Czym będzie Elektrim po sprzedaży udziałów w PTC?

Elektrim wróci do korzeni. Zawsze dla tej firmy energetyka była najważniejszym sektorem. Nie jest to tak spektakularna pod względem stopy zwrotu w krótkim terminie inwestycja jak w sektor telekomunikacyjny, ale wierzymy, że będzie stabilna i długodystansowa - twierdzi Prezes Elektrimu Piotr Nurowski.

Elektrim wróci do korzeni. Zawsze dla tej firmy energetyka była najważniejszym sektorem. Nie jest to tak spektakularna pod względem stopy zwrotu w krótkim terminie inwestycja jak w sektor telekomunikacyjny, ale wierzymy, że będzie stabilna i długodystansowa - twierdzi Prezes Elektrimu Piotr Nurowski.

Z Piotrem Nurowskim, prezesem zarządu Elektrimu, rozmawia Urszula Zielińska

Ile jeszcze Elektrim winien jest obligatariuszom?

Po spłacie 17 mln euro w maju zostało jeszcze 436 mln euro. Liczymy, że konfiguracja porozumienia, do jakiego doszliśmy w trakcie negocjacji z Vivendi i Deutsche Telekom, pozwoli na spłatę większej części tej kwoty, a może nawet uda się uzyskać jakieś dyskonto.

Czy porozumienie z Vivendi i Deutsche Telekom, zawarte w czasie weekendu, reguluje kwestie długu Elektrimu Telekomunikacji wobec francuskiego koncernu? Czy i o ile zostało zredukowane?

Reklama

Tak, jeśli porozumienie wejdzie w życie, żadna ze stron nie będzie miała zobowiązań.

Czym będzie Elektrim po sprzedaży Ery?

Elektrim wróci do korzeni. Zawsze dla tej firmy energetyka była najważniejszym sektorem. Nie jest to tak spektakularna pod względem stopy zwrotu w krótkim terminie inwestycja jak w sektor telekomunikacyjny, ale wierzymy, że będzie stabilna i długodystansowa.

Zapowiedział Pan jakiś czas temu, że do sprzedaży należącego do Elektrimu Portu Praskiego dojdzie jesienią. Na jakim etapie są prace przy tej operacji?

Jesteśmy w stałym kontakcie z prezydentem Warszawy i głównym architektem. Obie strony cechuje chęć zrealizowania tej inwestycji. Miasto chciałoby obecnie, aby na gruncie Portu Praskiego powstał kompleks mieszkaniowy, a nie - jak proponował były inwestor - zespół biurowców. W tym tygodniu odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie.

Ile Elektrim może otrzymać za Port Praski i kiedy?

Liczymy, że uda nam się zamknąć transakcję do końca roku i będzie to nie mniej niż 100 mln zł.

Spółka zachowuje płynność finansową. Nie mamy natomiast pieniędzy na realizację całości wykupu akcji pracowniczych Zespołu Elektrowni PAK. Jeżeli minister skarbu zgodzi się na przesunięcie terminu zakończenia inwestycji w Pątnowie - wykupimy je, chociażby ze środków uzyskanych ze sprzedaży Portu Praskiego.

Jakie plany ma zarząd wobec Elektrimu-Megadex, który - wszystko na to wskazuje - nie dokończy inwestycji w PAK?

Chcemy ratować projekty. Megadex nie jest już tą samą firmą, którą był kilka lat temu. Kondycja finansowa spółki jest zła i nie ma wielkich szans na nowe projekty i długoterminowe kontrakty.

Czy możliwa jest likwidacja Megadeksu?

Nie można tego wykluczyć.

Jakiś czas temu Elektrim wystawił na sprzedaż tę firmę. Nie udało się pozyskać dla niej inwestora. A jak to wygląda w przypadku Rafako?

Rafako, Elektrim-Megadex i ZE PAK to system naczyń połączonych. Na skutek zastoju prac w Pątnowie także sytuacja raciborskiej firmy nieco się pogorszyła, ale firma radzi sobie m.in. dzięki kontraktom zagranicznym i kurs jej akcji na giełdzie utrzymuje się na zadowalającym poziomie. Naszym zdaniem, może funkcjonować bez inwestora strategicznego. Jeśli udałoby się uzyskać za akcje Rafako dobrą cenę, rozważymy sprzedaż naszego pakietu inwestorom finansowym.

A co z Mostostalem Warszawa? Czy są chętni na pakiet akcji posiadanych przez Elektrim?

W tej chwili nie zajmujemy się Mostostalem Warszawa.

Dziękuję za rozmowę.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: PTC | energetyka | firmy | stopy zwrotu | czym jest
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »