Czy trzeba płacić akcyzę od paliwa przewiezionego w zbiorniku samochodu z innego kraju Unii Europejskiej?

W związku z systematycznie rozwijającym się transportem towarów oraz przemieszczaniem się ludzi, tankowanie pojazdu poza granicami kraju, a następnie powrót do Polski z pozostałością paliwa nabytego poza krajem jest obecnie czynnością powszechną. Pojawia się pytanie czy tego rodzaju sytuacja wiąże się z jakimiś obowiązkami na gruncie ustawy o podatku akcyzowym.

Warto zauważyć, iż co do zasady nabycie wewnątrzwspólnotowe wyrobów akcyzowych stanowi jedną z czynności opodatkowanych podatkiem akcyzowym. Przez nabycie wewnątrzwspólnotowe należy rozumieć przemieszczanie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju. W związku z tym, iż paliwo jako wyrób akcyzowy jest objęte akcyzą również w innych państwach należących do Unii Europejskiej, wprowadzane zostało zwolnienie od opodatkowania nabycia wewnąrzwspólnotowego paliw silnikowych w zbiornikach samochodów, tak aby nie dochodziło do podwójnego opodatkowania tych wyrobów.

Reklama

W ustawie o podatku akcyzowym w art. 33 ust. 1 przewidziane zostało zwolnienia dla nabycia wewnątrzwspólnotowego w ramach którego następuje przemieszczanie paliwa w zbiornikach następujących pojazdów:

• użytkowych pojazdów silnikowych;

• zamontowanych w pojemnikach specjalnego przeznaczenia (tj. pojemniki wyposażone w układy chłodzenia, systemy tlenowe, izolacji termicznej oraz inne systemy);

• statków powietrznych lub jednostek pływających.

Warto wskazać, jakie pojazdy w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym są uznawane za użytkowe pojazdy silnikowe. Za takie pojazdy uznawane są silnikowe pojazdy drogowe, włączając ciągniki z przyczepą lub bez, które ze względu na konstrukcję lub wyposażenie są przeznaczony i nadają się do transportu, odpłatnego i nieodpłatnego, towarów lub więcej niż dziewięciu osób, włączając kierowcę, oraz każdy pojazd drogowy specjalnego przeznaczenia innego niż transport.

Należy zaznaczyć, że zwolnieniem od akcyzy objęte będzie nie tylko paliwo znajdujące się w standardowych zbiornikach, zamontowanych na stałe w danym pojeździe z którego pobierane paliwo służy wprawianiu w ruch owego pojazdu. Za standardowe zbiorniki uważane są również zbiorniki, które zapewniają paliwo służące do funkcjonowania systemów chłodniczych lub innych systemów, które wykorzystywane są w czasie transportu.

Przykładowo, zwolnienie to będzie miało zastosowanie do paliwa, które przywożone jest w zbiornikach z paliwem zamontowanych w samochodzie wyposażonym w chłodnię, który służy do przewozu świeżych produktów spożywczych. W takiej sytuacji zwolnieniem będzie objęte zarówno paliwo, które służy napędzaniu przedmiotowego samochodu, jak również znajdujące się w osobnym zbiorniku, który dostarcza paliwo zużywane do funkcjonowania systemu chłodzącego.

Aby móc skorzystać ze zwolnienia uregulowanego w art. 33 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, muszą być spełnione również dodatkowego warunki, określone w art. 33 ust. 5 ustawy o podatku akcyzowym. Zgodnie z ww. przepisem zwolnienie ma zastosowanie, pod warunkiem że paliwa silnikowe:

• są wykorzystywane wyłącznie przez środek transportu, w którym zostały przywiezione;

• nie zostaną usunięte z tego środka transportu ani nie będą magazynowane, chyba że jest to konieczne w przypadku jego naprawy;

• nie zostaną odpłatnie lub nieodpłatnie odstąpione przez osobę korzystającą ze zwolnienia.

Okazuje się więc, że tankowanie samochodu w innym kraju należącym do Unii Europejskiej nie wiąże się z koniecznością płacenia akcyzy w Polsce od ilości paliwa przywiezionego w zbiorniku tego pojazdu. Czynność tego rodzaju nie wiąże się również z koniecznością spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych i może być dokonana niezależnie od tego czy tankowanie pojazdu odbyło się w ramach wyjazdu prywatnego czy też biznesowego.

Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Tomasz Kolarczyk, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: akcyza | paliwo | motoryzacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »