Czy rzeczywiście jest tak źle?

Ogłaszane dziś w USA dane mogą rozstrzygnąć o sentymencie rynkowym przynajmniej do połowy stycznia, kiedy podane będą dane dotyczące inflacji (PPI 15 stycznia i CPI 16 stycznia). Dziś kluczowe będą dane z rynku pracy.

Ogłaszane dziś w USA dane mogą rozstrzygnąć o sentymencie rynkowym przynajmniej do połowy stycznia, kiedy podane będą dane dotyczące inflacji (PPI 15 stycznia i CPI 16 stycznia). Dziś kluczowe będą dane z rynku pracy.

Inwestorzy oczekują wzrostu zatrudnienia na poziomie 70 tys., czyli w wolniejszym tempie niż w przypadku danych listopadowych, choć konsensus ten zbierany był jeszcze przed publikacją bardzo słabego odczytu wskaźnika ISM w przemyśle. Obecnie rynkowi zaszkodzić mógłby chyba tylko spadek zatrudnienia. O niskich oczekiwaniach świadczy reakcja na raport ADP, który informuje o wzroście zatrudnienia zaledwie o 40 tys.

Dziś podane będą również wskaźniki koniunktury w usługach. Wskaźniki te są zazwyczaj mniej istotne dla rynku niż te dotyczące przemysłu, jako, że sektor usług jest mniej podatny na zmiany otoczenia gospodarczego. Tym niemniej, tym razem może być inaczej, gdyż inwestorzy będą ciekawi czy pogorszenie koniunktury mogło istotniej dotknąć również sektor usług. W listopadzie ISM usług wyniósł 54,1 pkt., zaś konsensus na grudzień to 53,5 pkt.

Reklama

Podane będą również wskaźniki koniunktury w Europie i oczekiwane są nieznaczne spadki. Rynek oczekuje, iż PMI dla sektora usług obniży się w Wielkiej Brytanii z 51,9 pkt. do 51,5 pkt. zaś dla strefy euro z 53,3 do 53,2 pkt.

Waluty - Nieudany (póki co) atak jena

Czwartek na rynkach walutowych prezentował się całkiem ciekawie, a było to przede wszystkim zasługą sytuacji na rynku jena. Słabe notowania na rynkach akcji na przełomie roku zachęcały inwestorów do ograniczania ryzyka co naturalnie prowadziło do umacniania się jena. Kurs USDJPY obniżył się nawet do 108,23 po tym jak przełamane zostało wsparcie w okolicach 109,50, jednak odwrócenie nastąpiło po danych z rynku pracy (raport ADP oraz tygodniowe dane o nowych bezrobotnych), które okazały się nie być aż tak złe, jak niektórzy uczestnicy rynku mogli oczekiwać.

To co działo się na rynku jena w dużym stopniu wpływało na notowania EURUSD, które ostatecznie nie pokonało w istotny sposób oporu w okolicach 1,4750 (nastąpiło jedynie chwilowe wybicie do 1,4770). Rynek oczekuje zatem ewentualnego rozstrzygnięcia po dzisiejszych danych z rynku pracy, ewentualnie ze strony ISM usług.

Wczorajsza sesja na polskim foreksie była dla złotego przynajmniej niezła, przede wszystkim dlatego, iż oparł się przecenie mimo silnej zwyżki jena i ciągle przeciętnych nastrojów na rynkach akcji. Po wczorajszej dość silnej przecenie na amerykańskich akcji i podobnej atmosferze na rynkach dalekiej Azji, czemu towarzyszyło umocnienie się jena wobec dolara (a także wobec euro), można było oczekiwać presji na osłabienie złotego.

Rzeczywiście pierwsza godzina notowań stała pod znakiem osłabienia. Kurs USDPLN na otwarciu wynosił 2,4485, zaś EURPLN 3,6070 i w dość krótkim czasie notowaliśmy zwyżki odpowiednio do 2,4580 i 3,6130. Jednak stabilizacja na giełdach oraz wzrost EURUSD pozwoliły polskiej walucie na odrobienie strat, nie tylko tych z początku dnia, ale także z końcówki roku. Po godzinie 14-tej notujemy jeszcze niewielkie osłabienie po dość nieoczekiwanej reakcji EURUSD na raport ADP, jednak popyt przechodzi do kontrofensywy i przy otwarciu giełd w Nowym Jorku na plusach USDPLN obniża się poniżej 2,44, zaś EURPLN do 3,6020 na koniec dnia.

Przemysław Kwiecień

x-Trade Brokers DM SA
Dowiedz się więcej na temat: zły | wskaźniki | inwestorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »