej strony silny impet trwającego ożywienia może przyczynić się do pozytywnych niespodzianek w odczytach z gospodarki realnej.Nie wykluczamy, że dalsze pozytywne niespodzianki ze sfery realnej strefy

euro mogą spowodować, że program QE (z wyłączeniem reinwestycji) zostanie zakończony w 2018 r. Podwyżek stóp nie spodziewamy się jednak wcześniej niż w połowie 2019 r., za kadencji nowego Prezesa EBC.

DM PKO BP

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »