Breksit: Tsunami na rynkach surowcowych

Gwałtowna reakcja na surowcach po referendum w Wielkiej Brytanii, cena złota poszybowała do poziomu 1322 dolarów za uncję. Ropa straciła prawie 5 proc. spadając do poziomu poniżej 49 dolarów na baryłce. Złoto w dostawach natychmiastowych zyskuje w piątek 8,1 proc., najwięcej od 2008 r.

NOTOWANIA SUROWCÓW ONLINE

Potwierdzona już perspektywa Brexitu wstrząsnęła w piątek światowymi rynkami surowcowymi. Znaczące spadki zanotowały też ceny ropy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,70 USD, po zniżce o 3,41 USD, czyli 6,6 proc. Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 6,6 proc., i jest wyceniana po 47,54 USD za baryłkę. W tym tygodniu ropa na NYMEX staniała o 2,2 proc.

Reklama

Złoto w dostawach natychmiastowych zyskuje w piątek 8,1 proc., najwięcej od 2008 r., a uncja tego kruszcu jest wyceniana w Londynie po 1.322,88 USD. Obroty "na złocie" są 8 razy wyższe niż wynosi średnia na tę porę dnia.

Według ostatecznych danych w referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej 51,9 proc. brytyjskich wyborców opowiedziało się za Brexitem. Frekwencja w czwartkowym referendum wyniosła 72,2 proc.

Prognoza w przypadku cen złota na pozostałą część tego roku w przypadku wyniku referendum za wyjściem z UE:

Wyjście z UE: Wynik za wyjściem z UE mógłby początkowo wywołać zwyżkę w kierunku 1400 USD, na koniec roku wyznaczając jej granicę na poziomie 1350 USD.

W połączeniu z obawami związanymi z Brexitem wydarzenia te pomogły wywołać znaczną aktywność zakupową od funduszy hedgingowych, które swoje stawki w grze na wzrosty cen zredukowały w maju o jedną trzecią. A do tego jeszcze zapotrzebowania na ETF, które cały czas utrzymywało się na wysokim poziomie.

........................

Przed brytyjskim referendum

Oczekiwanie na decyzje Brytyjczyków miało istotny wpływ na rynek surowców energetycznych, na którym obserwowana była duża zmienność cen. Począwszy od 17 czerwca br. najważniejsze surowce energetyczne, takie jak ropa, gaz ziemny oraz węgiel znajdowały się z w silnym trendzie wzrostowym, związanym z optymizmem inwestorów oczekujących pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zdaniem ekspertów HEG na tak szybki wzrost złożyły się również czynniki o charakterze fundamentalnym, takie jak kolejne planowane ograniczenie wydobycia gazu ze złoża Groningen w Holandii oraz dłuższy niż planowano przestój magazynu Rough w Wielkiej Brytanii.

Rzeczywistość po Brexicie

- Zgodnie z najnowszymi danymi, wiemy że mieszkańcy Wielkiej Brytanii opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej. Co w tej sytuacji czeka rynek gazu w najbliższej przyszłości? Optymizm inwestorów, którzy w ostatnim czasie spowodowali wzrosty cen na rynku gazu szybko zostanie przełamany. Spodziewamy się, że do kręgu zainteresowań inwestorów wrócą obawy o tempo rozwoju gospodarki światowej i europejskiej, które może być dodatkowo zagrożone z uwagi na odłączenie się Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej.

W tej chwili trudno jest wyrokować jakie wymierne skutki gospodarczo-finansowe wywoła Brexit, natomiast można się spodziewać dynamicznego spadku cen wszystkich surowców, w tym gazu. Choć obniżki nie muszą być tak duże jak w przypadku innych surowców.

.......................

Jeśli chodzi o rynek gazu w Polsce, niekorzystnie może wpłynąć osłabienie kursu EUR/PLN. Taka sytuacja może potrwać od kilku do kilkunastu dni, po czym można oczekiwać wystąpienia korekty, tj. stopniowego wzrostu cen gazu, ropy oraz węgla. Jeśli chodzi o walutę, kluczowym czynnikiem oprócz sentymentu globalnego będzie decyzja agencji ratingowej Fitch ws. ratingu Polski - komentuje Bartosz Milewski, Dyrektor ds. Zarządzania Portfelem w HEG.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: gaz ziemny | brexit | referendum w Wielkiej Brytanii | złoto | ropa naftowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »