Rynki czekają na posiedzenie Fed

Przed jutrzejszą decyzją FOMC nie spodziewamy się dużych zmian na rynkach długu. W naszej ocenie dla zachowania obligacji kluczowy będzie ton komentarzy po spotkaniu oraz nowe projekcje Fed.

Uważamy, że podniesie się ścieżka stóp oczekiwanych przez członków Komitetu i podtrzymają oni optymistyczne stanowisko dot. wzrostu PKB. Powinno to przełożyć się na niewielki wzrost dochodowości amerykańskich obligacji i zatrzymać umocnienie Bundów.

W dalszym terminie kluczowe dla rynku będą działania w ramach polityki handlowej. Wypowiedzi z administracji USA wskazują na kolejne działania protekcjonistyczne najprawdopodobniej skoncentrowane na Chinach. Jest to ryzyko dla światowego wzrostu PKB i częściowo kompensuje zacieśnienie polityki głównych banków centralnych.

Reklama

Uważamy, że euro/dolar w najbliższych dniach utrzyma się ponad 1,22 nawet jeżeli komentarze po jutrzejszej decyzji Fed wzmocnią oczekiwania na 4 podwyżki stóp w tym roku.

Pod koniec tygodnia spodziewamy się ponownego osłabienia dolara - w ciągu kolejnego tygodnia-dwóch oczekujemy powrotu pary do 1,25. Inwestorzy obawiają się wojny handlowej i wykorzystania w niej słabego dolara. Uważamy, że konsekwencją wygaszenia QE przez EBC będzie powrót kapitału portfelowego z USA do strefy euro.

W naszej ocenie przełoży się to na wzrost euro/dolar do 1,30-35 pod koniec roku.

Uważamy, że publikowane w tym tygodniu dane z kraju nie wpłyną na większe zmiany oczekiwań względem polityki RPP. Tym niemniej ciągle jest miejsce na spadek wycenianej przez rynek ścieżki stóp NBP. Komentarze z Rady sugerują istotne szanse, iż kolejnym jej posunięciem będzie obniżka, a nie podwyżka stóp. Inwestorzy natomiast wyceniają wzrost stóp o nieco ponad 25pb do końca 2019.

W piątek Moody's dokona przeglądu ratingu Polski. Po licznych zaskoczeniach bardzo dobrym stanem gospodarki i szczególnie finansów publicznych rosną szanse zmianę tonu komentarzy agencji na bardziej pozytywny, czy zasugerowanie możliwości podniesienia perspektywy ratingu. W połączeniu ze strukturą podaży SPW sugeruje to spadek spreadów POLGBs do instrumentów niemieckich na całej krzywej.

Uważamy, że konsekwencją rosnących oczekiwań na zacieśnienie polityki Fed i EBC, przy spadku wycenianej przez rynek ścieżki stóp NBP będzie dalsze osłabienie złotego. Spodziewamy się, że w tym tygodniu euro/PLN zbliży się do oporu na 4,25. W naszej ocenie w ciągu 2-3 tygodni para wróci jednak poniżej 4,20.

Z uwagi na niewielkie powiązania handlowe z USA PLN powinien okazać się mało wrażliwy na ryzyka związane z polityką handlową. Nas umocnienie złotego wskazują także solidne fundamenty gospodarki.

Szans na umocnienie złotego upatrujemy już pod koniec tego tygodnia - spodziewamy się, że przekaz po decyzji Moody's może okazać się bardziej optymistyczny niż zakłada to rynek.

INGBank
Dowiedz się więcej na temat: EBC | stopy procentowe | Fed | USA | PLN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »