Dom drewniany czy murowany?

Jedną z pierwszych decyzji, którą podejmujemy przed budową domu jest wybór odpowiedniej technologii. W Polsce największą popularnością cieszą się domy wznoszone tradycyjną technologią murowaną. Jednak wielu inwestorów coraz częściej zastanawia się też nad wzniesieniem domu drewnianego. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie będzie lepsze. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw obu technologii budowlanych.

Wybór projektu i wykonawcy

To pierwsza rzecz, jaką bierzemy pod uwagę przed przystąpieniem do budowy. Pod względem dostępności projektowej zdecydowanie wygrywają domy murowane. Tradycyjna metoda cieszy się tak dużą popularnością, że inwestor może wybierać spośród niezliczonej ilości gotowych projektów budowlanych. Co więcej, ich cena z reguły jest dość atrakcyjna. Projekty domów drewnianych nie należą już do rzadkości. Jednak ich liczba będzie zdecydowanie mniejsza, a koszt z reguły wyższy.

To samo dotyczy wykonawców. Większość polskich budowlańców specjalizuje się we wznoszeniu budynków murowanych. Tacy fachowcy z reguły nie mają zbyt dużej wiedzy na temat budowy domów z drewna. Na dobrą, doświadczoną oraz wykwalifikowaną ekipę wykonawców trzeba czasem trochę poczekać. Ich stawka z reguły będzie wyższa, jednak wydatek się opłaca. Wykonawcy specjalizujący się w tego typu budowie będą w stanie wykonać dom zgodnie z normami i standardami. Jest to istotny czynnik, który przekłada się na poprawę żywotności domów z drewna.

Reklama

Dom murowany to inwestycja na pokolenia

W powszechnej świadomości utarło się, że domy murowane są najtrwalszym rozwiązaniem. Grube mury będą inwestycją na kilka pokoleń i zapewnią wysoki komfort użytkowy. Oczywiście jest w tym dużo prawdy. Materiały wykorzystywane do wznoszenia domów murowanych są trwałe i odporne na niekorzystne warunki. Ciężka, solidna konstrukcja daje domownikom poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że budynek wytrzyma wiele długich lat.

Tymczasem dom z drewna kojarzy się z mniejszą żywotnością. Poniekąd jest to związane z polską rzeczywistością budowlaną. Jeszcze do niedawna trudno było znaleźć rzetelnych wykonawców, specjalizujących się w budowie domów szkieletowych. Dodatkowym utrudnieniem było znalezienie dobrej jakości materiałów budowlanych. W ofertach handlowych przeważnie znajdowały się tańsze, drewniane elementy konstrukcyjne. Ich wykorzystanie wiązało się ze zmniejszeniem żywotności całego budynku (nie wspominając już o jego termoizolacyjności).

Dziś sytuacja znacznie się poprawiła. Inwestor ma większy wybór wykwalifikowanych ekip budowlanych, oraz dostęp do lepszej jakości materiałów. Warto zaznaczyć, że największym zagrożeniem dla domów z drewna jest wilgoć, powodująca próchnienie desek. Dlatego dom może być wykonany jedynie z wysuszonych, dobrze zabezpieczonych elementów. Zastosowanie dobrej jakości materiałów oraz fachowe wykonanie zapewniają dużą żywotność budynku. Szacuje się, że dobrze wykonany dom z drewna może wytrzymać w świetnym stanie nawet kilkaset lat. Jego żywotność nie ustępuje domom wykonanym w technologii murowanej. Jedynym istotnym zagrożeniem są awarie instalacji wodnej, mogące doprowadzić do zawilgocenia ścian i podłóg.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach domów szkieletowych z drewna, zapoznaj się z tym artykułem.

Czas budowy

To dość ważne zagadnienie, na które warto zwrócić uwagę. Domy w technologii murowanej powstają najczęściej przez dwa lata. Pierwszy sezon to doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego. W drugim roku następuje wykończenie wnętrz. Szybkość budowy jest ograniczana przez wymagane przerwy technologiczne. Mokre zaprawy wymagają czasu na wyschnięcie i nie należy ich stosować przy ujemnych temperaturach.

Dlatego pod względem szybkości budowy wygrywają domy drewniane. Przy dobrej organizacji pracy można wznieść budynek w dwa do czterech miesięcy. To dość duży atut dla inwestorów, którym zależy na jak najszybszym zakończeniu prac. Warto jednocześnie dodać, że dom drewniany można budować o każdej porze roku. Jedynym elementem uzależnionym od warunków pogodowych jest płyta fundamentowa.

A co z kosztami budowy?

Koszty odgrywają bardzo dużą rolę w wyborze technologii budowlanej. Wiele źródeł podaje, że budowa domów z drewna może być znacznie tańsza niż wznoszenie domu metodą tradycyjną. Jednak nie koniecznie musi to być prawda. Domy wykonane w technologii szkieletowej faktycznie mogą być nieco tańsze. Jednak domy z bali wygenerują znacznie wyższe koszty (niejednokrotnie przekraczające cenę budowy domu murowanego).

Zwolennicy budowy domów drewnianych wskazują etapy prac, które przynoszą spore oszczędności. Fundamenty pod dom drewniany będą tańsze ze względu na mniejszą masę budynku. Dodatkowe oszczędności poniesiemy też na pracach instalacyjnych. Jednak nie musi to wcale oznaczać, że budowa domu drewnianego będzie o wiele tańsza. Niektóre oszczędności zostaną pochłonięte przez dodatkowe wydatki. Jednym z nich okaże się konieczność zatrudnienia dobrych, a co za tym idzie droższych fachowców, którzy mają doświadczenie w budowie domów drewnianych. Podczas budowy warto też zainwestować w najlepszej jakości materiały budowlane. Odpowiednio wysuszone oraz przygotowane drewno z górnej półki cenowej może być dość drogie. Jednak to materiał, na którym nie warto oszczędzać.

Wszystko to sprawia, że domy w technologii szkieletowej mogą być jedynie nieznacznie tańsze w budowie. Średnio podaje się różnice sięgające od 6 do 10 %. Tymczasem koszt budowy domu z bali będzie zbliżony do wydatków poniesionych podczas wznoszenia domu w technologii murowanej. Czasem okazuje się nawet, że konstrukcja z bali staje się nieznacznie droższa.

Więcej na temat kosztów budowy domów z drewna znajdziesz w tym artykule.

Zatem które rozwiązanie będzie lepsze?

Wszystko zależy od oczekiwań inwestora. Niewątpliwą zaletą domów drewnianych jest szybki czas realizacji inwestycji. Już na kilka miesięcy po rozpoczęciu prac można wprowadzić się do nowego domu. Nie jest to możliwe podczas budowy domów murowanych. Nowoczesne rozwiązania technologiczne są w stanie przyspieszyć prace do jednego roku. Jednak wiąże się to z dodatkowym podniesieniem kosztów inwestycyjnych.

Wybierając pomiędzy domami z drewna, a murowanymi warto przeanalizować własne oczekiwania. Każde z rozwiązań ma swoje wady oraz zalety. Tradycyjne mury są bardzo odporne i dobrze tłumią hałasy. Z kolei drewno posiada zdolność do regulacji poziomu wilgotności. We wnętrzu pomieszczeń panuje korzystny dla zdrowia mikroklimat, który podnosi komfort użytkowania budynku. Dlatego wybór pomiędzy powyższymi technologiami budowlanymi jest kwestią indywidualnych preferencji inwestora.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: budowa domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »