Przeciętne wynagrodzenie w maju rdr wzrosło o 7,0 proc.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w maju 2018 roku wyniosło 4.696,59 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 7,0 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie rdr wzrosło o 3,7 proc. co daje blisko 3.340 zł netto. Oznacza spore podwyżki w skali roku.

Najnowsze statystyki GUS pokazują, że w skali roku przeciętne wynagrodzenie w firmach zatrudniających co najmniej 9 osób wzrosło o 7 proc. Oznacza to utrzymanie dynamiki podwyżek na wysokim poziomie. Zdaniem ekspertów, wyniki nie są specjalnym zaskoczeniem.

Wyhamowanie wzrostu płac zgodne z oczekiwaniami

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w maju do 7,0% r/r z 7,8% w kwietniu, kształtując się nieznacznie poniżej naszej prognozy równej konsensusowi rynkowemu (7,1%).

W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w maju o 5,2% r/r (najniżej od grudnia 2017 r.) wobec 6,1% w kwietniu. Naszym zdaniem głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia rocznej dynamiki płac było ustąpienie pozytywnego efektu zwiększonych wypłat wynagrodzeń w górnictwie w kwietniu. Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą w kolejnych miesiącach roczna dynamika płac, wspierana przez umiarkowaną presję płacową w szeregu branż, będzie się kształtować w przedziale 7-8%.

Reklama

Zaskakujący spadek zatrudnienia w maju

Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w maju o 2,1 tys. m/m wobec wzrostu o 7,0 tys. w kwietniu. W konsekwencji roczna dynamika zatrudnienia nie zmieniła się w maju w porównaniu do kwietnia i wyniosła 3,7% r/r. Odnotowany w maju miesięczny spadek zatrudnienia był - porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłych lat - najgłębszy od 2009 r. Zmniejszenie zatrudnienia w maju jest niespodzianką zważywszy na utrzymujący się silny popyt na pracę, znajdujący odzwierciedlenie w licznych wynikach badań koniunktury wskazujących na utrzymujący się niedobór wykwalifikowanych pracowników.

Ponadto, wyniki majowego badania koniunktury (PMI) sygnalizowały, że maj był szóstym miesiącem z rzędu, w którym odnotowano wyraźny wzrost zatrudnienia w polskim przetwórstwie przemysłowym. Majowy spadek zatrudnienia uznajemy zatem za zjawisko przejściowe, choć może być on interpretowany jako sygnał wspierający nasz scenariusz stopniowego wyhamowania wzrostu zatrudnienia w najbliższych kwartałach.

W kolejnych kwartałach oczekujemy stopniowego wyhamowania poprawy sytuacji na rynku pracy i łagodnego obniżenia rocznej dynamiki zatrudnienia zarówno w sektorze przedsiębiorstw, jak i w całej gospodarce (por. MAKROmapa z 11.06.2018). Silnym wsparciem dla tego scenariusza jest odnotowane I kw. br. pogłębienie spadku inwestycji w krajowych przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 osób (-6,7% r/r wobec -2,0% w IV kw. 2017 r.).

Wolniejszy wzrost konsumpcji w II kw.

Szacujemy, że realna dynamika funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach zmniejszyła się w maju do 9,0% r/r wobec 10,1% w kwietniu. Jest to zgodne z naszą prognozą lekkiego spowolnienia wzrostu spożycia prywatnego w I kw. br. (do 4,5% r/r wobec 4,8% w I kw.).

Dzisiejsze dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw są w naszej ocenie neutralne dla kursu złotego i rentowności obligacji.

Jakub Borowski

Główny Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

................

Ekonomista Banku Zachodniego WBK Piotr Bielski spodziewał się utrzymania wysokiej dynamiki zatrudnienia, na poziomie 3,8 procent. Ekspert dodaje, że także wynagrodzenia Polaków są coraz wyższe, choć w danych za ubiegły miesiąc zobaczymy umiarkowany wzrost. Powodem jest mniejsza liczba dni roboczych w maju niż w kwietniu.

Analitycy ING banku prognozowali wzrost zarobków na poziomie 7,1-7,2 proc.. Spodziewamy się wzrostu dynamiki zatrudnienia o 0,1 pp do 3,8%r/r oraz spadku tempa wzrostu płac z 7,8%r/r do 7%r/r.

Obie prognozy pozostają zbieżne z rynkowym konsensusem. Kondycja na rynku pracy pozostaje w naszej ocenie bardzo dobra - raport GUS obrazujący popyt na pracę na koniec 1kw18 wskazał wysoki wzrost liczby wolnych etatów (28,3%r/r).

Największe niedobory pracowników widoczne są w budownictwie - wakaty z tego sektora stanowią 15,7% wszystkich wolnych miejsc pracy, podczas gdy sam sektor zatrudnia ok 6-7% pracowników.

w tys. zmiana rdr (w proc.) zmiana mdm (w proc.)
WYNAGRODZENIE 4.696,59 7,0 -3,0
konsensus PAP - 7,1 -2,9
w tys. zmiana rdr (w proc.) zmiana mdm (w proc.)
ZATRUDNIENIE 6.210,2 3,7 0,0
konsensus PAP - 3,8 0,1
PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wynagrodzenie przeciętne | GUS | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »