Dynamika produkcji przemysłowej i budowlano - montażowej w lipcu

W lipcu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 6,2 proc.w porównaniu z lipcem ub. roku, a produkcja budowlano-montażowa - o 19,8 proc.. W okresie styczeń - lipiec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 5,8 proc.wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 3,2 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 10,6 proc.wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 13,8 proc.. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji w lipcu rdr o 8,2 proc., zaś mdm spadku 6,9 proc.

Według wstępnych danych produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w lipcu br. o 6,2 proc.wyższa niż przed rokiem (kiedy notowano spadek o 3,4 proc.) i o 8,5 proc.niższa w porównaniu z czerwcem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 6,7 proc.wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,2 proc.niższym w porównaniu z czerwcem br.

W stosunku do lipca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji metali - o 17,2 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji - po 13,7 proc., w produkcji papieru i wyrobów z papieru - o 11,3 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - po 10,9 proc., mebli - o 9,3 proc., maszyn i urządzeń oraz wyrobów z metali - po 8,6 proc.. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lipcem ub. roku, wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 18,4 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 12,0 proc., w produkcji odzieży - o 7,1 proc.oraz pozostałego sprzętu transportowego - o 5,9 proc..

Reklama

Kształtowanie się dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z przeciętnym miesięcznym poziomem 2010 r. ilustruje poniższy wykres:

Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się wzrostu produkcji w lipcu rdr o 8,2 proc., zaś mdm spadku 6,9 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła rdr o 6,7 proc., a mdm spadła o 1,2 proc.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej w lipcu i czerwcu:

lipiec lipiec czerwiec czerwiec
rdr mdm rdr mdm
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA 6,2 -8,5 4,5 2,7
górnictwo i wydobywanie -2,1 -5,5 -4,7 1,3
przetwórstwo przemysłowe 6,9 -9,2 5,0 3,4
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę 3,5 0,1 2,1 -6,9
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 3,3 -5,2 4,1 3,2
PRODUKCJA BUDOWLANA 19,8 3,7 11,6 16,7

Budownictwo

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w lipcu br. wyższa o 19,8 proc.niż przed rokiem (kiedy notowano spadek o 18,8 proc.) i o 3,7 proc.wyższa w porównaniu z czerwcem br.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 18,0 proc.wyższym niż w lipcu ub. roku i o 4,3 proc.wyższa w porównaniu z czerwcem br.

W stosunku do lipca ub. roku wzrost produkcji zanotowano w przedsiębiorstwach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 33,7 proc., w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 13,1 proc.oraz w wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 9,1 proc..

W porównaniu z czerwcem br. wzrost poziomu zrealizowanych robót wystąpił w jednostkach wykonujących głównie roboty związane ze wznoszeniem budynków - o 12,6 proc.i z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 2,7 proc., natomiast spadek w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty budowlane specjalistyczne - o 6,1 proc..

Kształtowanie się dynamiki produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu z przeciętnym miesięcznym poziomem 2010 r. ilustruje poniższy wykres:

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w lipcu 2017 roku wzrosła o 21,6 proc. rdr, a mdm spadła 18,2 proc. - podał GUS.

Poniżej szczegóły:

VII 2017
liczba rdr (proc.) mdm (proc.)
Mieszkania, których budowę rozpoczęto 18283 21,6 -18,2
Mieszkania oddane do użytkowania 15151 17,6 5,4
Mieszkania, na realizację których wydano pozwolenia 20649 12,6 -14,1
I-VII 2017
liczba rdr (proc.)
Mieszkania, których budowę rozpoczęto 124319 22,7
Mieszkania oddane do użytkowania 93427 7,9
Mieszkania, na realizację których wydano pozwolenia 151066 29,7

Zdaniem analityków DM PKO BP, zaskoczenie in minus wynikami produkcji przemysłowej może wynikać z niedoszacowania efektów przesunięć wakacyjnych przestojów produkcyjnych na wyniki niektórych branż. W całym 3q17 dynamika produkcji przemysłu najprawdopodobniej poprawi się względem 2q17.

To, wraz z wyraźną poprawą aktywności budownictwa oraz względnie stabilnym wzrostem sprzedaży detalicznej oznacza, że dynamika PKB w 3q17 może przekroczyć 4% r/r.

Na kontynuację ożywienia inwestycji wskazują szczegóły odczytu: rośnie produkcja przemysłu w branżach produkujących dobra inwestycyjne (m.in. produkcja metali, materiałów budowlanych).

Z kolei w budownictwie kolejny miesiąc z rzędu wysokie wzrosty odnotowano w dziale inżynierii lądowej i wodnej (o ponad 33% r/r). Struktura branżowa wzrostu przemysłu

i budownictwa wspiera naszą tezę, że coraz większą rolę w ożywieniu odgrywać będą inwestycje. Słabnący od początku 2q17 trend wzrostowy sprzedaży detalicznej (wykres poniżej) sugeruje, że konsumpcja będzie nieco mniej istotnym motorem wzrostu.

Inflacja PPI wzrosła na skutek niewielkich wzrostów cen surowców oraz osłabienia złotego (do 2,2% r/r z 1,8% r/r w czerwcu; kons: 2,0%; PKO: 2,1%). W danych o cenach producentów nadal nie widać silniejszej fundamentalnej presji inflacyjnej.

Wraz z wczorajszymi danymi z rynku pracy, dzisiejsze odczyty są neutralne z punktu widzenia RPP. Nadal zakładamy, że większość w RPP skłonna podnieść stopy procentowe zgromadzi się w listopadzie przyszłego roku, choć nie wykluczamy, że próby podwyżek stóp będą podejmowane wcześniej.

PAP/IAR/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: dane makroekonomiczne | UB | produkcje | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »