EBOR: Polski kandydat przepadł w rozgrywce!

Brytyjczyk Suma Chakrabarti został mianowany prezesem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju podczas piątkowego spotkania krajów członkowskich tej organizacji w Londynie.

Brytyjczyk Suma Chakrabarti

Nowy prezes EBOR-u jest wysokim funkcjonariuszem (stałym sekretarzem) brytyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Komentując kondycję banków w Europie, prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka powiedział podczas spotkania krajów członkowskich EBOR-u w Londynie: "System finansowy jest nadal wrażliwy i potrzeba delewarowania banków jest nadal pilna". Dodał też, że "delewarowanie jest potencjalnie bardziej niebezpieczne w krajach, w których obecne są w bardzo dużym stopniu banki zagraniczne".

Reuters przypomina, że w wielu krajach wschodnioeuropejskich banki są w posiadaniu zachodnich instytucji finansowych bądź są przez nie kontrolowane.

Reklama

Thomas Mirow powiedział, że jest szczególnie zaniepokojony sytuacją w tych państwach, w których ważną rolę odgrywają spółki zależne banków greckich; Mirow uważa, że w związku z tym na szczególnie wysokie ryzyko narażone są Bułgaria, Rumunia i Serbia.

_ _ _ _ _

Jan Krzysztof Bielecki znajdował się równo w środku stawki pięciu kandydatów w wyścigu do fotela prezesa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Największe szanse miał mieć dotychczasowy prezes - Niemiec Thomas Mirow. Ale inny Niemiec jest już szefem Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a ponieważ na czele EBOR-u stał zawsze Niemiec lub Francuz, rosły szanse kandydatów z innych krajów.

Wśród nich najwyższe notowania miał Jan Krzysztof Bielecki. W tym tygodniu udzielił on długiego wywiadu Centrum Rozwoju Globalnego i jego internetowej sieci Development Drums. Powiedział w nim między innymi, że słabością EBOR-u było dotąd powolne tempo reagowania na zmiany zachodzące w krajach, gdzie dokonuje się przejście ku demokracji i gospodarce rynkowej. "A my, ludzie z krajów przejściowych wiemy, jak ważne jest właściwe tempo.

Nawet nie chodzi o wielkie sumy, tylko o szybkie udzielenie wsparcia i otwarcie dialogu publicznego" - powiedział Jan Krzysztof Bielecki. Zaznaczył też, że podczas wizyty w Egipcie potrafił rozmawiać z reformatorami Arabskiej Wiosny. A jednym z zadań nowego szefa EBOR-u będzie rozszerzenie jego pola działania właśnie na kraje objęte arabską rewolucją.

Polacy w EBOiR

Do tej pory najwyższą wśród Polaków funkcję w EBOiR pełniła obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Do 2004 roku była wiceprezesem banku. Na kilkanaście miesięcy w EBOiR "zaczepił się" szef rządu z czasów PiS Kazimierz Marcinkiewicz. Przez kilka lat przedstawicielem Polski w Radzie Dyrektorów był też Tadeusz Syryjczyk. Obecnie Polska ma w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju jednego statutowego przedstawiciela. Jest nim Zbigniew Hockuba, były członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

RMF FM

IAR/PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | kryzys gospodarczy | EBOiR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »